بند ناف نوزاد از اندام هایی است که مورد توجه قرار نمی گیرد. با این که بیشتر مردم تا دقایقی پس از زایمان به آن توجه می کنند، اما به سرعت فراموش می شود. همه ی ما می دانیم بند ناف چیست. بند ناف یک لوله ی لزج است که در زمان بارداری میان جفت و جنین ارتباط برقرار می کند.

بند ناف به کمک جفت باعث تسهیل انتقال مواد مغذی و مواد دفع شدنی میان مادر و جنین می شود. با این که به محض تولد، بند ناف بریده می شود، توصیه های اخیر چیزی مغایر با این موضوع را بیان می کنند. امروزه می گویند باید بین یک تا سه دقیقه بعد از تولد برای بریدن بند ناف صبر کرد.

بیشتر مردم چیز زیادی در مورد این لوله ی شگفت انگیز که تبادل مواد مفید را در طی بارداری ممکن می کند، نمی دانند. در این جا فهرستی از حقایق جالب در این رابطه را برای شما تهیه کرده ایم:

پنج نکته جالب در مورد بند ناف نوزاد که نمی دانستید
پنج نکته جالب در مورد بند ناف نوزاد که نمی دانستید

۱- گره بند ناف

وقتی که جنین شما به قدر کافی کوچک باشد، می تواند هرچقدر که می خواهد پشتک بزند. در این حین ممکن است با بند نافش هم بازی کند. ممکن است از این که بند ناف به دور گردن یا سرش بپیچد بترسید، مخصوصا که مشکلاتی را هنگام زایمان به وجود می آورد. البته در بیشتر مواقع این اصلا موضوع نگران کننده ای نیست.

این گره ها که با نام “گره های پس گردنی” شناخته می شوند بسیار رایج هستند. طی مطالعه ای در سال ۲۰۱۸ مشخص شد که ۱۲ درصد از نوزادان با این پدیده به دنیا می آیند. در بیشتر مواقع فقط یه حلقه به وجود می آید که پزشک متخصص هنگام زایمان آن را از سر نوزاد در می آورد.

۲- هروقت لازم باشد، کار بند ناف متوقف می شود

محیط داخل کیسه ی آب از نظر دمایی کاملا تنظیم می شود. زمانی که جنین در داخل رحم قرار دارد، بند ناف خون حامل اکسیژن را از جفت به آن منتقل می کند.

اگرچه هنگام زایمان، جریان خون تغییر می کند و باعث می شود گردش خون فقط در بدن جنین باشد. خیلی زود جریان درون بند ناف به طور طبیعی قطع می شود، و این پدیده حتی اگر بند ناف را در همان لحظه نبرند هم اتفاق می افتد. در واقع وقتی کار بند ناف تمام می شود، خود به خود و به صورت طبیعی همه چیز متوقف می شود.

۳- بافت بند ناف نوزاد بسیار ارزشمند است

پنج نکته جالب در مورد بند ناف نوزاد که نمی دانستید
پنج نکته جالب در مورد بند ناف نوزاد که نمی دانستید

ممکن است چیز های زیادی درباره ی سلول های بنیادی بند ناف شنیده باشید، اما موضوع جدیدتر بافت خود بند ناف است. احتمالا در مورد سلول های بنیادین خون( HSC یا سلول های بنیادی Hematopoietic) و استفاده از آن ها برای درمان تعدادی از بیماری های مربوط به خون شنیده باشید. اما محدودیت این مسئله، حجم خونیست که از یک بند ناف به دست می آید.

به همین دلیل دانشمندان به فکر مجموعه ی دومی از سلول های بنیادی به نام سلول های بنیادی Mesenchymal یا MSC افتادند. آن ها اخیرا یافته اند که ترکیب این دو با هم می تواند باعث افزایش آمیزش چندگانه ی پیوند سلول های بنیادی شود. طی تحقیقات گسترده تر مشخص شد که بافت بند ناف غنی ترین منبع MSC هنگام تولد است. این یعنی هردوی این سلول های بنیادین می توانند به صورت همزمان کشت شوند تا در درمان اختلالات و بیماری های مرتبط یا غیر مرتبط با خون به کار گرفته شوند.

۴- منشأ بند ناف

در پایان هفته ی دوازدهم بارداری، بند ناف شکل نهایی اش را به خود می گیرد. حالت ناقص آن در طی هفته های چهارم تا هشتم بارداری تشکیل می شود. پوشش دور جنین که از بدن او رشد می کند، کولئوم ناف، مجرای omphalomesenteric تشکیل می شوند و جریان خون بند ناف که حدودا در پایان هفته ی پنجم بارداری آغاز می شود.

۵- جریان خون بند ناف

پنج نکته جالب در مورد بند ناف نوزاد که نمی دانستید
پنج نکته جالب در مورد بند ناف نوزاد که نمی دانستید

جفت از هر در طرف خون دریافت می کند- یعنی هم مادر و هم جنین. از آن جایی که دروت آن دو سیستم گردش خون متفاوت وجود دارد، جفت به عنوان یک اندام عروقی خاص شناخته می شود. جفت که به کمک بند ناف به جنین متصل است، اکسیژن و مواد غذایی را از مادر به او منتقل می کند. با این که این مواد جابجا می شوند، اما خون ها هرگز مستقیما با یکدیگر ترکیب نمی شوند!
بند ناف یک اندام بسیار مهم است که جنین را در طول زمانی که در رحم قرار دارد سالم نگه می دارد. و سلامت جنین هم دقیقا همان چیزیست که همه ی مادران می خواهند. شاید به همین دلیل است که تعدادی از مادران بند ناف نوزادشان را به عنوان یادگاری نگه می دارند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید