بردن کودکتان به مکان های زیبای بیرون می تواند به از بین بردن ترس کودکان از حشرات کمک بسیاری به کند. اما چرا کودکان از حشرات می ترسند؟!

کودک ۵ ساله مراجعه کننده، با حشرات مهربان نیست. در واقع، اگر او عنکبوتی ببیند اولین واکنشی که دارد این است که پایش را روی آن بگذارد. مادرش می گوید:” من همیشه می گویم این کار را نکن چون عنکبوت به تو آسیبی نمی زند. بیشتر از آن چیزی که تو از او می ترسی او از تو می ترسد”.

ترس کودک از حشرات

چرا خیلی از کودکان ۴ تا ۵ ساله از مواجهه با حشرات و عنکبوت ها ترس دارند؟ سابینا اسپوزیتو یک زیست شناس تورنتویی که به بچه ها کمک می کند تا در مورد دنیای عجیب غریب حشرات بیشتر یاد بگیرند می گوید” ما اغلب از چیزهایی که چیزی راجع به آن نمی دانیم می ترسیم”.

“بچه های کوچک نمی دانند این موجودات سریع و کوچک چه هستند و اغلب بزرگسالان همیشه واکنش های منفی و سریعی نسبت به این موجودات دارند”. نزدیک شدن به تعدادی از این حشرات می تواند کمک کننده باشد. در اینجا، در مورد اینکه چطور به طریقی آرام و با ملایمت به حشرات نزدیک شویم صحبت می کنیم:

۱- مشاهده و جمع آوری کنید

به حیاط خانه خود بروید و به کفشدوزک هایی که در باغچه شته می خورند توجه کنید. به آسیابک هایی که در دریاچه پشه شکار می کنند نگاه کنید. در یک شب تابستانی روی پتو دراز بکشید و از رقص کرم های شب تاب لذت ببرید. حتی اسپوزیتو توصیه می کند برای نگاه از نزدیک، حشرات غیر پروازی را جمع آوری کنید.

بیخیال جانوران پروازی شوید چون حبس کردن آن ها کمی غیردوستانه و دردناک است. برای مثال پروانه ها. اگر سعی کنید آن ها را بگیرید خواهند مرد چون آن ها فقط برای مهاجرت کردن و پرواز ساخته شده اند. اگر کودک شما یکی از آن ها را زندانی کند او را تشویق کنید که رهایش کند.

ترس کودکان از حشرات

۲- پرورش دادن و مطالعه آن ها

یک ظرف پلاستیکی، با تعدادی سوراخ برای هوا کشیدن یک تراریوم(فضای نگهداری حیوانات خشکی) عالی است. توری های کوچک ابزار مفیدی برای حشره شناس کوچک است. با مواد جامد، شاخه های کوچک و سنگ یک محل زندگی برای آن ها بسازید طوری که داخل آن حشرات جایی برای پنهان شدن داشته باشند.

کفشدوزک، جیرجیرک و حلزون گزینه های خوبی برای مشاهده هستند. اگرچه حلزون ها حشره نیستند اما با این حشرات خو می گیرند و برای مشاهده جالب هستند. کمی سیب زمینی یا هویج آب و غذای این حیوانات را تامین می کند. حلزون ها علاقه زیادی به کاهو دارند.

اکنون یک ذره بین بردارید. به رنگ و شکل آن توجه کنید و ببینید چه قدر زیبا و یا خشن به نظر می رسند. بعد از چند روز آن ها را به جایی که برداشته اید برگردانید.

همچنین مزرعه مورچه دیگر روش جالبی برای مطالعه ی کودکان است. اسپوزیتو می گوید:” شما می توانید ببینید که چقدر خانه ی آن ها پیچیده و منظم است و چه قدر انرژی برای ساخت آن می گذارند”. کودک شما می تواند از طریق تونل هایی که می سازند مورچه های کارگر را تماشا کند. به زمانی که می خوابند و می خورند توجه کند و در گوشه ای ملکه را تماشا کنند.

اگر شما می خواهید تا دگردیسی(فرآیندی که یک موجود از شکلی به شکل دیگر تغییر پیدا می کند) را مشاهده کنید، از مغازه حیوانات خانگی تعدادی کرم بخرید. اسپوزیتو می گوید: “دانه های کوچکترش را بخرید” و آن ها را داخل یک تراریوم به همراه چند دانه ی سبوس و سیب زمینی و هویج بگذارید. خواهید دید که بعد از چند روز شروع به حرکت می کنند و تبدیل به شفیره خواهند شد. و چند هفته بعد چند سوسک سیاه ظاهر خواهند شد.

اسپوزیتو توصیه نمی کند تا عنکبوت جمع کنید. او می گوید: آن ها گوشت خوار هستند و حشرات دیگر تراریوم را خواهند خورد. مردم اغلب با دیدن آن ها عصبی می شوند اما شما می توانید برای بچه ها اینطور توضیح دهید که آن عنکبوتی که در خانه ما است در واقع حشرات دیگر را می خورد پس در واقع می تواند مفید باشد.

ترس از حشرات در کودکان

۳- آرام بمانید

اگر وقتی دور و بر حشرات هستید آرام بمانید به خصوص زنبورها و زنبورهای عسل بچه های شما هم یاد می گیرند همینطور رفتار کنند. اسپوزیتو می گوید او را در طول ۱۵ سال هیچ وقت نیش نزده اند و او می گذارد زنبورها رویش بنشینند.

” زنبور فقط کنجکاو است. او می خواهد بو و مزه شما را بچشد اگر بازویتان را تکان دهید و بخواهید او را پس بزنید او بیشتر تمایل دارد بچسبد و این خطرناک است”.

والدین می توانند شدت ترس کودکان از حشرات و دیگر موجودات را با نشان دادن اینکه چقدر این موجودات مهم هستند و اینکه بدون آن ها زندگی سخت می شود کاهش دهند.

” زنبورها عسل درست می کنند و همچنین گرده افشانی نیز می کنند. بدون آن ها و خیلی از حشرات دیگر، ما هیچ میوه و سبزیجاتی نخواهیم داشت” .

اسپوزیتو می گوید: ” ما این سیاره را با آن ها سهیم هستیم و من همیشه به بچه ها می گویم این خانه های ماست که بر روی خانه های آن ها ساخته شده است”.۱۷

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید