کلی للونک؛ متخصص آسیب شناسی گفتار و ارتباطات اطفال، در مورد چگونگی تشخیص نیاز به مداخله زودهنگام یا انجام کمکهای ساده به مهارت های زبان کودکان راهنمایی هایی کرده است که به والدین فعالی که به دنبال تسریع فرآیند گفتار کودکشان بوده و یا کسانی که در مورد تاخیر در گفتار کودکانشان نگران هستند، کمک زیادی می کند.

تاخیر کلامی در کودکان

۵ سوال متداول در مورد تاخیر گفتاری کودکان

– معمولاً از چه سنی کودکان از گفتن یک کلمه به دو کلمه می رسند؟

اکثر کودکان بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی شروع به ترکیب کلمات می کنند. آنها در این سنین از ترکیب دو و سه کلمه آغاز می کنند مانند “بابا اومد” یا “پاشو بیا دیگه”. در ۲۴ ماهگی، بیشتر کودکان از ۵۰ تا ۲۰۰ کلمه استفاده می کنند.

– آیا ممکن است ترتیب تولد کودکان بر سرعت یا تاخیر در صحبت تاثیر بگذارد؟

تأثیر ترتیب تولد فرزندان بر زبان و گویش آنها هنوز در حال بحث و تحقیق است. هیچ مدرکی دال بر تاخیر گویش در بچه های کوچکتر خانواده وجود ندارد. هر چند ترتیب تولد، احتمالاً محیط های مختلف و متفاوتی را برای یادگیری زبان برای هر کودک ایجاد می کند، اما هیچ یک از آنها زیان آور نیستند.

تقویت گفتار در کودکان

– چه دلایل غیر نگران کننده ای می تواند شکوفایی سخنوری کودک بین ۱۸ تا ۲۴ ماه را به تاخیر بیندازد؟

وجود اختلالات و مشکلات گفتاری و زبان، یک دلیل رایج برای تاخیر در گفتار و زبان کودکان است. شنوایی کودک همیشه باید آزمایش شود. ناتوانی ذهنی نیز می تواند باعث تاخیر در گفتار و زبان شود. اگر به هر یک از این موارد مشکوک شدید، از متخصص اطفال کمک بگیرید.

– برخی از ساده ترین راه هایی که والدین می توانند با آنها گستره واژگان کودکان خود را بهبود ببخشند و به آنها کمک کنند تا موارد پیچیده تر را سریعتر و راحت تر بیان کنند، چیست؟

در وهله اول والدین باید بفهمند که چه نقایصی در واژگان کودک وجود دارد. کودک باید قبل از ترکیب کلمات با هم، حداقل ۵۰ مورد را در ذهن داشته باشد. بررسی کنید که آیا فرزند شما کلماتی به اشکال اسم، فعل، صفت، مضاف، منفی کننده ها و کلمات سوالی را در ذهن دارد یا خیر، سپس از استراتژی بسط لغات استفاده کنید.

اینجا زمانی است که باید کلماتی را که فرزندتان می گوید را بفهمید، آنها را تکرار کنید و کلمات کلیدی مد نظرتان را اضافه کنید. به عنوان مثال، کودک می گوید “پدر” و شما آن را تکرار و یک کلمه به آن اضافه می کنید مثل “پدر مهربان”. شما می توانید این کار را چندین بار انجام داده و هر بار کلمات مختلفی را اضافه کنید. هدف بعدی والدین، باید کمک به کودک در رسیدن به سطح بعدی پیچیدگی و درک آن باشد.

آموزش گفتار درمانی کودکان در منزل

– زمان مناسب برای کار و اقدام روی این مساله چه زمانی است؟

در طول زمان حمام، حین غذا خوردن، در حال خواندن کتاب و یا هنگام بازی. در واقع، در هر زمان در طول روز!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید