بعضی از زنان می گویند پوست شان در بارداری می درخشد. ممکن است علت این به دلیل آب فراوانی باشد که می نوشند. تشنگی بیش از حد در دوران بارداری یک موضوع کلی است. در بیشتر موارد دلایل اینکه شما تشنه هستید می تواند مربوط به تغییرات نرمال بدن در طول بارداری باشد.

علائم و نشانه های تشنگی در دوران بارداری

زنانی که تشنگی بیش از حد را در بارداری تجربه می کنند این طور نیست که فقط تشنه باشند. آن ها دهان خشک ( به خصوص در شب ها) و دفع ادرار مکرر دارند. ورم کردن دست ها، پاها و قوزک پا همراه با تشنگی بیش از حد همراه است.

دلایل

افزایش سطح هورمون، به خصوص استروژن، باعث می شود زن باردار احساس تشنگی کند اما این تشنگی یک دلیل خوب دارد. بدن شما نیاز به مایعات دارد تا مایع آمنیوتیک( مایعی که جنین در بارداری در رحم درون آن شناور است) بسازد. همچنین کلیه های شما بیش از اندازه کار می کند تا از ضایعات اضافی که نوزاد تولید می کند خلاص شوید و آن ها برای این کار نیاز به آب دارد. در نهایت وقتی باردار هستید گردش خون شما- تا ۴۰ درصد- افزایش می یابد. این افزایش حجم خون نیاز به افزایش مصرف مایعات دارد.

جلوگیری/ راه حل تشنگی در دوران بارداری

نوشیدن مقدار زیادی آب سالم ترین راه برای رفع تشنگی در دوران بارداری است. همچنین بهترین راه برای اینکه بدنتان آب داشته باشد. هر کجا که می روید با خودتان آب همراه داشته باشید. از خوردن غذاهای نمکی و شور و کافئین دار خودداری کنید، چون باعث تشنگی می شود. نوشیدنی های دیگر که برای نوزاد خوب است شامل شیر می باشد که برای بدن شما و نوزادتان کلسیم فراهم می کند و هم چنین آب میوه و سبزیجات هم خوب است.

نکات قابل توجه

تمامی این مایعات باعث ورم کردن شما می شود به خصوص در طول سه ماه ی سوم بارداری. در این زمان، بدن شما ۲۰ پوند بار اضافی مایعات دارد. به همین دلیل برای زن باردار عادی است که کمی ورم در پاها، قوزک پا و دست هایش را به خاطر جمع شدن آب تجربه کند. البته بهتر از این است که با کمبود آب بدن مواجه شویم. بدن شما از امحاء درونی بدن آب جذب می کند که اگر به اندازه ی کافی آب نخورید باعث یبوست می شود. کمبود آب باعث سردرد، بد خلقی و حتی زایمان زودرس می شود.

هشدار ها

تشنگی در دوران بارداری می تواند نشانه ای از بیماری سختی به نام دیابت بارداری باشد. دیابت بارداری وقتی بدن نمی تواند انسولین کافی برای مادر و بچه تولید کند اتفاق می افتد. اکثر زنان باردار در طول هفته ۲۴ بارداری این آزمایش را می دهند. با این حال، اگر شما بیش از حد تشنه می شوید در کنار تمامی علائم دیگر که شامل خستگی و تاری دید می باشد خیلی فوری به پزشک مراجعه کنید.

به عنوان کلام آخر تشنگی در دوران بارداری را جدی بگیرید و به سادگی از کنارش رد نشوید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید