بارداری همراه شگفتی های زیادی است، درست از زمانی که کم کم بزرگ شدن شکمتان را می بینید تا زمانی که برای اولین بار ضربه ی نوزاد به شکمتان را حس کنید. همین طور که هفته ها می گذرند، علاوه بر این احساسات، شاهد تغییرات ظاهری ای در بدن خود می شوید.

اگرچه بیشتر این تغییرات بعد از زایمان ناپدید می شوند، اما بعضی تغییرات ممکن است برای مدتی باقی بمانند، که در این صورت برای خلاص شدن از آن ممکن است به آزمایش TLC نیاز پیدا کنید. بیایید برخی از این تغییرات بدن در دوران بارداری را بررسی کنیم و راه حل های ساده ای برای کنار آمدن با آن ها به شما معرفی کنیم.

تغییرات بدن در ماه اول بارداریتغییرات ظاهری بدن در طول دوران بارداری

بارداری می تواند یک دوران خیلی هیجان انگیز و در عین حال ترسناک باشد، بخصوص اگر تغییرات بدنتان طوری باشد که فکرش را نمی کردید. با این حال، دانستن و آگاهی از قبل در مورد این تغییرات، شما را از لحاظ فیزیکی و روانی برای کنار آمدن با آن آماده می کند، و زندگی شما را در طول این ۹ ماه آسان تر می کند. تغییرات بدن در طول بارداری شامل این موارد هستند:

۱. علائم کشیدگی پوست (ترک پوستی)

یکی از رایج ترین تغییرات که در طول بارداری باید انتظار داشته باشید، ایجاد ترک روی پوست بدن شماست که ظاهری ناخوشایند دارد و موجب نگرانی شما می شود. اگرچه بعضی از زنان این خط های سفید را سمبل بارداری خود می دانند، بقیه ممکن است زیاد روی خوشی به این خط های سفید نشان ندهند. این خط های سفید همان پاره شدن لایه ی فیبری پوست است زیرا پوست باید باز شود و کش بیاید تا نوزاد در حال رشد را در خود جا بدهد. چه آن را دوست داشته باشید چه از آن بدتان بیاید، نزدیک هفته سیزدهم بارداری این خط های صورتی، زرد، یا گاهی اوقات بنفش یا قهوه ای کم کم روی شکم، شانه ها، سینه ها، باسن و ران شروع به نمایان شدن می کنند.

نگران نباشید – هنوز امیدی هست! راه های ساده ای وجود دارند که می توانید این خط ها را کم تر کنید مثلا از مرطوب کننده ی پوست استفاده کنید و مصرف ویتامین سی را زیاد کنید تا پوست شما را نرم و انعطاف پذیر کند. اگر فکر می کنید که این خط ها قرار است روی پوست شما در دوران بارداری ایجاد شود، هر چه زود تر یک برنامه ی مراقبت پوست برای خود قرار دهید تا از ایجاد این خط های روی پوست جلوگیری کنید.

نکته: شما می توانید مقداری کرم مخصوص ترک های پوستی روی مناطقی که حس می کنید علامت ها بروز پیدا می کنند، استفاده کنید. این کرم ها غنی شده با ویتامین ای، کره ی شی (دانه ی روغنی بومی افریقایی)، کره ی کاکائو و بیو سی الاست (ترکیب مواد مختلف کلاژن ساز) است که پوست شما را نرم نگه می دارد و کمک می کند کلاژن سازی پوستتان بهتر شود و خاصیت ارتجاعی و آبرسانی پوست را به شما بر می گرداند.

پیشگیری از ایجاد این علامت های کشش پوست بهترین راه برای کنترل کردن آن است، اگر بعد از نمایان شدن این خط ها شروع کنید فایده ای ندارد، پس زودتر و قبل از آن شروع کنید.

تغییرات بدن در بارداری

۲. سایز کفش

رابطه ی اندازه ی سایز کفش ( به طور کلی پا ) و بارداری شما را شگفت زده می کند. بسیاری از خانم ها متوجه شده اند که سایز پایشان تا آخر دوران بارداری، بزرگ تر شده است. افزایش سایز کفش ۳ دلیل دارد. اولی به دلیل افزایش وزن زیاد در دوران بارداری است و باعث مسطح شدن پا می شود که در نتیجه پا بزرگ تر می شود.

همچنین ممکن است بخاطر هورمون لاکسین باشد، که باعث شل شدن استخوان ها و رباط ها می شود تا خاصیت ارتجاعی بدن هنگام زایمان را افزایش یابد. هورمون لاکسین همچنین باعث شل و سست شدن رباط پا می شود به همین دلیل طول پا افزایش می یابد. و آخرین ولی نه کم اهمیت ترین مورد، ورم کردن بدن است، که به دلیل تولید بیش از حد مایعات بدن است و در قسمت مچ پا و خود پا جمع می شود و به همین دلیل سایز کفش شما هم تغییر می کند.

نکته: اگرچه این ورم ها به مرور زمان برطرف می شوند، اما سایز پای شما همچنان همان حالت باقی می ماند و این هم یک دلیل برای خریدن کفش های بیشتر است! کفش های راحت و انعطاف پذیر ( نه پاشنه دار ) بپوشید و پای خودتان را به سمت بالا نگه دارید که از هر گونه احساس ناراحتی رهایی پیدا کنید.

۳. پوست خشک

تغییر دیگری که در دوران بارداری باید انتظار داشته باشید، خشک شدن، پوسته پوسته شدن و خارش گرفتن پوست است. این تغییر بخاطر عوارض جانبی تغییرات هورمونی در بدنتان است که شما قطعا نمی توانید آن را پیش بینی کنید ( یا منتظر آن باشید ). آماده ی تجربه ی احساس خارش و خشکی پوست اطراف شکم ران، سینه و بازوهای خود شوید. همچنین ممکن است بخاطر کم شدن آب بدن باشد که در دوران بارداری کاملا شایع است.

نکته: چند راه برای کنار آمدن با این خشکی پوست ناخواسته وجود دارد مثل آب پاشیدن روی پوست در طول روز، مرطوب کردن پوست و محدود کردن میزان زمان حمام کردن تان. استفاده از کرم های ضد ترک، تاثیر زیادی بر روی کاهش خشکی پوست دارد زیرا از ترکیباتی درست شده است که رطوبت پوست را تا حد قابل توجه ای زیاد می کند و تولید کلاژن پوست را بیشتر می کند و در نهایت پوست شما نرم، انعطاف پذیر و آبرسان می شود.

ترک بارداری از کی شروع میشه

۴. اندازه ی سینه

آماده ی بزرگ شدن سینه ی خود به خصوص در ۳ ماه اول بارداری باشید. با تشکر از زیاد شدن میزان هورمون های استروژن و پروژسترون بدن تان، بابت بزرگ شدن سینه تان کاری از دستتان بر نمی آید، اما آماده باشید. سینه های شما در طول دوران بارداری و حتی بعد از زایمان بچه رشد می کنند، درست تا زمانی که تولید شیرتان متوقف شود. در واقع ممکن است سینه های شما حساس تر، نازک تر و پر تر شوند. نگران نباشید! همه ی این ها پس از اتمام دوره ی شیر دهی به حالت اول خود بر می گردند.

نکته: از سوتین های با کیفیت مخصوص بارداری استفاده کنید که از جنس پارچه ی هوازی باشد، این کار به شما کمک می کند و دیگر احساس نفس تنگی یا خفگی نمی کنید. اگر نیاز به کمک بیشتری دارید از سوتین های مخصوص دوران بارداری در هنگام خواب استفاده کنید که به شما در کاهش درد و ناراحتی های سینه کمک می کند.

۵. بهداشت دندان ها

بخاطر کار کردن بیش از حد دستگاه ایمنی بدن در طول دوران بارداری، سلامت دهان و دندان شما می تواند پایین بیاید. این را هم فراموش نکنیم که هورمون هایی که روی باکتری های دهان و اسید های ناشی از تهوع صبحگاهی اثر می گذارند، تاثیر مخربی رو مینای دندان شما دارند! زنان باردار معمولا از مشکلات خونریزی و درد لثه بخاطر بیشتر شدن جریان خون و همچنین ورم لثه و پوسیدگی دندان ها گله می کنند. در واقع، اگر برای درمان آن اقدام نکنید در مواقع حاد، رشد بیش از حد باکتری در دهان می تواند وارد جریان خون شود و به رحم برسد و باعث تحریک ترشح پروستاگلاندین ( انواع اسیدهای چرب موجود در بدن) شود، که می تواند منجر به زایمان زودرس بشود.

نکته : حتی اگر مشکلی هم ندارید، اما مراقب تمیز کردن و شست وشوی روزانه ی دندان های خود باشید که باعث از بین بردن جرم های پنهان دندان می شود و این جرم ها با مسواک زدن روزانه و نخ دندان از بین نمی روند. تمام چیزی که نیاز دارید یک برنامه ی بهداشت دهان و دندان خوب و معاینه ی منظم است تا هر نوع مشکل دهان و دندان را دور نگه دارید.

دندان درد بارداری

تغییرات دوران بارداری فقط هم ناخوشایند نیست!

تا الان که در مورد تغییرات ظاهری نه چندان خوشایند بدن در دوران بارداری حرف زدیم، باید تغییرات خوب را هم در نظر بگیریم، بخصوص که این ها چیز هایی هستند که وقتی به عقب بر می گردید، به یاد می آورید.

۱. حس غریزی مادر
بیشتر مادران با این قضیه مشکل دارند که بپذیرند می توانند از کودک خود مراقبت کنند. اما یک زمان در دوران بارداری پیش می آید که غریزه ی مادرانه تان بیدار می شود و شما آماده می شوید تا کودک کوچک خود را به خانه بیاورید. ممکن است حتی شما متوجه ی این تغییر در طول دوران بارداری خودتان نشوید، اما اگر به عقب برگردید می توانید آن را تشخیص دهید.

۲. روشن شدن چهره
به روز های داشتن پوست خوب سلام کنید، بخاطر افزایش جریان خون در بدنتان به چهره ی شما درخشش خاصی می دهد که دل کندن از آن سخت است. از همه ی تعریف های دیگران از پوستتان لذت ببرید و هر چقدر می توانید از خودتان عکس سلفی بگیرید!

تغییرات مو در بارداری

۳. موی عالی
اگر آرزوی داشتن موهای ضخیم و شاداب دارید، پس خوش به حالتان، چون این هدیه ی بارداری به شما است (البته این برای همه صدق نمی کند و در برخی از مادران این گونه خواهد بود) افزایش تولید هورمون باعث می شود موهای شما ضخیم تر و بلند تر و همچنین براق شود. این تغییرات را روی ناخن های خودتان هم می توانید ببینید.

یک نکته در طول دوران بارداری این است که آماده ی تغییراتی که قرار است رخ دهد باشید. اینها فقط برخی از شگفتی های دوران بارداری هستند. پس از این زمان لذت ببرید، کودک کوچک در حال رشد داخل شکم خودتان را پرورش دهید، و برای ماجراجویی که می خواهید شروع کنید، آماده شوید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید