زندگی یک کودک قبل از تولدش چگونه است؟ آیا این یک راز بزرگ است؟ به عنوان یک مادر، تمرکز اصلی شما در زمان بارداری، اطمینان از سلامت نوزادتان است. هر یک از مادرانی که به زودی می خواهند فرزندشان را در آغوش خود بگیرند، بزرگترین خواسته شان شاد و سالم بودن اوست. اما آیا تا به حال فکر کرده اید که محیط شکم شما برای کودکتان چگونه جایی است؟ آیا فکر کرده اید که نفس کشیدن جنین در شکم مادر چگونه است ؟

ممکن است برای شما شگفت آور باشد، اما نوزادتان جهان بیرونش را خیلی بیش از آنچه شما تصور می کنید می تواند احساس و تجربه کند. همانطور که حاملگی شما پیش می رود، کودک شما شروع به تشخیص صدای شما می کند. در واقع از همان لحظه و همانجا او عاشق شما شده است.

تنفس جنین در کیسه اب

اما آیا شما می دانید که نفس کشیدن جنین در شکم مادر چگونه است؟

این سوال تقریباً به ذهن همه والدین خطور کرده است. شما از قبل می دانید که نوزاد شما نیاز به اکسیژن دارد. اما از آنجایی که نوزاد به دلیل وجود مخلوط حفاظتی مایع آمنیوتیک در اطرافش نفوذ ناپذیر است، چگونگی تنفس او نسبت به سایر اعمال حیاتی اش کنجکاوی بیشتر و مضاعفی در پی دارد. مایع آمنیوتیک در کیسه آمنیوتیک رحم وجود دارد و کودک را از هر گونه آسیب فیزیکی اطرافش محافظت می کند.

قبل از اینکه نوزاد متولد شود، ریه هایش به نحوی که پس از تولد کارکرد دارند، عمل نمی کنند. در داخل رحم شما به سبب پر بودن محیط با مایع آمنیوتیک، ریه های کودک نیز از این مایع پر می شوند. خوب قضیه سخت تر هم شد، آیا تعجب می کنید که کودک شما چگونه در این شرایط تنفس می کند؟

اگر اینگونه است از معجزاتی که بدن شما قادر به انجام آنهاست غافل نشوید. این نوع از تنفس بسیار متفاوت از درک کلی و عام ما از این اصطلاح است. کودک عمل تنفس را به کمک تنفسی که شما انجام می دهید، انجام می دهد.

بند ناف و جفت، ارگان های ضروری ای هستند که اطمینان می دهند کودک شما همه مایحتاج لازم برای رشدش را در اختیار دارد. در فهرست این ابزار ضروری و حیاتی، اکسیژن نیز وجود دارد. با هر عمل تنفس شما، اکسیژن وارد جریان خون می شود و سپس جفت، این محافظ همه کاره و قابل اطمینان کودک، اکسیژن را به نوزاد کوچک انتقال می دهد.

جنین چگونه در کیسه آب نفس می کشد

آیا کودک عمل تنفس را در داخل رحم شما نیز تمرین می کند؟

نوزادان در حال رشد ممکن است در مایع آمنیوتیک در هفته های ۱۰ و ۱۱ بارداری نفس بکشند. عمل استنشاق در این مرحله بیشتر شبیه به عمل بلع است. این حرکت کمک می کند تا ریه های کودک رشد کند. در هفته ۳۲ بارداری، کودک می تواند تمرین حرکات شبه تنفسی را آغاز کند. این بار عمل تنفس کمتر شبیه بلعیدن است و به جای آن شامل انبساط و انقباض ریه نیز می شود.

ریه های کودک شما ممکن است به طور کامل در داخل رحم تکامل یابند، اما او هنوز هم برای اولین استنشاق اکسیژن موجود در هوا باید تا پس از تولدش صبر کند. تنفس در داخل رحم شامل استنشاق و خروج مایع آمنیوتیک است.

اما نگران نباشید، استنشاق مایع آمنیوتیک، آسیبی را متوجه کودکتان نخواهد کرد، آنجا فضا و محیط زندگی اوست و تا زمانی که آنجاست جفت متصل به طناب بند ناف، اکسیژن کافی را به او رسانده و او در حال لذت بردن از تمرین دریافت اکسیژن مورد نیاز خود برای زمان پس از تولدش است.

جنین در رحم چگونه نفس می کشد

شروع این تمرینهای تنفس، نقطه عطفی در رشد کودک است و او را برای یک تنفس موفقیت آمیز  برای وقتی که اولین بار صدای گریه اش را می شنوید و او متولد می شود، آماده می کند. در هفته ۳۵ بارداری، ریه های کودک تقریباً به طور کامل رشد کرده اند و در این زمان او این هنر را تقریباً چهار هفته است که تمرین کرده است.

در حالی که تنفس اکسیژن از هوا به جای استنشاق مایع آمنیوتیک برای اولین بار می تواند دشوار باشد، گریه به کودک کمک می کند تا اولین تنفس خود را از اکسیژن موجود در هوا کمی راحت تر انجام دهد. با اینکه ریه های کودک شما رشد کرده و کاملاً برای تولد آماده می شوند، اما حتی بعد از تولد نیز رشد اندام تنفسی کودک ادامه خواهد یافت.

عملکرد بدن ما مرموز و شگفت انگیز است و مکانیسم تنفس کودک در رحم شاهدی دیگر بر این مدعاست. امیدواریم از ارضاء حس کنجکاوی خود در این باره رضایت داشته باشید و از بارداری و انتظارتان برای مادر شدن لذت ببرید!

2 نظرات

  1. باردار نیستم اما برام جالب بود بدونم جنین چطور توی اون محیط کوچیک نفس میکشه..قطعا مادر شدن یکی از لذت های قشنگ بعضی ادماست..خدا به همه بچه دوستا انشالله بچه بده دامن منتظراروهم سبز کنه~♡

  2. این بزرگی و قدرت خداوند متعال را نشان میدهد. همه چیز در ید قدرت اوست. آفریننده جهان هستی. همیشه و در هر حال باید به یاد خدا بود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید