در شش ماهگی اول دوران بارداری بیشتر از هر زمان دیگری در کانون توجه همگان هستید. هر کسی از شما می پرسد که چه احساسی دارید، آیا هیجان زده هستید؟ قصد دارید اتاق کودکتان را به چه شکلی تزئین کنید؟

اما در مورد همسر بخت برگشته تان اینگونه نیست. هیچ کس به او توجه خاصی نمی کند. اگر هم کسی به او نزدیک شده و سوالی بپرسد، معمولاً یا درباره حال شماست و یا به او یادآوری می کند که زندگی اش در شرف تغییر است و باید بیشتر مراقب حال شما باشد.

پدرها هم در بچه داری کمک می کنند ؛ چگونه؟!
پدرها هم در بچه داری کمک می کنند ؛ چگونه؟!

اما در مورد خود شما گویا پس از تولد بچه اوضاع تغییر می کند. هیچکس نمی فهمد که شما چقدر بیشتر کار می کنید. اگر کسی از شما بپرسد که آیا خسته هستید پاسخ قطعاً بله است. اما اگر درباره همسرتان سوال کنند که آیا به شما در رابطه با امور کودک کمک می کند یا خیر این بار پاسخ شما چیست؟ قاطعانه می گویید نه. نه، شوهرم در نیمه شب برای تغذیه کودک به من کمک نمی کند. او برای تعویض پوشک یا شیر درست کردن در شیشه شیر، با من همکاری نمی کند. او حتی با نصب صندلی ماشین و یا بازی با بچه شیرینمان هم با من همراه نیست.

البته شاید او خیلی از این کارها را انجام دهد، اما شما بنا به خیلی از دلایل از جمله حساس و زودرنج شدنتان در این دوران آنها را به گونه ای دیگر می بینید. از دید شما آنچه که شوهرتان انجام می دهد، مراقبت از کودک به خاطر خودش است و نه به خاطر کمک به شما. او پوشک بچه را عوض می کند، زیرا پوشک او نیاز به تعویض دارد. او نیمه شب برای شیر خشک دادن به کودک گاهی بیدار می شود، البته چون این بچه است که باید تغذیه شود و ماجرا باز هم ربطی به کمک به شما ندارد. او بچه را تکان می دهد تا بخوابد، نه به این دلیل که او به شما کمک می کند، بلکه به این دلیل که بچه فرند او نیز هست و او پدرش است!

پدرها هم در بچه داری کمک می کنند ؛ چگونه؟!
پدرها هم در بچه داری کمک می کنند ؛ چگونه؟!

واقعیت در این مقطع حساس برای شما، احتمالاً به گونه ای نیست که شما می بینید و زنی که کمک شوهرش را دارد، بسیار خوش شانس و البته نایاب تلقی می کنید. البته وضعیت برای هر خانواده متفاوت است، اما در مورد شما هم اینگونه که فکر می کنید نخواهد بود. همسرتان بیش از هر زمان دیگری قصد کمک به شما را دارد و می خواهد حجم کار شما را کاهش دهد.
هر بار که او به سراغ بچه می آید، قطعاً می خواهد باری را نیز از روی دوش شما بردارد و در زمان مراقبت از کودک نسبت به هر زمان دیگری اعتبار بیشتری برایتان قائل است.

البته این به این معنا نیست که حجم کار شما همیشه به صورت ۵۰/۵۰ تقسیم خواهد شد. از آنجا که شما در خانه کار می کنید و او هر روز صبح به سر کار می رود، معمولاً بیشتر مراقبت روزانه از بچه را شما انجام می دهید. اما هنگامی که او در خانه است ممکن است در هر یک از مواردی مانند درست کردن شام، تمیز کردن خانه و هر مورد دیگری شما را همراهی کند تا خانه سرپا باقی بماند و این البته که بسیار ارزشمند است. اگر کمی منصفانه بنگرید شاید گاهی اوقات فکر کنید که او شاید کمی هم بیش از سهم خود کار انجام می دهد؛ آن هم پس از صرف یک روز طولانی احتمالاً خسته کننده در محل کار و علم به اینکه با بازگشت به خانه کار بیشتری انتظار او را می کشد و استراحتی برایش در کار نیست. اینگونه اوست که به شما کمک می کند تا حداقل برای جبران کمی از کم خوابیهایتان کمی چرت بزنید.

پدرها هم در بچه داری کمک می کنند ؛ چگونه؟!
پدرها هم در بچه داری کمک می کنند ؛ چگونه؟!

البته تقسیم مراقبت از کودک دارای مزایای فراوانی نیز هست، از جمله اینکه کودک واقعاً پدرش را هم دوست خواهد داشت. هنگام قدم زدن پدر در اتاق، او متوجه می شود، لبخند می زند و به آغوش او می رود و همیشه آماده است تا با پدرش بازی و صحبت کند.
بعضی چیزها شیرین تر از دیدن سر و کله زدن کودک با همسرتان است و یکی از این چیزها لذت حمام بردن و دیدن اولین لبخندهای اوست تا خستگی کامل ماههای اول بچه داری شما را به در کند.

شوهر شما گماشته و یا پرستار مخصوص بچه نیست. او پدر است، در کنار یک مادر که شما باشید کار می کند و تلاش می کند تا یک کودک و متعاقباً یک خانواده شاد و سالم داشته باشد. با این تصورات انتظار می رود تیم بهتری باشید و ارزش و اعتبار واقعی و درخور او را برای همسرتان قائل باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید