کودک نه ماهه ام نمی تواند به خوبی بایستد ، حتی با کمک. چه کار می توانم بکنم؟! قبل از اینکه نگران شوید، پیشرفت نوزادتان در چند ماه اخیر را مد نظر بگیرید. علاوه بر این که پیشرفت مهم است، زمانبندی آن نیز اهمیت دارد، بنابراین اگر کودکتان در حال پیشرفت در بخش های مهم های دیگری (مثل توانایی فشردن اجسام در دست، غان و غون کردن- اغو اغو کردن- و اجتماعی شدن) است، جای تعجب نیست که نسبت به بقیه کودکان هم سنش، دیرتر بتواند بایستد.

توجه کنید که برخی از کودکان به طور طبیعی، بیشتر به پشت خوابیده اند و علاقه زیادی به بلند شدن و ایستادن ندارند.

در بیشتر موارد، تمام چیزی که کودکتان نیاز دارد، مقداری انگیزه است. اسباب بازی هایش را در یک بلندی قرار بدهید تا تشویق شود که خودش را بلند کند. اگر مدتی است که کودکتان از روروک استفاده می کند، الان بهترین وقت است که آن را کنار بگذارید.

چگونه می توانیم به نوزادمان کمک کنیم که بایستد
چگونه می توانیم به نوزادمان کمک کنیم که بایستد

بهتر است، اجازه بدهید ماهیچه های پای نوزاد کار لازم برای ایستادن را انجام دهند. اسباب بازی ای تهیه کنید که کودک بتواند دستش را به آن بگیرد و بایستد (اطمینان حاصل کنید که عروسک محکم و استوار باشد، چون کودک در ابتدا کنترل لازم را ندارد). بعضی اوقات تنها چیزی که کودک برای پیشرفت نیاز دارد، طمع عروسک یا اسباب بازی ای است که دور از دسترسش قرار داده شده است، در این حالت است که علائم راه رفتن کودک را می توانید بعد از مدت کوتاهی مشاهده کنید.

اگر این روش ها هم موثر نبود، می توانید از تمرین هایی که برای قوی کردن پای کودک هستند، استفاده کنید. کودک را روی دو پا بلند کنید و به صورتی او را نگه دارید که پاهایش وزن بدن را تحمل کنند (هنوز سعی نکنید او را وادار به قدم برداشتن کنید، فقط تمرکزتان بر این باشد که به او اموزش دهید وزنش را تحمل کند).

ممکن است کودک شما در ابتدا مقاومت کند، اما عقب ننشینید و تلاش کنید. او را وادار کنید که حداقل روزی چند دقیقه تمرین کند. برای مدت طولانی کودک را در حالت به شکم خوابیده بگذارید تا بتواند بلند شدن را تمرین کند و ماهیچه های شکمی اش را تقویت کند. این در نهایت به او کمک می کند که بتواند بلند شود و بایستد.

بیشتر بخوانید: خانه روانشناسی سرسره

بیشتر کودکان خودشان بلند شدن را می آموزند و از ۹ تا ۱۲ ماهگی شروع به راه رفتن می کنند. اگر کودک شما در طی چند هفته یا چند ماه به نظر هیچ پیشرفتی نکرده است، بهتر است که با متخصص کودکان مشورت کنید. او می تواند شما را به فیزیوتراپ ارجاع دهد تا مهارت های حرکتی کودک شما را تقویت کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید