پیش از هر چیز در مورد مصرف قرص فلوکونازول یا انواع تأثیرات جانبی یا عوارض آن، بهتر است کمی بیشتر در مورد این داروی جدید بدانید:

 • قرص خوراکی فلوکونازول هم به صورت داروی بدون برند و هم برند دار در بازار موجود است. نام برند آن: دیفلوکان می باشد.
 • فلوکونازول هم به صورت قرص هم به صورت محلول خوراکی عرضه می شود و مصرف آن به صورت خوراکی است. هم چنین به صورت تزریقی هم در بازار وجود دارد که فقط بدست پزشک تجویز می شود.
 • قرص خوراکی فلوکونازول برای جلوگیری یا درمان بیماری کاندیدیاز (یک نوع عفونت قارچی) استفاده می شود. هم چنین برای درمان مننژیت (عفونت در مغز یا نخاع و یا هر دو) استفاده می شود.
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

هشدار های مهم در مورد فلوکونازول

هشدار در مورد ناراحتی کبد

این دارو ممکن است باعث ناراحتی کبد شود. احتمالا پزشکتان هنگام مصرف این دارو عملکرد کبدتان را از طریق آزمایش خون چک کند. اگر ناراحتی کبد شما بعد مصرف این دارو بدتر شود، معمولا توصیه می شود که مصرف این دارو قطع شود.

خانه روانشناسی سرسره

هشدار در مورد جوش های پوستی

این دارو ممکن است باعث جوش های بدی در سطح پوست شود که حتی منجر به مرگ شود. اگر جوش هایتان بدتر شد باید مصرف این دارو را قطع کنید.

هشدار در مورد ضربان قلب نا منظم

این دارو می تواند، اینکه ضربان قلب شما چه طور بزند را تغییر دهد. این تغییرات، شما را در معرض خطر بیماری قلبی که torsade de points نامیده می شود قرار می دهد.(در این بیماری ضربان قلب نامنظم می شود و حتی منجر به مرگ ناگهانی فرد می شود). خطر ابتلا به این بیماری زمانی که شما با بیماری قلبی خاصی دنیا آمده اید نیز بیشتر هم می شود و هم چنین سطح پتاسیم بدن تان کاهش می یابد که باید دارو های آرام بخش یا ضد افسردگی خاصی مصرف کنید.

فلوکونازول چیست؟

این دارو یک داروی تجویزی است که به صورت قرص یا محلول خوراکی خوردنی وجود دارد.
قرص خوراکی فلوکونازول هم داروی بدون برند و هم برند دار به نام دیفلوکان دارد. داروهای بدون برند معمولا ارزان تر از داروهای برند دار هستند. در بعضی موارد به شکل و اندازه ی داروهای برند دار هم نیستند.

چرا از این دارو استفاده می شود؟

فلوکونازول برای پیشگیری یا درمان بیماری کاندیدیاز (نوعی قارچ) استفاده می شود. این بیماری باعث عفونت با یکی از اشکال قارچ کاندیدا می شود. برای مثال عفونت واژینال یا عفونت شناخته شده ی دهان( برفک دهان)
کاندیدیاز هم چنین می تواند باعث عفونت در قسمت های دیگر بدنتان شود که شامل گلو، مری، شش ها و حتی خون تان می شود. افرادی که پیوند مغز استخوان انجام داده اند احتمالا با این دارو درمان می شوند تا به این قارچ مبتلا نشوند. چون سیستم ایمنی بدن آن ها ضعیف شده است باعث می شود که بیشتر در معرض نوع خطرناکی از این عفونت قرار بگیرند.
هم چنین از این دارو برای درمان مننژیت (عفونت در مغز و نخاع) استفاده می شود که این بیماری باعث ابتلا به قارچ کریتوکوکوس (مخمر زرد قهوه ای) می شود.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

کارکرد دارو

فلوکونازول متعلق به یک رسته از داروهای که نریازول ضد قارچی نامیده می شوند می باشد. یک رسته گروهی از داروها هستند که کار یکسانی انجام می دهند. این داروها اغلب برای درمان بیماری های مشابهی استفاده می شوند.
فلوکونازول با کند کردن توانایی قارچ کاندیدا و کریتوکوکوس باعث می شود که قارچ بیشتری تولید نشود. برای افرادی که به دلیل قارچ عفونت گرفته اند این دارو به آن ها کمک می کند که از شر این عفونت خلاص شوند. افرادی که ریسک بالایی برای ابتلا به قارچ کاندیداز دارند این دارو برای جلوگیری از عفونت استفاده می کنند.

اثرات جانبی فلوکونازول

فلوکونازول باعث خواب آلودگی نمی شود. اما اثرات جانبی دیگری دارد.

اثرات جانبی رایج

اثرات جانبی این دارو بستگی به این دارد که شما چه مقدار از این دارو را مصرف می کنید. این اثرات شامل موارد زیر است:
• سردرد
• اسهال
• حالت تهوع یا ناراحتی معده
• گیجی
• درد معده
• استفراغ کردن
• تغییر در مزه ی غذاها
• جوش های سخت که سیستم ایمنی بدن را کاهش می دهد.
اگر این اثرات جانبی متعادل باشند احتمالا بعد از چند روز یا نهایتا چند هفته برطرف خواهد شد. اما اگر برطرف نشدند یا بدتر شدند با پزشک تان یا دارو ساز صحبت کنید.

اثرات جانبی جدی

اگر اثرات جانبی این دارو جدی بود خیلی فوری با پزشک تان تماس بگیرید. اگر اینطور به نظر می رسد که این علائم خطر مرگ دارد یا اگر فکر می کنید به فوریت های پزشکی نیاز دارید به اورژانس زنگ بزنید.
اثرات جانبی جدی و علایم آن می تواند شامل موارد زیر باشد:

آسیب کبدی. علایم می تواند شامل:

• زرد شدن پوست و سفیدی چشم هایتان
• ادرار تیره
• مدفوع روشن
• خارش جدید پوست
• استفراغ یا حالت تهوع

جوش های خشن در افرادی که سندرم اختلال فرآورد در پادتن یا سرطان دارند که علایم آن به صورت زیر است:

• پوست انداختن
• جوش های خیلی بد

بیماری torsade de pointes (بیماری تهدید کننده ضربان قلب) که علایم آن به صورت زیر است:

• احساس اینکه قلبتان گاهی نمی زند(حالت خفقان)
• ضربان قلب تند و نامنظم
• غش کردن
• گیجی
• حمله ناگهانی

نکته: هدف ما این است که برای شما اطلاعات جاری و مربوطه را فراهم کنیم. اگرچه، چون اثر دارو بر هر شخصی متفاوت است، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این لیست برای تمامی مقادیر ممکن باشد. این اطلاعات با توصیه های پزشکی یکسان نیست. همیشه با پزشک خود یا داروساز در مورد مقداری صحیحی که باید مصرف کنید صحبت کنید.

ممکن است مصرف فلوکونازول با داروهای دیگر تداخل ایجاد کند.

قرص خوراکی فلوکونازول می تواند با داروهای دیگر، ویتامین ها و یا داروهای گیاهی دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد. ممکن است این تداخل زمانی که ماده اصلی دارو تغییر می کند پیش بیاید. این تداخل می تواند مضر باشد یا از عملکرد درست دارو جلوگیری کند.

برای جلوگیری از این اختلال ها، پزشک شما تمامی داروهایی که مصرف می کنید را با دقت بررسی می کند. حتما در مورد تمام داروها، ویتامین ها یا داروهای گیاهی دیگری که مصرف می کنید به پزشک تان اطلاع دهید. برای اینکه بفهمید دارویی که مصرف می کنید تا چه اندازه بر داروهای دیگرتان اختلال ایجاد می کند با پزشک یا داروساز صحبت کنید. مثال هایی از داروهایی که می تواند منجر به اختلال با فلوکونازول شود در قسمت زیر فهرست شده است.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

داروهایی که نباید با فلوکونازول مصرف شود.

داروهای خاصی وجود دارد که نباید با فلوکونازول مصرف شود. زمانی که این داروها با فلوکونازول مصرف شوند می تواند باعث اثرات خطرناکی در بدن شما شود. مثال هایی از این داروها شامل:
• ترفنادین: وقتی به اندازه ۴۰۰ میلی گرم یا بیشتر از این دارو به همراه فلوکونازول مصرف شود می تواند اثرات تهدید کننده ای برای ضربان قلب داشته باشد که بیماری Torsades de pointes نامیده می شود.

• پیموزاید، کلاریترومایسین، اریترومایسین، رانولازین، لومیتاپید، دونپزیل، وریکونازول، و کینیدین. وقتی این داروها با فلوکونازول مصرف شوند می تواند اثرات تهدید کننده ای برای ضربان قلب داشته باشد که بیماری Torsades de pointes نامیده می شود.

داروهایی که خطر اثرات جانبی را افزایش می دهد.

مصرف فلوکونازول با داروهای خاص خطر اثرات جانبی را افزایش می دهد. مثال هایی از این داروها شامل:
داروهای دیابت شامل گلی بن کلامید و گلی پیزید می باشد. اثرات جانبی این دارو می تواند باعث کاهش قند خون شود. این علایم باعث می شود که عوارض دیگری مثل عرق کردن، احساس سردی، لرزیدن، رنگ پریدگی، ضعف، گرسنگی و گیجی در بدن به وجود آید.

وارفاین: عوارض جانبی این دارو شامل کبودی، خون دماغ و دیده شدن خون در مدفوع و ادرار است.

فنی توئین: مصرف این دارو با فلوکونازول باعث مشکلاتی در هماهنگی، اختلال در صحبت و آشفتگی می شود. پزشک تان زمانی که فلوکونازول مصرف می کنید سطح فنی توئین خون تان را اندازه می گیرد. هم چنین ممکن است که پزشک تان مقدار مصرف فنی توئین را هنگامی که فلوکونازول مصرف می کنید را کاهش دهد.

سیکلوسپورین، تاکرولیموس و سیرولیموس. اثرات جانبی مصرف این داروها آسیب به کلیه است. پزشک تان وقتی فلوکونازول مصرف می کند خون شما را آزمایش خواهد کرد تا ببیند اثراتی از آسیب کلیه وجود دارد یا نه. اگر اثراتی از آسیب به کلیه وجود داشته باشد مقدار مصرف این داروها را کاهش می دهد یا به طور کامل آن را قطع می کند تا زمانی که درمان شما با داروی فلوکونازول به اتمام برسد.

تئوفیلین. مصرف این دارو با فلوکونازول باعث گرفتگی عضلات، سر درد، فشار خون پایین و حمله ناگهانی به قلب می شود. پزشک تان تا زمانی که فلوکونازول مصرف می کنید سطح فنی توئین خون تان را اندازه خواهد گرفت.

زیدوودین. اثرات جانبی این دارو شامل سردرد، خستگی، کم شدن اشتها، حالت تهوع و استفراغ کردن است.

داروهای هنگام درد مثل متادون و فنتانیل. زمانی که فلوکونازول مصرف می کنید سطح این داروها در بدن تان افزایش می یابد. اثرات جانبی این داروها نفس کشیدن کند، آشفتگی و خواب آلودگی می باشد.

کاربامازپین. اثرات جانبی این دارو حالت تهوع، استفراغ کردن، بی ثباتی، کمتر شدن تعداد سلول های خون، جوش های عمیق، مشکلات قلبی و شش ها می باشد.

داروهای خاص کلسیم مثل نیفیدیپین، آملودیپین، وراپامیل، و فلوریپین. اثرات جانبی این داروها شامل کاهش فشار خون، گیجی، آشفتگی و سردرد می باشد.

استاتین های خاص شامل آتورواستاتین، سیمواستاتین. اثرات جانبی این دارو ها شامل درد ماهیچه ها و ضعف و افزایش سطح کراتنین در خون می شود.

داروهای ضد روانپریشی شامل کلرپرومازین، هالوپریدول و زیپراسیدون می باشد. مصرف فلوکونازول با این داروها خطر افزایش ضربان قلب را دارد که بیماری torsades de pointes نامیده می شود.

داروهای ضد افسردگی شامل سیتالوپرام، اس سیتالوپرام و پاروکسیتین. مصرف فلوکونازول با این داروها خطر افزایش ضربان قلب را دارد که بیماری torsades de pointes نامیده می شود.

داروهای مربوط به ضربان قلب شامل آمیودارون و دوفتیلید. مصرف فلوکونازول با این داروها خطر ضربان قلب نامنظم را به همراه دارد که بیماری torsades de pointes نامیده می شود.

نکته: هدف ما این است که برای شما اطلاعات جاری و مربوطه را فراهم کنیم. اگرچه، چون اختلال در مصرف دارو در هر شخصی متفاوت است، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمامی اختلالات ممکن باشد. این اطلاعات با توصیه های پزشکی یکسان نیست. همیشه با پزشک خود یا داروساز در مورد تمام داروها، ویتامین ها، داروهای گیاهی و هر چه که دم دستتان مصرف می کنید صحبت کنید.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

هشدارهایی در مورد فلوکونازول

قرص خوراکی فلوکونازول چندین هشدار دارد

هشدار در مورد آلرژی

این دارو می تواند باعث آلرژی شدیدی شود. که نشانه های آن شامل مواردی مثل:
تنگی نفس
سرفه کردن
خس خس کردن
تب کردن
سرماخوردگی
تپش قلب یا گوش
ورم کردن پلک، صورت، دهان، گردن، یا هر قسمت دیگری از بدن تان
جوش پوستی، کهیر زدن، تاول یا پوست انداختن پوست می باشد.

اگر نشانه های آلرژی داشتید با پزشک تان یا مرکز کنترل عفونت تماس بگیرد. اگر این علایم شدید تر هستند با اورژانس تماس بگیرید یا به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید.
اگر تا به حال به این داروها آلرژی داشته اید دیگر از این داروها استفاده نکنید. استفاده ی دوباره از این داروها ممکن است کشنده باشد(باعث مرگ شود)

هشدارهایی برای افرادی با شرایط سلامت خاص

برای افرادی با بیماری کلیه: اگر مشکل کلیه یا سابقه ی بیماری کلیه دارید ممکن است کلیه های شما قادر نباشند آن طور که باید این داروها را از بدن شما حذف کنند. ممکن است به همین دلیل سطح فلوکونازول در بدن شما افزایش یابد و اثرات جانبی بیشتری داشته باشد. این دارو ممکن است در کلیه بماند و بیماری کلیه را تشدید کند.

افرادی با بیماری کبدی: فلوکونازول می تواند باعث مشکلات کبدی شود. اگر تا کنون مشکلات کبدی داشته اید قبل از اینکه این دارو را مصرف کنید با مراقب سلامت خود صحبت کنید.
افرادی با قند خون بالا: نوع خوراکی این دارو حاوی ساکارز می باشد، یک نوع قند. که اگر مشکل افزایش قند خون دارید نباید از این نوع دارو استفاده کنید. اگر دیابت یا مشکل قند خون دارید قبل از مصرف این دارو با پزشک خود صحبت کنید چون مصرف این دارو باعث افزایش قند خون می شود.
افرادی با شرایط خاص که ایمنی بدنشان پایین است: اگر شرایط خاصی دارید که سیستم ایمنی بدنتان ضعیف است همانند سرطان، ایدز، یا ویروس اچ آی وی بیشتر در معرض جوش های پوستی خواهید بود. پزشک تان قبل از مصرف این دارو پوست شما را چک می کند که هیچ گونه جوش یا پوست انداختنی در بدنتان نباشد.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

هشدار برای سایر افراد

زنان باردار: تحقیقات در انسان اثرات جانبی شدیدی بر جنینی که مادرش۱۵۰ میلی گرم یا بیشتر از این دارو را مصرف می کند نشان داده است. در مصرف دوزهای کمتر در حیوانات اثرات جانبی دیگری داشته است. البته هنوز تحقیقات کاملی در این زمینه انجام نشده است تا نشان دهد که مصرف چه مقدار از این دارو بر جنین انسان تاثیر می گذارد.

ممکن است از این دارو در بارداری زمانی استفاده شود که مادر عفونت خطرناکی دارد که نیاز به درمان با این دارو باشد. و زمانی این دارو به مادر داده می شود که خطر آن برای جنین قابل قبول باشد و ارزش استفاده داشته باشد.
اگر باردار هستید یا تصمیم به بارداری دارید با پزشک خود صحبت کنید. از او در مورد مضرات خاص این دارو که ممکن است برای جنین داشته باشد سوال کنید.
اگر هنگام مصرف این دارو باردار شدید خیلی سریع به پزشک خود اطلاع دهید.

زنان شیرده:

فلوکونازول از طریق شیر مادر به نوزادی که شیر می خورد منتقل می شود و می تواند اثرات جانبی بر روی نوزاد بگذارد. اگر به بچه شیر می دهید با پزشک مشورت کنید. که ممکن است نیاز به این تصمیم باشد که شیر دادن را قطع کنید با مصرف این دارو را.

برای سالمندان: کلیه ی افراد سالمند ممکن است به خوبی قبل کار نکند. که باعث می شود بدن شما فرآیند پردازش دارو را به کندی انجام دهد. به عنوان یک بزرگسال ممکن است با استفاده بیشتر از دارو مدت زمان بیشتری دارو در بدنتان باقی بماند. که ریسک اثرات جانبی را در بدنتان افزایش می دهد.
برای بچه ها: این دارو نباید برای بچه های کمتر از شش ماه مصرف شود.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

چگونه این دارو را مصرف کنیم

این اطلاعات برای مصرف داروی فلوکونازول به صورت قرص خوراکی می باشد. طریقه مصرف اشکال دیگر این دارو اینجا وجود ندارد. مقدار مصرف، شکل دارویی که استفاده می کنید، و اینکه هر چند وقت یک بار باید از آن استفاده کنید بستگی خواهد داشت به:

 • سن شما
 • شرایط درمان
 • شدت بیماری شما
 • شرایط پزشکی خاص تان و نوع واکنش بدنتان به اولین مصرف از دارو
 • اشکال و اندازه های دارو

نام عمومی: فلوکونازول

 • شکل: قرص خوراکی
 • انواع آن: ۵۰ میلی گرم، ۱۰۰ میلی گرم، ۱۵۰ میلی گرم، ۲۰۰ میلی گرم

برند: دیفلاکون

 • شکل: قرص خوراکی
 • انواع آن: ۵۰ میلی گرم، ۱۰۰ میلی گرم، ۱۵۰ میلی گرم، ۲۰۰ میلی گرم

مقدار مصرف برای عفونت کاندیدیاز واژینالی

 • مصرف بزرگسالان( سن ۱۸-۶۴ سال)

مصرف کلی: یک قرص ۱۵۰ میلی گرمی

 • مصرف کودکان(سن ۰-۱۷ سال)

مصرف این دارو برای کودکان کمتر از ۱۸ سال تجویز نمی شود.

 • مصرف سالمندان( سن ها بالای ۶۵ سال)

کلیه افراد سالمند ممکن است به خوبی قبل کار نکند، که باعث می شود بدن شما فرآیند پردازش دارو را به کندی انجام دهد. به عنوان یک بزرگسال ممکن است با استفاده بیشتر از دارو مدت زمان بیشتری دارو در بدنتان باقی بماند که خطر اثرات جانبی را در بدنتان افزایش می دهد. پزشک تان ممکن است مقدار کمتری از دارو به شما بدهد یا برنامه ی زمانی مختلفی با مقدارهای مختلف به شما بدهد. که این برنامه ها باعث می شود این دارو مدت زمان زیادی در بدنتان نماند.

مقدار مصرف دارو برای عفونت کاندیدیاز غیر واژینالی

مصرف بزرگسالان (سن ۱۸-۶۴ سال)

مصرف عمومی: بستگی به نوع عفونت شما، مقدار مصرفی می تواند از ۵۰ تا ۴۰۰میلی گرم باشد.
درمان طولانی مدت: درمان می تواند برای چندین هفته ادامه داشته باشد.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

مصرف برای کودکان( سن ۶ ماهه تا ۱۷ سالگی)

مصرف عمومی: مقدار مصرف بستگی به وزن کودکی که دارو را مصرف می کند دارد و نوع عفونتی که دارد.
درمان طولانی مدت: مدت درمان بستگی به نوع عفونتی که باید درمان شود دارد.

مصرف برای کودکان(۰-۵ ماهه)

مصرف این دارو به نوزادان زیر ۶ ماه توصیه نمی شود.

مقدار مصرف برای سالمندان( ۶۵ سال به بالاتر)

کلیه ی سالمندان ممکن است به خوبی قبل کار نکند. که باعث می شود بدن شما فرآیند پردازش دارو را به کندی انجام دهد. به عنوان یک بزرگسال ممکن است با استفاده بیشتر از دارو مدت زمان بیشتری دارو در بدنتان باقی بماند که ریسک اثرات جانبی را در بدنتان افزایش می دهد. پزشک تان ممکن است مقدار کمتری از دارو به شما بدهد یا برنامه ی مختلفی با مقدارهای مختلف به شما بدهد. که این برنامه ها باعث می شود این دارو مدت زمان زیادی در بدنتان نماند.

مقدار مصرف برای درمان مننژیت کریپتوکوک(نوعی قارچ)
مصرف بزرگسالان (سن ۱۸-۶۴ سال)

مصرف کلی: ۴۰۰ میلی گرم در روز اول. مقدار مصرفی از روز دوم به بعد معمولا بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلی گرم روزانه می باشد.
درمان طولانی مدت: درمان به طور معمول ۱۰ تا ۱۲ هفته طول می کشد که به آزمایشی که مربوط به مغز و نخاع می باشد ربط دارد.

مصرف کودکان( سن ۰-۵ ماهگی)

مصرف این دارو به نوزادان زیر ۶ ماه توصیه نمی شود.

مقدار مصرف برای سالمندان( ۶۵ سال به بالاتر)

کلیه ی سالمندان ممکن است به خوبی قبل کار نکند. که باعث می شود بدن شما فرآیند پردازش دارو را به کندی انجام دهد. به عنوان یک بزرگسال ممکن است با استفاده بیشتر از دارو مدت زمان بیشتری دارو در بدنتان باقی بماند که ریسک اثرات جانبی را در بدنتان افزایش می دهد. پزشک تان ممکن است مقدار کمتری از دارو به شما بدهد یا برنامه ی مختلفی با مقدارهای مختلف به شما بدهد. که این برنامه ها باعث می شود این دارو مدت زمان زیادی در بدنتان نماند.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

ملاحظات مربوط به مقدار مصرف خاص

برای افرادی با بیماری کلیه: اگر بیماری کلیه دارید و باید مقدار بیشتری از این دارو مصرف کنید این مقدار باید کاهش یابد. ممکن است پزشک تان ابتدا با توجه به عملکرد کلیه تان مقدار ۵۰ تا ۴۰۰ میلی گرم تجویز کند یا مقدار بیشتری از این دارو را و بعدا مقدار آن را نصف مقدار قبلی کند.

نکته: هدف ما این است که برای شما اطلاعات جاری و مربوطه را فراهم کنیم. اگرچه، چون اختلال در مصرف دارو در هر شخصی متفاوت است، ما نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمامی اختلالات ممکن باشد. این اطلاعات با توصیه های پزشکی یکسان نیست. همیشه با پزشک خود یا داروساز در مورد تمام داروها و مقداری که برای شما صحیح است مصرف کنید صحبت کنید.
استفاده مستقیم

قرص خوراکی فلوکونازول هم برای درمان کوتاه مدت هم طولانی مدت استفاده می شود. اگر به همان روشی که برایتان تجویز شده است مصرف نکنید برای شما خطرناک است.
اگر به طور ناگهانی مصرف آن را قطع کنید یا کلا نخورید: عفونت شما بهتر نخواهد شد یا بدتر هم می شود.
اگر مقداری که باید مصرف کنید را فراموش کنید یا سر ساعت دارو را نخورید: درمان شما به خوبی پیش نخواهد رفت یا اینکه کامل نخواهد شد. برای اینکه این دارو اثر خود را بگذارد مقدار خاصی لازم است که در هر زمان در بدنتان باشد.

اگر بیش از اندازه مصرف کنید: برای شما خطرناک است. علایم مقدار مصرف زیاد این دارو شامل:

 • توهم
 • پارانویا یا هذیان گویی
 • ضربان قلب نامنظم
 • کبود شدن رنگ پوست
 • کاهش تنفس

اگر فکر می کنید مقدار زیادی از این دارو را مصرف کرده اید با پزشک خود یا متخصص تماس بگیرید. یا اگر این علامت ها شدیدتر بود با اورژانس تماس بگیرید یا هرچه زودتر به نزدیک ترین اورژانس مراجعه کنید.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

اگر مصرف دارو را فراموش کردیم چطور؟

تا یادتان آمد دارو را مصرف کنید. اما اگر زمانی یادتان افتاد که نزدیک زمان مصرف بعدی تان هست فقط یک دوز مصرف کنید. سعی نکنید دو دوز مصرفی را یک دفعه بخورید. چون اثرات جانبی خطرناکی دارد.

چطور بفهمیم دارو اثر گذاشته است یا خیر

باید اثرات عفونت در بدنتان کمتر شود.

نکات مورد توجه مهم در مصرف فلوکونازول

اگر پزشک تان این قرص خوراکی را برایتان تجویز کرده است این نکات را به خاطر بسپارید .
نکات کلی
می توانید این دارو را کنار غذا و یا بدون آن مصرف کنید.
می توانید دارو را نصف کنید یا آن را خرد کنید بخورید.
نگهداری
قرص فلوکونازول را در دمای زیر ۸۶ درجه فارنهایت (۳۰درجه سلیسیوس) نگه ندارید.
این دارو را در جاهای خیس و مرطوب مانند حمام نگه ندارید.
خرید دوباره دارو
خرید دوباره دارو امکان پذیر است. شما نیاز به نسخه ی جدیدی برای این دارو ندارید. پزشک تان تعدادی که باید دوباره بخرید را در نسخه خواهد نوشت.

مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟
مصرف قرص فلوکونازول برای عفونت قارچی چه اثراتی دارد؟

مسافرت
زمانی که در سفر داروهایتان را باید ببرید:

همیشه داروهایتان را همراه داشته باشید. هنگام پرواز، داروها را در ساک لوازم نگذارید. بلکه آن را در کیف دستی خود قرار دهید.
نگران دستگاه ایکس ری فرودگاه ها نباشید. آن ها به داروهایتان آسیب نمی زنند.
شاید لازم شود که نسخه ی خود را به کارکنان فرودگاه نشان دهید. همیشه جعبه ی اصلی داروهایتان را به همراه داشته باشید.
هیچ وقت داروهایتان را در ماشین جا نگذارید. به خصوص زمانی که هوا خیلی گرم یا خیلی سرد است.

چکاپ های بالینی

پزشک تان باید وضعیت کلیه و کبد شما را هنگام مصرف این دارو تحت نظر داشته باشد. باید از شما آزمایش خون بگیرد تا ببیند کلیه و کبدتان چگونه کار می کند. اگر این اندام ها به خوبی کار نکنند احتمالا او تصمیم بگیرد که مقدار مصرفی شما را کاهش دهد یا کلا مصرف دارو را قطع کند.

آیا جایگزینی برای این دارو وجود دارد؟

داروهای دیگری در دسترس هستند تا بیماری شما را درمان کنند. ممکن است بعضی از آنها برای شما مناسب تر هم باشند. با پزشک خود در مورد مصرف گزینه های دیگری که ممکن است برای شما مفید باشد صحبت کنید.

نکته: مرکز سلامت تلاش زیادی نموده است تا مطمئن شود که کلیه ی اطلاعات صحیح، مفهومی، و به روز باشد. اگرچه این مقاله به عنوان جایگزینی برای دانش و علم مرکز تخصصی سلامت نمی باشد. همیشه قبل مصرف هر دارویی باید با پزشک یا مراقب سلامت خود صحبت کنید. اطلاعات دارویی موضوعی است که قابل تغییر است و تمامی حالت های ممکن، راهنمایی ها، پیشگیری ها، هشدار ها، تداخلات دارویی، واکنش آلرژیک و اثرات جانبی را شامل نمی شود. عدم هشدار در مورد یک دارو به این معنا نیست که حتما دارو برای تمامی مریض ها بدون ضرر است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید