زمانی که باردار هستید و منتظر تولد نوزادتان، داستان های زیادی از مادران قدیمی درباره ی گردی و برآمدگی شکم و معانی آن می شنوید. در واقع زمانی که وقت اش برسد، حتی دوستان نزدیک و اعضای خانواده تان ممکن است بتوانند نظری دهند. اما پس از این، ممکن است که بیشتر چیز هایی که شنیده اید، حقیقت نداشته باشند.

همچنین در چنین وضعیت سختی از زندگی تان، مهم است که بتوانید میان افسانه ها و حقیقت تفاوت قائل شوید. بنابراین در این جا حقیقت هایی را درباره ی اندازه شکم در بارداری آورده ایم که به چه معنا است و باید چه انتظاری داشته باشید.

شکم زن حامله

کنترل وزن در دوران بارداری

پزشک متخصص زنان شما در هر جلسه وضعیت وزن بدست آمده تان را کنترل می کند. اما به اندازه ی شما نگران نمی شود. در حالی که وزن گیری در هر سه ماهه توصیه می شود، مهم است که توجه داشته باشید این مقادیر به صورت میانگین می باشند. این مقادیر دقیق نیستند بنابراین اجازه ندهید تا شما را خیلی درگیر کنند.

اگر در روز های اول بارداری کمبود وزن داشته باشید، ممکن است مجبور شوید وزن بیشتری بدست آورید. همچنین اگر چاق هستید، احتمالا باید در دوران بارداری وزن نسبتا کمتری را بدست آورید.

همچنین پیگیری و کنترل دقیق وزن بدست آمده در دوران بارداری ممکن است هیچ تاثیری بر نتیجه زایمان شما نداشته باشد. بنابراین اگر وزنی مطابق چیزی که توصیه شده است ندارید، بیشتر از نگران بودن برای تناسب وزن تان، بر رژیم غذایی تان تمرکز کنید.

اطمینان حاصل کنید که از غذاهای مناسب دوران بارداری می خورید و رژیم غذایی متعادلی دارید که تمام مواد مغذی مهم را برای شما و فرزندتان فراهم می کند. به چیزی که فرزندتان به شما می گوید، گوش دهید. اگر احساس گرسنگی می کنید، بخورید. و اگر احساس سیری دارید، چیزی نخورید. مطمئن شدن از مناسب بودن رژیم غذایی تان باعث می شود تا وزن بدست آمده تان، خود به خود تطبیق یابد.

اندازه شکم در بارداری و شاخص توده بدنی

شکم کوچک در بارداری

شاخص توده بدنی تان می تواند درباره ی وزن بدست آمده در دوران بارداری بسیار کمک کند. برای زنانی که در ابتدا، شاخص توده بدنی متوسطی(۱۸٫۵ تا ۲۴٫۵) دارند، باید در سه ماهه اول حدود یک تا ۴٫۵ پوند اضافه کنند. (هر پوند معادل ۰٫۴۵۳ کیلوگرم است). در طول سه ماهه دوم و سوم وزن بدست آمده باید هر هفته چیزی حدود یک تا دو پوند باشد. در کل دوره بارداری، وزن بدست آمده بین ۲۵ تا ۳۵ پوند خواهد بود.

اما اگر شاخص توده بدنی تان زیر میانگین ۱۸٫۵ باشد، وزن بدست آمده تان باید روی هم رفته بین ۲۸ تا ۴۰ پوند باشد. برای زنانی که شاخص توده بدنی شان بین ۲۵ تا ۲۹ قرار دارد، پس باید حدود ۱۵تا ۲۵ پوند بدست آورند. همچنین حتی اگر بالای ۳۰ برود، وزن توصیه شده چیزی حدود ۱۱ تا ۲۰ پوند می شود.

چه زمانی برجستگی شکم مشخص می شود؟

کوچک بودن شکم در بارداری

از آن جایی که هر زن منحصر به فرد است، مشخص شدن برجستگی شکم اش هم متفاوت است. در حالی که فرزند تان در طول سه ماهه دوم به اندازه کافی بزرگ می شود که برجستگی شکم تان مشخص شود، بسیاری نیز وجود دارند که به علت افزایش احتباس آب و باد کردن، شکم شان زودتر مشخص می شود.

باز هم تناسب اندام شما در دوران بارداری نقش کوچکی دارد. اگر قبل از بارداری، ماهیچه های شکمی قوی ای داشته باشید، احتمال بیشتری وجود دارد که مدت طولانی تری شکم تان را تخت و صاف نگه دارید. همچنین زنانی که قبلا باردار شده باشند، این وضعیت در آنان متفاوت است. بنابراین اگر قبلا باردار شده اید، این شرایط را زودتر نشان می دهید. اصولا به این علت است که در بارداری قبلی، ماهیچه هایشان کمی ضعیف شده اند.

در بسیاری از زنان، افزایش وزن در دوران بارداری می تواند به علت بیش از حد بودن، کنترل اش سخت باشد. خصوصا اگر سخت تلاش کنند تا شاخص توده بدنی سالمی را حفظ کنند. خوشبختانه این نباید دلیل اصلی نگرانی مادران منتظر باشد. اگر سالم غذا بخورید، اندازه برآمدگی شکم تان کنترل می شود. خانم های عزیز موفق باشید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید