یکی از سوالات رایج و همیشگی مادران در مورد خوردن کره بادام زمینی در بارداری است! همیشه صحبت های زیادی در مورد حساسیت زا بودن آن شده است. اما اخیرا خبرهای بسیاری در مورد خواص و فواید آن می شنویم که باعث شده مادران در تردید بمانند که باید در دوران بارداری کره بادام زمینی بخوریم یا نه؟!

ما در این مطلب به این سوال شما به طور مفصل و کامل پاسخ می دهیم:

مدیریت آلرژی غذایی کودک، یک کار بسیار مهم و همیشگی است و زمانی که فرزند شما حساسیت غذایی جدی و تهدید کننده ای دارد، این کار بسیار پررنگ تر هم می شود! شما باید به طور مداوم وضعیت او در مدرسه، پارک، زمین های بازی و رستوران ها را رصد نموده و از او مراقبت کنید. این وضعیتی نیست که پدر و مادر ها دوست داشته باشند با آن مواجه شوند، اما برای بسیاری از خانواده ها واقعیتی است که باید با آن روبرو شوند.

مصرف کره بادام زمینی در بارداری ضرر دارد؟
مصرف کره بادام زمینی در بارداری ضرر دارد؟

تلاش کارشناسان برای کشف علت دقیق بروز این آلرژی های غذایی در کودکان هنوز ادامه دارد، اما برای مدت طولانی اعتقاد و باور عمومی بر این بود که خوردن غذاهای خاص در دوران بارداری می تواند خطر انتقال آلرژی آن غذاها به کودک را افزایش دهد.

برای مثال، کره بادام زمینی را در نظر بگیرید. آلرژی های بادام زمینی یکی از بدترین و سخت ترین حساسیتهای غذایی است و پزشکان به همین دلیل توصیه می کنند در طول بارداری، بادام زمینی و یا سایر محصولات مرتبط با آن مصرف نشوند تا خطر این ابتلا کاهش یابد.

خوردن کره بادام زمینی در بارداری خطرناک است؟
خوردن کره بادام زمینی در بارداری خطرناک است؟

اما آیا این باور هنوز مورد تایید است؟

آیا می توانید در حین بارداری کره بادام زمینی بخورید؟

در سال ۲۰۰۰ آکادمی پزشکان متخصص اطفال آمریکا هشدار داد که زنان مستعد آلرژی از خوردن بادام زمینی و سایر آجیل های درختی در حین بارداری اجتناب کنند.

بیشتر بخوانید: خانه روانشناسی سرسره

اینگونه تصور میشد که اگر کسی خود و یا خانواده اش سابقه آلرژی غذایی خاصی داشته باشد، خوردن بادام زمینی و آجیل درختی می تواند خطر انتقال آن را به فرزندانش افزایش دهد. این هشدار ابتدا برای زنانی که سابقه آلرژی در خانواده های درجه اولشان مانند والدین، خواهر، برادر و یا یک فرزند دیگرشان وجود داشت، توصیه میشد اما به مرور تعمیم یافت و در همه مشاوره ها این نوع امتناع برای همه زنان باردار تجویز میشد. این توصیه ها به موازات همان توصیه هایی است که کره بادام زمینی را در اولین سال زندگی کودک نیز ممنوع می کرد. به هر حال پیشگیری بهتر از ابتلا و تاسف و پشیمانی بعدش است!

مضرات خوردن بادام زمینی در دوران بارداری
مضرات خوردن بادام زمینی در دوران بارداری

اما این آکادمی در پی عدم اثبات این باورها، در سال ۲۰۰۸ توصیه های خود را لغو کرد. در حقیقت با اینکه در این دوره ۸ ساله بروز آلرژیهای غذایی واقعاً افزایش یافته است، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که شواهدی وجود ندارد که ثابت کند اجتناب از خوردن بادام زمینی در دوران بارداری، بر آلرژی غذایی کودکان تاثیر مثبت یا منفی می گذارد.

بنابراین این سوال مطرح می شود که آیا می توانید کره بادام زمینی را در حین بارداری بخورید؟

پاسخ کوتاه: بله، هیچ دلیلی وجود ندارد که نشان دهد خوردن کره بادام زمینی در بارداری تاثیری بر روی اینکه آیا کودک شما به بادام زمینی آلرژی خواهد داشت یا خیر، داشته باشد. در حقیقت، تحقیقات به طور معکوس از مزیت های شگفت انگیز خوردن آجیل در بارداری می گوید و نشان می دهد مادرانی که محصولات بادام زمینی یا آجیل را پنج بار یا بیشتر در هفته مصرف می کردند، با امکان کمتری کودک مبتلا به آلرژی بادام زمینی داشتند.

فواید کره بادام زمینی برای نوزاد
فواید کره بادام زمینی برای نوزاد

امروزه کارشناسان معتقدند که معرفی غذاهای آلرژیک در اوایل زندگی، در واقع می تواند برای کودکان مفید نیز باشد. خوردن زود هنگام این مواد باعث ایجاد تحمل در آنها شده و در نتیجه خطر ابتلا به آلرژی را کاهش می دهد. با این حال، اگر سابقه خانوادگی آلرژی دارید، احتیاط کنید. کودک شما احتمالاً در معرض خطر ابتلا به آلرژی غذایی قرار دارد، بنابراین ابتدا با پزشک متخصص اطفال یا آلرژیست صحبت کنید.

بنابراین اگر شما سابقه خانوادگی آلرژی ندارید، هیچ منعی برای آجیل خوردن ندارید! اما به هر حال بهتر است با پزشکتان مشورت کرده و باید کمی ریسک را نیز بپذیرید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید