هیچ دو جنینی در رحم مادرشان شبیه به هم نیستند. احساس حرکت آن ها در رحم یک لحظه ی به یاد ماندنی است. فعال بودن نشانه ی خوبیست؛ این اتفاق عموما به معنی سالم بودن جنین است. و باعث احساس نزدیکی بیشتر بین شما می شود. در حالیکه بعضی از آن ها تمام روز در حال تکان خوردن هستند، بقیه ی آن ها ممکن است تمام روز را بخوابند و فقط شب ها تکان بخورند.

چرا جنین در رحم شب ها حرکت می کند؟

اما چرا فرشته کوچولوی شما باید مثل یک جغد رفتار کند؟ احتمالا به این دلیل است که شما در طول شب به طور محسوسی ریلکس تر هستید. از آن جایی که به جای ایستادن، راه رفتن یا انجام کارهای دیگر، دراز کشیده اید، حرکات کوچولویتان را راحت تر احساس می کنید. بیایید نگاهی عمیق تر به معنی حرکات جنین داخل رحمتان، در طول شب بیاندازیم.

تکان خوردن های شبانه جنین در رحم
جنین در رحم

جنین در رحم چه زمان شروع به حرکت می کند؟

وقتی جنین شما برای اولین بار در رحمتان حرکت می کند، شما دچار اضطراب می شوید. اولین حرکت او “سریع شدن” نامیده می شود و حدودا بین هفته ی ۱۶ تا ۲۵ ام بارداری اتفاق می افتد. در اولین تجربه ی بارداری ممکن است تا هفته ی ۲۵ ام هم لگد زدن جنین در رحم را احساس نکنید یا شاید هم در هفته ی ۱۳ ام آن را حس کنید.

یک زن باردار این حرکات را اغلب به صورت حرکات ناگهانی یا یک حرکت عصبی ماهیچه توصیف می کند. در فاز های اولیه، ممکن است تشخیص حرکات جنین در رحم از احساس باد معده یا دلدرد ناشی از گرسنگی دشوار باشد. اما با گذشت زمان در دوره ی بارداری، حرکت جنین در رحم برای شما واضح تر می شود. در این زمان به راحتی می توانید آرنج ها، سقلمه یا لگد هایش را حس کنید.

پیش از این ممکن بود دفعات محدودی حرکات جنین در رحم را احساس کرده باشید. اما هرچه به روز زایمان نزدیک تر می شوید، حرکات شدید تر و تعدادشان نیز بیشتر می شود. از آنجایی که وضعیت بچه ها از خواب به فعالیت تغییر می کند، در بعضی زمان های روز فعال ترند. نحوه ی تکان خوردن بچه ی شما به کاری که در آن لحظه انجام می دهد و میزان رشد او بستگی دارد.

آیا بچه در طول شب بیشتر لگد می زند؟

آیا بچه در طول شب بیشتر لگد می زند؟اگر بچه ی شما در طول شب به یک فوتبالیست تبدیل می شود، پس فعال ترین حالت او هنگامیست که شما در خواب عمیق فرو رفته اید. این همچنین بدین معناست که هنگامی که شما در فعال ترین وضعیت هستید، او در حال خواب است. به طور کلی، جنین متولد نشده ی شما بین ۲۰ تا ۴۰ دقیقه در هر مرتبه می خوابد. همچنین ممکن است به هیچ وجه در زمان خواب حرکت نکنند.

گفته می شود جنین در رحم مادر معمولا میان ساعات ۹ شب تا ۱ پس از بامداد در هوشیار ترین وضعیت خود به سر می برد، یعنی دقیقا زمانی که شما قصد خوابیدن دارید. این افزایش فعالیت به دلیل تغییر میزان قند خون شماست. کوچولوی شما همچنین ممکن است به لمس کردن و صدا واکنش نشان بدهد و حتی وقتی همسرتان را در آغوش گرفته اید، با یک لگد محکم جواب او را بدهد.

از سوی دیگر، بسیاری از مردم بر این باورند که شما فعالیت های جنین در رحم تان را در طول شب بیشتر متوجه می شوید. البته وقتی سرتان به کاری مشغول باشد شانس کمتری برای احساس حرکات بچه وجود دارد. اما شب هنگام، وقتی دراز کشیده اید و ریلکس هستید، احتمالا حرکات بچه را راحت تر احساس خواهید کرد.

نگرانی مادر نسبت به تکان خوردن جنین در رحم

فرض کنید حرکات بچه ناگهان متوقف شود، این می تواند نشانگر یک مشکل باشد. اما، زمان هایی هم وجود دارد که به دلایلی شما قادر به حس کردن لگد ها نیستید. پس برای چک کردن، به سمت چپتان دراز بکشید و زیر شکمتان یک بالش قرار دهید. تا دو ساعت بعدی سعی کنید نسبت به تمام حرکات کوچولویتان حساس باشید. به غیر از این کار، همواره می توانید با پزشکتان مشورت کنید. پزشک شما به راحتی قادر به نظارت بر این فرآیند است و قاطعانه به شما پاسخ می دهد.

اگر مدتی است که نسبت به فعالیت بیشتر جنین در رحم در طول شب کنجکاو هستید، حالا دیگر پاسخ آن را می دانید. موفق باشید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید