مواجهه کودک نوپا با اضطراب جدایی از مادر

آیا کوچولوی شما وقتی که اتاق را ترک می کنید یا به سمت در می روید گریه می کند و به شما می چسبد؟ ممکن است کودک زیر ۴ سال شما در حال تجربه اضطراب جدایی باشد. در این سن کودک شما فهم دقیقی نسبت به زمان ندارد و نمی داند کی شما خواهید برگشت. برای اینکه گریه های او را آرام کنید نشانه های اضطراب جدایی از مادر را در کودک زیر ۴ سال تان بشناسید.

برای بعضی کودکان نوپا، خداحافظی گفتن مساوی است با گریه، و جیغ و فریاد زدن. بچه های کوچک ارتباط خیلی سفت و سختی با والدین شان دارند. البته هنگامی که کودک در حال رشد است این موضوع کاملا طبیعی است و او در مورد حس آشنایی و امنیت در مورد بقیه افراد مردد است. برای اینکه کوچولوی خود را آرام کنید نشانه های اضطراب جدایی را بدانید.

مواجهه کودک نوپا با اضطراب جدایی از مادر
اضطراب جدایی از مادر

چرا کودکان اضطراب جدایی از مادر را تجربه می کنند؟

بچه ها به دلایل مختلفی این اضطراب را تجربه می کنند اما به طور اساسی آن ها به این باور اعتقاد دارند که زندگی آنها بستگی به این دارد که مراقب شان نزدیک شان باشد. همچنین آن ها کوچک تر از آن هستند که مفهوم زمان را بفهمند. چه اینکه آن ها را چند دقیقه در اتاق یا گهواره اش تنها بگذارید چه چندین ساعت بیرون باشید برای آن ها یکسان است. بنابراین به جای اینکه یواشکی جیم شوید، که برای کودک اینطور به نظر برسد که برای همیشه ترکش کرده اید، حتما با او خداحافظی کنید اما کوتاه و ساده این کار را انجام دهید.

سعی کنید کاری را که می خواهید انجام دهید به طور موقت، زمان دیگری برایش بگذارید. میرندا گود من-ویلسون استاد یار دانشگاهی در فلوریدا می گوید: ” اضطراب می تواند نشانه ای از بهبود استقلال و خود مختاری در کودک باشد.”. ” آن ها در آن شرایط اعتقاد خاص خودشان را دارند و معتقدند نباید مادر آن جا را ترک کند و می خواهند شرایط را کنترل کنند”

نشانه های اضطراب جدایی از مادر چیست؟

ارین بوید استاد یار دانشگاهی در پنسیلوانیا در زمینه رشد انسان می گوید” اضطراب جدایی معمولا در ۸ تا ۱۸ ماهگی قابل پیشگیری است” . “نشانه های اضطراب جدایی معمولا زمانی که مراقب کودک در حال ترک کردن یا جدا شدن از کودک است خودش را نشان می دهد.” بچه ها ممکن است به مادر بچسبند، بد خلقی کنند یا به بقیه ی مراقبان دیگر اصرار کنند که نگذارند والدین شان آن ها را ترک کند. چه زمانی که می خواهند سر کار بروند یا ماموریت دارند.

همچنین کودک می تواند نشانه های ترس و بی قراری را زمانی که والدین شان در اتاقی دیگر هستند، زمانی که آن ها را تنها در تخت شان می گذارید یا زمانی که در مهد کودک می گذارید این نشانه ها را نشان دهند. این بی قراری ها زمانی بدتر می شود که مراقب آن ها دور از دید آن ها است. دکتر بوید می گوید: ” این اضطراب باعث می شود کودک به والدین یا مراقب اش نزدیک باشد که منبع عشق و امنیت آن ها است”

آیا همه ی بچه ها با اضطراب جدایی از مادر بزرگ می شوند؟

با بزرگتر شدن کودک اضطراب جدایی از مادر کاهش می یابد. اما بنا به دلایلی ممکن است احساسات متشابهی در کودک برای دوره های کوتاهی برگردد. دکتر بوید می گوید: ” وقتی بچه های ۵ ساله یا پیش دبستانی مریض می شوند یا استرس دارند این اضطراب را دوباره تجربه می کنند” . ” برای مثال اغلب بچه های دو ساله ای که برای مدتی در مهد کودک بوده اند وقتی والدین شان آن ها را ترک می کند خوب هستند و مشکلی ندارند. اما زمانی که مریض می شوند یا زمانی که تحت استرس باشند اینکه زمان ترک والدین شان بخواهد به آن ها بچسبند چیز عجیبی نیست”.

البته این رفتار طبیعی است و بخشی از رشد کودک است و در طول زمان بر طرف می شود. هر کودکی منحصر به فرد است و هیچ چارچوب زمانی دقیقی برای اینکه کی این نشانه بروز می یابند و کی ناپدید می شوند وجود ندارد. ممکن است این نشانه ها چندین ماه طول بکشد تا اضطراب کودک بر طرف شود بنابراین برای برگشت این نشانه ها آماده باشید به خصوص زمانی که تغییرات خاصی مثل مسافرت، بیماری یا جا به جایی در خانواده تان پیش آمده است.

چطور از اضطراب جدایی راحت شویم؟

اگرچه شنیدن صدای گریه کودک ممکن است سخت باشد اما به یاد داشته باشید که اضطراب جدایی از مادر جنبه ی مثبتی نیز دارد. که این دلبستگی سالم باعث نزدیکی کودک و مراقب اش می شود. سعی کنید هنگام ترک کردن او با او صحبت کنید. به او بگویید که دوستش دارید و بگذارید بداند که بر می گردید. اگر این روش به کار آمد، هنگام غیبت تان به او اسباب بازی مورد علاقه اش را بدهید تا آرام بماند. برقراری نظم و روتین می تواند به بچه ها کمک کند احساس کنترل بر شرایط روزانه داشته باشند. به او بگویید” بعدا او را خواهید دید” یا هنگام خداحافظی به او دست بدهید که نشانه ای از این باشد که بر می گردید.

چه زمانی این اضطراب جدایی باعث نگرانی می شود؟

جولیا هبرل دکتر روان شناس دانشگاهی در پنسیلوانیا می گوید ببینید آیا این اضطراب جدایی از مادر خیلی شدید تر شده است یا نه. او می گوید شرایط احساسی کودک تان را آنالیز کنید. آیا بین والدین برخوردی پیش آمده، از هم طلاق گرفته اند یا مشکلی در مراقبت از کودک به وجود آمده است؟ اگر این طور است نشانه های اضطراب جدایی ممکن است بیشتر شود. اگر کودک نشانه های بدتری از خود بروز می دهد مثل استفراغ یا بی قراری بسیار شدید با متخصص اطفال کودک تان تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید