آیا شما از کسانی هستید که به عنوان میان وعده عاشق آجیل هستند؟ آجیل هرچند مزایای مهمی برای سلامتی دارد، اما با این حال یک منبع شایع آلرژی نیز هست. به خصوص در دوران بارداری، آجیل ممکن است به برخی عوارض جانبی منتهی شود.

از آنجایی که برای هر مادری چیزی جز سلامتی کودکش اولویت ندارد، در این پست اطلاعاتی در مورد مصرف آجیل در دوران بارداری را که در حال مادر شدن هستید، در اختیارتان قرار خواهیم داد.

مزیت مصرف آجیل در دوران بارداری

۸ مزیت شگفت انگیز خوردن آجیل در دوران بارداری
مصرف آجیل در دوران بارداری

مزایای خوردن آجیل در دوران بارداری:

آجیل ها حاوی مقدار زیادی از مواد مغذی مهم می باشند که مخصوصاً در دوران بارداری ضروری هستند. زنان باردار باید روزانه ۵ اونس (۱۴۰ گرم) پروتئین مصرف کنند که طبق استانداردهای USDA (دپارتمان تغذیه ایالات متحده)، هر اونس آجیل (حدود ۳۰ گرم) حاوی ۲ اونس (۶۰ گرم) پروتئین است.

برخی از نکات مهم درباره آجیل:
– آجیل یک منبع غنی از ویتامینهای B و E است.
– مواد معدنی ضروری مانند فسفر، پتاسیم، روی، سلنیوم و مس نیز که برای رشد مناسب جنین ضروری هستند، به مقادیر بالایی در آجیل وجود دارند.
– آجیل ها منبع خوبی از چربی هستند.
– مغز آجیل باید در ظروف دارای در و یا یخچال نگهداری شود تا اطمینان حاصل شود که فاسد نمی شود.
– آجیل سرخ شده در روغن حاوی مقداری کالری غیر ضروری و حجم زیادی از پروتئین است.
– آجیل تست شده طعم بهتری دارد، اما محتوای مواد مغذی اش کاهش یافته است.
– آجیل هایی مانند بادام زمینی، بادام، بادام هندی و گردو دارای چربی زیادی بوده و منبع خوبی از مواد معدنی و ویتامین هستند.
– وقتی برای انتخاب میان وعده های ایده آل دچار تردید هستید، آجیل می تواند انتخاب خوبی باشد.

دکتر روچی گوپتا که در دانشکده پزشکی دانشگاه Northwestern در شیکاگو مشغول به کار است می گوید که زنان باردار باید در رژیم های غذایی خود از آجیل استفاده کنند، زیرا آجیل منبع خوبی از پروتئین و اسید فولیک می باشد. این مواد مغذی و ضروری، به جلوگیری از بروز نقص لوله های عصبی و همچنین بروز حساسیت نسبت به آجیل در نوزادان کمک می کند.

مزایای خوردن آجیل در دوران بارداری:ملاحظات مهم:

البته با اینکه خوردن آجیل می تواند به کودک شما کمک کند، در عین حال امکان ابتلای فرزند شما به آلرژی نسبت به آجیل و یا ایجاد مشکلاتی مانند آسم، در اثر مصرف زیاد آجیل در دوران بارداری شایع است.

– مصرف بیش از حد هر چیزی مضر است و آجیل نیز از این قاعده مستثنی نیست.

– اگر مادران در اوایل دوران بارداری زیاد آجیل مصرف کنند، احتمال ابتلای نوزاد به آلرژی به تخم مرغ یا شیر افزایش می یابد.

بر اساس یک مطالعه در مجله آلرژی و ایمونولوژی بالینی (اکتبر ۲۰۱۰)، اگر در دوران بارداری هر روز آجیل مصرف کنید، احتمال بروز آسم در کودکتان در مقایسه با مادرانی که به طور کلی آجیل مصرف نمی کنند، بیشتر وجود دارد.

توصیه های متخصصین:

سسکیا ویلرز، پژوهشگر آسم، اظهار داشت که شواهد کافی برای توصیه به زنان در جهت عدم مصرف آجیل در هنگام بارداری وجود ندارد، اما با این حال:

– در صورتی که آسم در خانواده شما سابقه دارد، نوزاد استعداد بیشتری برای ابتلا به آسم داشته و بدین سبب بهتر است از خوردن آجیل در دوران بارداری اجتناب کنید.

– آلرژی زاهای موجود در آجیل می توانند از طریق رحم به نوزاد منتقل شده و خطر ابتلا به حساسیت را در او افزایش دهند.

– آژانس استانداردهای جهانی غذایی، به مادران باردار دارای سابقه خانوادگی آلرژی توصیه می کند که از خوردن آجیل در دوران بارداری و همچنین شیردهی اجتناب کنند.

از آنجا که در جهان به طور میانگین هر ۱۶ دقیقه یک کودک به دلیل ابتلا به آسم در بیمارستان بستری می شود، انجام تحقیقاتی که طی آنها بتوانیم شناسایی کنیم که چه غذاهایی می توانند در جلوگیری از بروز آسم در کودکان مفید باشند، ضروری است.

خوردن آجیل می تواند به کودک شما کمک کند
مصرف بیش از حد آجیل در دوران بارداری

حرف آخر

بر طبق نظر برخی از متخصصان، مقدار مصرف آجیل در طول بارداری باید محدود شود تا خطر ابتلا به آلرژی را در کودک شما کاهش دهد.

– تجربه نشان داده است بچه هایی که از دوران کودکی خود آجیل می خورند، معمولاً از آلرژی محافظت می شوند، اگر چه تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع ضروری است.

– اگر شما مایل به خوردن آجیل یا غذاهای حاوی گردو، بادام زمینی و بادام هندی هستید، می توانید با ماما یا پزشک خانواده خود نیز در این باره مشورت کنید.

– اگر در زمینه بروز آلرژی در خانواده شما سابقه قابل ذکری وجود داشته است، بهتر است قبل از مصرف هر چیز مورد را با متخصصان مطرح کنید.

در نهایت، اگر رژیم متعادل و رهنمود پزشک خود را بپذیرید، نگران نباشید، زیرا حتی با حذف بادام زمینی از رژیم غذایی خود نیز کودک شما از مواد مغذی حیاتی اش محروم نخواهد شد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید