هپاتیت C نوعی عفونت کبد است که توسط ویروس به وجود می آید و از طریق ارتباط با خون یک فرد آلوده انتقال داده می شود. بارداری از دوران های بسیار حساس زندگی هر زن است و به همین منظور ابتلا به هر نوع بیماری به خصوص هپاتیت C در بارداری نیاز به توجه و اقدام برای مراقبت و درمان ویژه ای دارد.

هپاتیت C به چه روش های دیگری انتقال داده می شود؟

هپاتیت C هم چنین از طریق استفاده از داروهای وریدی(داروهایی که از طریق سوزن به سیاهرگ تزریق می شوند) یا از طریق خالکوبی (تتو) هایی که با سوزن انجام می شود و در شرایط کاملا استرلیزه (عاری از موجودات زنده) انجام نمی شود منتقل می شود. انتقال هپاتیت C از طریق روابط جنسی محافظت نشده با یک شخص آلوده خیلی به ندرت اتفاق می افتد.

نوزادان چگونه هپاتیت C می گیرند؟

اغلب کودکان این بیماری را از طریق مادرهایشان در هنگام تولد می گیرند. قبل از سال ۱۹۹۱، گاهی اوقات بچه ها این بیماری را از طریق تزریق خون آلوده می گرفتند. البته این مورد اکنون اتفاق نمی افتد چون خون ها بررسی می شوند.

آیا هپاتیت C در بارداری درمان دارد؟
آیا هپاتیت C در بارداری درمان دارد؟

علائم هپاتیت در بارداری چیست؟

اغلب افراد هیچ علائمی ندارند. بعضی از افراد وقتی ابتدا دچار این عفونت می شوند دچار حالت تهوع و یرقان (زردی چشم و پوست) می شوند.

اثرات طولانی مدت هپاتیت C چیست؟

گاهی اوقات بدن خودش قادر است ویروس را از بین ببرد، اما معمولا ویروس در کبد باقی می ماند. افرادی که این ویروس را بیش از ۶ ماه در کبدشان دارند حامل هپاتیت C نامیده می شوند. اغلب این حاملان برای سال های زیادی بدون مشکل خاصی در سلامت شان زندگی می کنند.

اما بعضی اوقات رشد شدید این ویروس باعث آسیب به کبد می شود( بیماری از بین برنده کبد cirrhosis) یا به سرطان کبد مبتلا می شوند. این مشکلات معمولا در سال های خیلی بعدتر از ابتلای اولیه به عفونت اتفاق می افتد.

من باردار هستم. آیا باید آزمایش هپاتیت C بدهم؟

معمولا، پزشکان فقط برای افرادی که در خطر ابتلا به این بیماری هستند آزمایش خون انجام می دهند. اگر شما تا به حال از داروهای وریدی (تزریق به سیاهرگ)، حتی فقط یک بار، استفاده کرده اید باید بخواهید که از شما آزمایش بگیرند.

اگر هپاتیت C در بارداری درمان دارد؟

به خاطر اینکه هپاتیت C دارید لزومی به زایمان سزارین نیست. اگر هپاتیت C دارید باید به متخصص برای درمان این عفونت مراجعه کنید. درمان وجود دارد، اما تشخیص نیاز به درمان و زمان درمان بعد از اینکه نوزادتان متولد شد داده می شود.

آیا نوزادم هم باید آزمایش هپاتیت C بدهد؟

اگر فقط جواب آزمایش شما مثبت باشد نوزادتان هم باید آزمایش هپاتیت c بدهد. گاهی اوقات آزمایش خیلی قبل تر از دو ماهگی انجام می شود اما در این سن صحت آزمایش قابل قبول نیست، بنابراین لازم است آزمایش در ۱۸ ماهگی انجام شود.

آیا هپاتیت C در بارداری درمان دارد؟
آیا هپاتیت C در بارداری درمان دارد؟

چگونه می توانم از نوزادم محافظت کنم که به هپاتیت c مبتلا نشود؟

اگر این بیماری را دارید، احتمال ۱ تا ۲۰ درصدی وجود دارد که این بیماری را به نوزادتان انتقال دهید. اگر اچ آی وی(ایدز) داشته باشید این خطر بیشتر نیز می شود و قابل درمان نیست. متاسفانه هیچ راهی برای جلوگیری از انتقال هپاتیت c به نوزادتان وجود ندارد.

اگر هپاتیت c داشته باشم می توانم به نوزادم شیر بدهم؟

مطالعات نشان داده است که شانس ابتلای نوزادتان به هپاتیت C از طریق شیردهی بسیار بعید است. اگر مبتلا هستید می توانید به نوزادتان شیر دهید، مگر اینکه ایدز هم داشته باشید. اگرچه، اگر این بیماری را دارید و دچار یرقان بعد از تولد نوزادتان شده اید نباید به نوزادتان شیر بدهید. اگر نوک سینه تان ترک برداشته یا از آن خون می آید باید شیر دادن را قطع کنید و تا زمانی که نوک سینه تان بهبود یابد شیرتان را بدوشید و آن را دور بریزید.

اگر نوزادم هپاتیت C داشته باشد چه اتفاقی می افتد؟

تقریبا از هر ۵ کودک مبتلا به هپاتیت C یکی از آن ها می تواند ویروس را از بدنش پاک کند. بقیه ی آن ها حاملان ویروس خواهند بود. با اینکه ویروس در کبد این کودکان باقی می ماند بیشتر آن ها تا زمان بزرگسالی سالم باقی می مانند. کودکانی که حامل ویروس هپاتیت C هستند به طور مرتب توسط پزشک شان معاینه می شوند و آزمایش خون می دهند. خیلی از آن ها احتیاجی به دارو ندارند، اما بعضی ها با داروهای ضد ویروس درمان می شوند تا از ضرر بیشتر به کبد( بیماری کبد) یا سرطان کبد جلوگیری شود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید