نیاز به مقابله با خطرات مخصوصاً از سوی غریبه ها یکی از ضروری ترین نیازهای کودکان است. لذا برنامه محافظت از آنها در برابر سوء استفاده افراد چه آشنا و چه غریبه را باید در ذهن داشته باشید که یکی از برنامه های کلیدی این موضوع، مبحث آگاهی دادن و آموزش حریم خصوصی به کودکان است.

آموزش حریم خصوصی به کودکان
آموزش حریم خصوصی به کودکان

او باید بداند که:

– بدن او متعلق به خودش است و او به عنوان مالک آن حق دارد برایش حریم خصوصی قائل باشد.

– او حق دارد هر گونه درخواست تماس یا لمس را از سوی شخصی دیگر رد کند.

– او حق دارد درخواست هر کسی مبنی بر “رازداری” بابت اتفاقی را نپذیرد.

– به جز پدر و مادر و پزشک یا پرستار، هیچ کس دیگری مجاز به لمس اعضای خصوصی او نیست.

– هیچ کس حق ندارد از شما بخواهد تا به اندام خصوصی اش دست بزنید.

– حتی اگر یک لمس ناخوشایند، تصادفی و غیرعمدی به نظر برسد و شخص فوق کسی است که فرزند شما به او اعتماد دارد هنوز هم کودک حق دارد بگوید: “من را اینگونه لمس نکن”.

– برای هر گونه ابراز محبت فیزیکی هیچگاه فرزندتان را مجبور نکنید و آغوش یا بوسه را از او درخواست کنید. اگر او خجالت می کشد و یا می گوید نه، به او احترام گذاشته و این کار را به زمان بهتری موکول نمایید. این قاعده باید برای تمام دوستان و اقوام شما نیز اعمال شود.

به عنوان مثال هنگامی که خواهر شما به منزلتان می آید شما هرگز نباید به فرزند خود فرمان دهید: “خاله را ببوس”. در عوض، از فرزند خود پرسید: ” آیا دوست داری یک بوس به خاله بدهی؟” و اگر او می گوید نه، اصرار نکنید زیرا این کار ایرادی ندارد.

– تفاوت بین “اسرار خوب” و “اسرار بد” را به او یاد بدهید. یک فرد بالغ که کودکی را مورد آزار و سوء استفاده جسمی یا جنسی قرار می دهد تقریباً همیشه اصرار می کند که کودک آن را مخفی نگه دارد و اغلب او را در صورت افشا، تهدید به آزار می کند.

– او را راهنمایی کنید که چه زمانی اسرار را حفظ کند و چه هنگام باید آنها را بگوید.

– یک راز خوب، معمولاً هیجان انگیز و مانند یک سورپرایز سرگرم کننده است، مانند کادوی روز تولد.

– یک راز خوب شامل پنهان کردن مقطعی چیزی (حداکثر ۱ ماه) از افراد خاص است نه دائم.

– یک راز بد احساس هیجان و خوشحالی ایجاد نخواهد کرد، در عوض به نظر می رسد مشکل ساز نیز هست.

– این نوع راز را کودک شما باید در اسرع وقت به بزرگسالان مسئول گزارش دهد.

– او باید بداند که اگر کسی از او کاری بخواهد که او را ناراحت می کند یا برایش ناخوشایند است باید به شما اطلاع دهد.

– او باید بداند که در مورد هر گونه رفتاری که او را ناراحت می کند یا باعث اضطراب او می شود باید از شما سوال کند.

– اگر او با شما حرف می زند با دقت به او گوش کنید و هرگز او را به خاطر اطلاعاتی که به شما می دهد مجازات نکنید.

برای پرسشهای کودکتان آغوش باز داشته باشید

آموزش به کودکان برای برخورد با کودک آزاری

پاسخ دادن به سوالات جنسیتی کودکان یکی از مسئولیت هایی است که بسیاری از والدین از آن بیم دارند. اما باید اجازه دهید فرزندانتان بدانند که می توانند سوالاتشان را از شما بپرسند. آموزش های ابتدایی در این رابطه می تواند در برقراری ارتباط با فرزندتان در زمان حاضر و در طول سالهای نوجوانی او به شما کمک کند.

همچنین اجازه دهید فرزندتان بداند که می تواند به شما اطلاعات لازم را بدهد. از این اطلاعات دریافتی او برای ارزیابی‌اش استفاده کنید تا بفهمید که چه می داند و چه نمی داند.

پاسخ هایتان را ساده بدهید تا در ادراکش دچار مشکل نشود. گاهی اشکالی ندارد که بگویید: “من نمی دانم”. به کودک خود بگویید که ادراک جنسیت بخش مهمی از تجربه زندگی اوست. در این رابطه مسوولیت پذیر باشید و با حس شوخ طبعی و سرگرمی به روال آموزشتان ادامه دهید.

شما نیازی به دانستن تمام پاسخ ها ندارید، اما باید یک والد سوال پذیر باشید. شما نیز می خواهید فرزندتان به جای سؤال از دوستان یا دیدن تلویزیون، از طریق خودتان به پاسخ سوالات جنسی‌اش برسد.

پاسخ دادن به سوالات

به آنها توضیحات صادقانه و ساده بدهید. توضیح دهید که آنها از پیوند والدینش ساخته شده اند و در جای مخصوص خود در بدن مادرانشان رشد کرده اند. مادر و پدر بسیار یکدیگر را دوست دارند و او پاداش این پیوند و محبت است.

گاهی اوقات کودکان می خواهند این توضیحات را چندین باره بشنوند. به سوالات کودکان صادقانه و عادی پاسخ دهید. اینگونه آنها یاد می گیرند که می توانند با شما درباره جنسیت و مسائل جنسی صحبت کنند و چیزی را که باید بدانند از شما می پرسند.

کتاب ها با تصاویری که مخصوص آموزش این مسائل و حریم خصوصی به بچه ها نوشته شده نیز یکی از راه های بسیار مفید برای کمک به کودکان در این زمینه است.

آیا پدر و مادر باید بچه ها را در یک جلسه بنشانند و آموزش دهند؟

آموزش پیشگیری از کودک آزاری

نه!
یادگیری در مورد رابطه جنسی نباید فقط در یک جلسه و با استراتژی هیچ یا همه رخ دهد. این باید یک فرآیند تدریجی باشد که به مرور زمان آنچه را که کودک لازم دارد بیاموزد.

البته در صورت پرسیدن سوال باید پاسخ لازم داده شود تا حس کنجکاوی طبیعی کودک ارضا شود. با این حال لزوماً یک رویه واحد صحیح برای پاسخ هایی که به سوالات کودکان باید بدهید وجود ندارد و پاسخ مناسب ممکن است با توجه به سطح راحتی شما با فرزتدتان متفاوت باشد.

صحبت کردن با فرزندانتان درباره جنسیت باعث نمی شود که آنها به رابطه جنسی بیشتر علاقه مند شوند، بلکه وقتی سوالی دارند کارشان را برای نزدیکتر شدن به شما راحتتر می کند.

اگر حس می کنید که کودک راجع به بدنش سوال دارد و نمی پرسد شروع از شما مثمر ثمر خواهد بود. آنها نیاز دارند بدانند که قسمت های جنسی بدنشان خوب و مفید هستند. آنها همچنین نیاز به دانستن نام مناسب برای قسمت های جنسی بدنشان دارند.

آنها باید نسبت به پسر یا دختر بودنشان احساس خوبی داشته باشند. برای کودکانتان آغوش باز و مهربان داشته باشید. آنچه که شما باور دارید، احساس می کنید، می گویید و انجام می دهید، فرزندان شما آنها را می بینند و بر زندگی جنسی کودکان شما تاثیر می گذارد.

آموزش های جنسی

پاسخ به سوالات جنسیتی کودکان۱۰

والدین اغلب از آموزش جنسی و حریم خصوصی به کودکان اجتناب می کنند و موضوعاتی مانند لمس اندام جنسی، همجنس گرایی و لذت جنسی هرگز مطرح نمی شود. اما اینها موضوعات مهمی هستند که جوانان بیشتر راجع به آنها دغدغه دارند
و کمتر احتمال دارد اطلاعات لازم را در مدرسه دریافت کنند.

این در حالیست که در اکثر کشورهای پیشرفته برنامه های پیشگیری از سوء استفاده جنسی اغلب در مهد کودک آغاز می شود و برنامه های آموزش جنسی نیز در کلاس پنجم و بعد از آن شروع می شود. برنامه های آموزشی بر موضوعاتی مانند بیماری های منتقله از راه جنسی تمرکز دارد و درباره لذت جنسی، لمس آلت تناسلی، اکتشاف بدن یا بازی جنسی صحبت نمی کنند.

به طور مستقیم با فرزند خود صحبت کرده و از زبان مناسب برای سن و سطح دانش کودک خود استفاده کنید.

شروع گفتگوهای مربوط به مسائل جنسیتی را در اوایل ۴ تا ۶ سالگی و با بحث درباره زیست شناسی، کلماتی که کودک شما ممکن است در خارج از خانه بشنود و پیام های مربوط به رابطه جنسی در رسانه ها شروع کنید.

به یاد داشته باشید که مبحث جنسیتی به خودی خود برای بچه ها گیج کننده است. با آنها در مورد افراط در نگرش های فرهنگی ما نیز می توانید صحبت کنید. ایده خوبی است که به خجالت دوران کودکی خود اعتراف کنید. با یک مورد مختصر شروع کنید، اما کم کم مبحث را گسترش دهید.

۷ الی ۱۲ سال؛ اطلاعات اولیه

پاسخ به سوالات جنسیتی کودکان

تحولات دوران بلوغ (از جمله قاعدگی و رویاهای جنسی) در این مقاطع اتفاق می افتند. مبانی و آگاهی راجع به تولد، بارداری و زایمان، خطرات فعالیت های جنسی و بیماری های منتقله از راههای جنسی و مبانی پیشگیری از بارداری باید به تدریج توضیح داده شود.

لمس آلت تناسلی شایع است ولی مشکلات طولانی مدت به بار نخواهد آورد، اما باید به صورت خصوصی انجام شود.

سوء استفاده جنسی لمسی و غیر لمسی، چگونگی حفظ مرزهای ایمنی و شخصی هنگام صحبت کردن، رسوم ملاقات با افراد در شبکه های مجازی، چگونه به رسمیت شناختن افراد و جلوگیری از شرایط اجتماعی مخاطره آمیز و داشتن اطلاعاتی راجع به قوانین دوستیابی باید از این مقطع آموزش داده شود.

در مورد احساسات و درسهایی که خودتان آموخته اید بدون توصیف جزئیات با او صحبت کنید. درک کنید که تمام نوجوانان زندگی جنسی دارند، چه با دیگران و چه از طریق فانتزیها و رویاهایشان. این بخش مهمی از نوجوانی است که به آنها کمک می کند هویت جنسی خود را کشف و رشد دهند.

در عین حال باید به آنها تبیین کنید که در عین اینکه می توانند زندگی جنسی شیرین و لذت بخشی داشته باشند، کج روی خطرات خاص خود را در پی خواهد داشت و به جز تبعات اجتماعی می تواند باعث سایر مشکلات روانشناختی عمومی مانند افسردگی، اضطراب، عزت نفس پایین و در موارد حاد تر خودکشی و مواردی از این دست شود.

اگر او کاری انجام می دهد که با ارزشهای شما مغایر است، آنها را تشویق کنید با دیگر بزرگسالان مورد اطمینان خود در رابطه با نگرششان صحبت کنند.

پاسخ به سوالات نوجوانان

گاهی لازم است درباره طیف رفتارهای جنسی نوجوانان، خودتان نیز آموزش ببینید. پیاده سازی نقش جنسیتی سختگیرانه یا داشتن گرایش جنسی خاص می تواند بسیار مضر باشد. از نحوه صحیح صحبت کردن و رفتار در مورد مسائل جنسی و جنسیتی در قبال نوجوانان خود مطلع شوید. نوجوانان به جای دستورالعمل ها و اعمال فشار به پیشنهادات بهتر پاسخ می دهند.

نقش والدین به عنوان راهنما در طول این سال ها بسیار حیاتی است. توجه داشته باشید که مکالمه دو جانبه و گوش دادن در کنار صحبت کردن، اثربخشی به اشتراک گذاری اخلاق و ارزش ها را دوچندان می کند.

خطوط قرمز رفتارهای خطرناک جنسی را همواره در ذهن داشته باشید، از جمله :
استفاده زیاد از اینترنت یا سایت های ویدئویی جنسی و در مورد نوجوانان احتمال ارتباطات جنسی و بیماری های منتقله از راه جنسی، روابط جنسی ناسالم و مشکلات روحی عمومی مانند افسردگی، اضطراب، اعتماد به نفس پایین و … .

در نهایت این را بدانید که بهترین دوست، راهنما و همراه فرزندتان در همه موارد در وهله اول خود شما هستید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید