۸ واقعیتی که ثابت می کند تغذیه با شیر مادر یک شاهکار واقعی خلقت و پدیده ای بی جایگزین است! شیر مادر برای کودک بهترین است و همه ما نیز فواید بیشمار شیردهی را می دانیم. با این حال اگر به شما بگوییم که شیر مادر چیزی در حد یک ابرقدرت واقعی است، آیا باور می کنید؟

در این پست ۸ دلیل برای اثبات این نکته ذکر می شود و ثابت می کند تغذیه با شیر مادر یک شاهکار واقعی خلقت و پدیده ای بی جایگزین است:

فواید شیر مادر چیست۱) شیردهی می تواند به کاهش وزن بارداری کمک کند.

وقتی بدن یک زن شیر گرانبها را تولید می کند، این کار را با سوزاندن مقدار زیادی کالری انجام می دهد. در حقیقت یک مادر جدید می تواند در صورت تغذیه با شیر مادر روزانه ۵۰۰ کالری بسوزاند. بنابراین در صورت تغذیه کودک با شیر مادر جای تعجب نیست که مادر وزن از دست بدهد.

کاهش وزن در دوران شیردهی نی نی سایت۲) شیر مادر به طور خودکار ترکیبات خود را با توجه به نیازهای کودک تغییر می دهد و با آنها سازگار می شود.

در پروسه نوزادی تا تبدیل شدن به یک کودک نوپا، پدیده رشد یک کودک نیز کامل تر شده و هرچه نوزاد بزرگتر و روز به روز فعال تر می شود، نیازهای غذایی او نیز افزایش می یابند. اما چگونه؟ یک مادر نیازی به نگرانی در این زمینه ندارد زیرا شیر مادر می تواند به طور خودکار ترکیبات خود را متناسب با نیازهای رو به رشد کودک تغییر دهد.

فواید شیر مادر نسبت به شیر خشک۳) نوزادان می توانند سلول های بنیادی را از شیر مادر بدست آورند.

طبق مطالعات اخیر مشخص شده است که شیر مادر دارای تعداد زیادی سلول با خواصی مشابه سلولهای بنیادی است. چنین سلول هایی برای یک کودک در حال رشد ضروری هستند زیرا می توانند تشکیل دهنده بخشی از مغز، کلیه ها، قلب و بافت استخوانی در حال رشد باشند.

خواص درمانی شیر مادر۴) تغذیه با شیر مادر می تواند نوزادان و مادران را آرام کند.

عمل مکیدن در دوران شیردهی باعث آزاد شدن اکسی توسین در شیر مادر و ورود آن به بدن شیرخوار می شود. اکسی توسین مدتهاست که به عنوان یک عنصر آرامش بخش و شادی آور شناخته می شود. اکسی توسینی که در مادران شیرده آزاد می شود، به آنها در کسب آرامش کمک می کند و در نوزادان با گذشت زمان شروع به ایجاد تصویری از مادر خود می کند که با مفهوم آرامش عجین است و به آنها کمک می کند تا حتی وقتی مادرشان در اطرافشان نباشد آرام و خوشحال شوند.

تاثیر شیر مادر۵) از نوزادان در برابر بیماری های مختلف محافظت می کند.

این مورد اکنون برای همگان محرز است، اما این موضوع را دوباره تکرار می کنیم که شیر مادر حاوی چندین آنتی بادی است. این آنتی بادی ها کودک شما را از بسیاری از بیماری های اولیه مانند عفونت گوش، مشکلات تنفسی، اسهال و آلرژی محافظت می کنند.

ارزش غذایی شیر مادر۶) تغذیه با شیر مادر باعث افزایش هوش کودک می شود.

طبق مطالعات مختلف مشخص شده است که تغذیه با شیر مادر می تواند رشد و پیشرفت مغز کودک را بهبود دهد که این به نوبه خود رشد شناختی آنها را تقویت نموده و باعث افزایش هوش او می شود. بنابراین هر چه دوران شیردهی شما طولانی تر شود، ضریب هوشی کودک شما بهتر خواهد بود.

تاثیر شیر مادر بر هوش کودک۷) به حفظ وزن سالم کودک کمک می کند.

چاقی یک معضل جهانی برای کودکان امروزی است و غذاهای فرآوری شده و بی کیفیتی که بچه ها مصرف می کنند به راحتی می توانند در بروز این خطر برای سلامتی نقش زیادی داشته باشند. با این وجود بسیاری از مطالعات مشاهده ای نشان می دهند که شیردهی در دوران نوزادی تا ۲۰ درصد خطر چاقی در کودکان در سنین مدرسه را کاهش می دهد. بنابراین با اطمینان می توان گفت که شیردهی به کودک شما در سال های اولیه می تواند به آنها کمک کند وزن سالم خود را در زندگی آتی خود نیز حفظ کنند.

چاق شدن نوزاد با شیر مادر۸) این بهترین راه برای پیوند با کودک است.

یک مادر جدید به محض ورود کودک بسیار پرمشغله خواهد شد. پوشک عوض کردن، رسیدگی به برنامه خواب کودک و روال تغذیه به معنای واقعی کلمه او را درگیر خواهد کرد. در این سناریو تنها زمانی که یک مادر و نوزاد با آرامش در کنار یکدیگر قرار می گیرند در زمان شیردهی است که به آنها زمان کافی برای پیوند با یکدیگر را می دهد. همانطور که قبلاً نیز ذکر شد شیردهی اکسی توسین را در مادر و نوزاد آزاد می کند.

این هورمون به نوزادان کمک می کند مادرشان برایشان با حالت آرامش گره بخورد. این واکنش برای مادران نیز یکسان است زیرا اکسی توسین آنها را نیز آرام می کند و آنها علیرغم خستگیهای این دوران به طرز بهتری نسبت به کودک خود واکنش نشان می دهند. بنابراین این چرخه به تقویت پیوند عاطفی مادر و فرزند کمک می کند.

ارتباط عاطفی مادر با نوزادما تازه ۸ واقعیت را مورد توجه شما قرار دادیم و البته که موارد بیشتری هم وجود دارند. مستقل از اینکه اکنون چه تعداد خاصیت باورنکردنی برای تغذیه با شیر مادر ارائه کنیم، مطمئناً همچنان بازهم فواید غیرقابل باور بسیاری در سالهای آتی کشف خواهند شد!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید