به طور کلی، از بلند کردن اجسام سنگین در بارداری که وزن بیش از ۸ کیلوگرم دارند خودداری کنید.( هر چند اگر پیش از آن به جا به جایی اجسام سنگین در بارداری عادت داشتید، می توانید با مشورت با پزشک، این عدد را تغییر دهید. اما همواره می بایست هنگام بلند کردن اجسام سنگین حواستان را جمع کنید.) مخصوصا با پیشرفت بارداریتان می بایست این توجه را بیشتر کنید.

دلیل علمی عوارض بلند کردن اجسام سنگین در بارداری

هنگام بارداری رباط های شما شل شده و مفاصلتان استحکام کمتری خواهند داشت. در نتیجه، احتمال آسیب رساندن به خودتان بیشتر می شود. با بزرگ شدن شکمتان، نقطه ی ثقلتان نیز، جلو تر می آید. این پدیده باعث شده فشار بیشتری به کمرتان بیاید و آسیب پذیر تر بشود. این احتمال هنگام بلند کردن اجسام سنگین افزایش می یابد.

عوارض بلند کردن اجسام سنگین در بارداری

خطرات بلند کردن جسم سنگین

با جا به جایی مرکز ثقل بدنتان، امکان دارد تعادل شما به هم بخورد. اگر به طور جدی زمین بخورید، نه تنها سلامت خودتان، بلکه سلامت فرزندتان نیز به خطر می افتد. امکان دارد با این کار جفت زودتر از موقع از جنین جدا شده و زایمان زودرس رخ بدهد. برخی از تحقیقات نشان داده بلند کردن مداوم اجسام سنگین در بارداری( برای موال در شغلی که این عمل مورد نیاز است) کمی احتمال سقط جنین و یا وزن کم نوزاد هنگام تولد را افزایش می دهد. تحقیق دیگری نشان داده، بلند کردن ۹ تا ۱۵ کیلو وزن در ابتدای بارداری، احتمال ابتلا به اختلال پری اکلامپسی را افزایش می دهد.

همواره با پزشک خود مشورت کنید

از پزشک خود بپرسید حداکثر وزنی که می توانید بدون وجود ریسکی بلند کنید چقدر است. و همواره به این عادات مناسب برای بلند کردن اجسان در دوران بارداری دقت کنید:
– زانو های خود را خم کنید
– پشت خود را صاف نگه دارید
– به جای استفاده از عضلات کمر، از پاهای خود استفاده کنید
– جسم را نزدیک به بدن خود نگه دارید
– حواستان باشد که نچرخید
– اگر حس کردید به شما فشار می آید، آن را بلند نکنید

مراقبت های کاری زن باردار

اگر شغل شما به حمل اجسام سنگین در بارداری و فعالیت زیاد نیاز دارد، به حق خود به عنوان یک زن باردار توجه کنید. اگر نمی توانستید به دلیل بارداری وظایف خود را انجام دهید، می بایست با شما مانند یک فرد کاری معمولی با یک ناتوانی موقتی برخورد شود.

حمل کردن اجسام سنگین در بارداری می تواند به سلامت خود شما و فرزند عزیزتان ضرر برساند و عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید