به گردن گرفتن نوزاد و کنترل سر در نوزاد، اصطلاحا سفت شدن گردن نوزاد هم گفته می شود. در هنگام تولد، نوزاد شما کنترل بسیار کمی روی سر خود دارد، زیرا مهارت های حرکتی و عضلات گردن در او بسیار ضعیف است. او رشد این مهارت حیاتی را در طول سال اول زندگی خود توسعه می دهد که مانند نشستن و راه رفتن، پایه ای برای تمام جنبش ها و تحرکات بعدی اوست.

احتمال دارد کودک شما زمانی که حدوداً یک ماهه است، بتواند سرش را بلند کند و در حدود ۴ ماهگی و در حالت نشسته، آن را نگه دارد. عضلات گردن و کنترل سر او باید در ۶ ماهگی قوی و پایدار باشند.

روند سفت شدن گردن نوزاد

چگونه می توان به سفت شدن گردن نوزاد کمک کرد؟
چگونه می توان به سفت شدن گردن نوزاد کمک کرد؟

نوزادان

کودک شما برای کمابیش یک ماه برای این که از سر و گردن خود مراقبت کند، کاملاً به شما وابسته است. شاید این شیوه طبیعت، برای اطمینان از این موضوع باشد که شما در یک ماه اول تولد فرزندتان، زمانی که کودک خود را در آغوش خود نگه می دارید، زمان زیادی را صرف تماشای چهره و چشمان او و برقراری پیوند با یکدیگر می کنید.

۱ تا ۲ ماهگی

در پایان ماه اول، نوزاد شما باید بتواند در حالی که بر روی شکمش قرار دارد، سر خود را به طور جزئی برداشته و از یک طرف به طرف دیگر بچرخاند. در حدود ۶ تا ۸ هفتگی، اگر او به اندازه کافی قوی و موزون باشد، باید بتواند سر خود را در حالی که به پشت خوابیده نیز بلند کند.
در این مقطع هنگامی که او را در شانه خود حمل می کنید، او به اندازه کافی قدرت کنترل دارد تا سرش را به صورت لرزان نگه دارد، اما نه برای مدت طولانی. او همچنین به اندازه کافی قوی خواهد بود تا سر خود را در حالی که در یک صندلی اتومبیل یا صندلی جلو نشسته باشد، نگه دارد.

برای استفاده از یک کالسکه و یا حمل کن کوله ای نوزاد، باید تا جایی که او بتواند سر خود را به طور پیوسته و بدون حمایت از شما استوار نگه دارد، صبر کنید. اگر از کوله برای حمل نوزاد استفاده می کنید، مادامیکه او هنوز نمی تواند سر خود را به راحتی برای تنفس جابجا کند، مطمئن شوید که چهره او قابل مشاهده است.

۳ تا ۴ ماه

در این زمان شما شاهد یک پیشرفت بارز در کنترل سر او هستید. کودک شما قادر خواهد بود در حالی روی شکم خوابیده سر خود را تا ۴۵ درجه چرخانده و به طور پیوسته نگه دارد.

برای یک بازی سرگرم کننده که همچنین به رشد عضلات گردن او کمک می کند، کودک خود را به پشت قرار دهید و به آرامی دستان او را کشیده و تا رسیدن به موقعیت نشسته ادامه دهید. حال به آرامی او را به عقب رها کرده و این حرکت را تکرار کنید.
در این سن، او باید بتواند همانطور که بلند می شود، سر خود را با بقیه بدنش حفظ کند. شما احتمالاً در این سن او را با یک کوله پشتی حمل می کنید.

۵ تا ۶ ماه

در ۶ ماهگی، کودک شما قادر خواهد بود سر خود را ثابت و مستحکم نگه دارد و هنگامی که می خواهد بنشیند، آن را به جلو بچرخاند. همینک او ممکن است برای کالسکه سواری آماده باشد.

چگونه می توانید به سفت شدن گردن نوزاد کمک کنید؟

شما لازم نیست که برای تشویق کنترل سر فرزندتان کاری انجام دهید، اما باید تا زمانی که به خوبی مهارت این کار را کسب نکرده است، مراقب او باشید. به ویژه برای چند ماه اول، شما خودتان باید زمانی که او را بلند می کنید، او را نگه می دارید و یا او را حمل می کنید، از گردن و سر نوزاد خود مراقبت کنید.

اگر چه نوزاد شما همیشه باید به پشت بخوابد، اما اغلب او را در حالی که بیدار است، روی شکم خوابانده و سر و سینه او را بالاتر بیاورید تا شما و یا اسباب بازی هایش را ببیند. این کار عضلات گردن او را تقویت می کند.

از ۳ تا ۶ ماهگی، شما می توانید کودک خود را در یک محل امن و دارای مقدار کافی از محافظین گردن و سر، در موقعیت نشسته قرار دهید. از بالش استفاده کرده و یا او را در دامان خود قرار دهید، طوریکه پشت او در برابر شما باشد. او را در نقاط مختلف اطراف خانه بنشانید تا نقاط دید او تغییر کند. هرگز در حالت نشسته او را ترک نکنید، زیرا ممکن است واژگون شود.

از بیرون بردن نوزاد خود با کالسکه تا زمانی که بتواند کنترل سرش را با قدرت انجام دهد، اجتناب کنید. هنگامی که فکر می کنید او آماده است، یک کالسکه دارای مهاربند پنج نقطه ای را انتخاب کنید که بیشترین حمایت ممکن را ارائه می دهد.

اگر کودک شما سر خود را نگه نمی دارد، چه کاری باید انجام دهید؟

اگر در ۳ ماهگی، به نظر می رسد که کودک هنوز در تلاش است تا کمی سرش را بلند کند، در ویزیت بعدی دکتر این مورد را ذکر کنید. در بچه ها مهارت های مختلفی رشد می کنند که در برخی از آنها این رشد سریع تر از بقیه است و کنترل سر نیز از این قاعده مستثنی نیست.
البته بدیهی است که نوزادان نارس ممکن است نسبت به همسالان خود دیرتر به این مورد و دیگر نقاط عطف رشدی شان برسند و در هر صورت اگر نگران چیزی باشید، می توانید با دکتر فرزندتان مشورت کنید.

در مرحله بعدی پس از اینکه کودک شما سر خود را نگه می دارد، چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که کودک شما کنترل سرش را به خوبی انجام دهد، می تواند حرکت برای نشستن، غلت خوردن و حرکت چهار دست و پا را نیز انجام دهد. کنترل سر همچنین برای بلع غذاهای جامد و نشستن در صندلی های مرتفع، ضروری است.

1 نظر

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید