تغذیه خوشه ای نوزاد یعنی چه؟ این یک الگوی تغذیه نوزاد با شیر مادر است که طی آن کودک چندین مرتبه در یک بازه زمانی کوتاه شیر می خورد.

تغذیه خوشه ای نوزاد چیست و چگونه باید با آن کنار آمد؟

آیا به نظر می رسد که نوزادتان همیشه گرسنه است؟ آیا نوزاد در آغوشتان بچه ای بی قرار است؟ اگر پاسخ شما اغلب اوقات بله است نگران نباشید. احتمالا کودکتان هیچ مشکلی ندارد. این یک رفتار عادی نوزاد تازه متولد شده است و دانستن اینکه این مشکل به زودی بر طرف می شود باعث آسودگی خاطر شما می شود.

در این مقاله، ما در مورد تغذیه خوشه ای و تمام نگرانی های مربوط به آن صحبت خواهیم نمود. از آنجایی که برایتان توصیه های مفیدی در مورد تغذیه ی خوشه ای و آرام کردن یک نوزاد بی قرار فراهم خواهیم کرد حتما تا آخر این مقاله ما را همراهی کنید. بهتر است به اساسی ترین سوال بپردازیم- چگونه تغذیه خوشه ای را تشخیص دهیم؟

مدت زمان شیر دادن به نوزاد تازه متولد شده

تغذیه خوشه ای چیست؟

تغذیه ی خوشه ای رفتاری است که یک نوزاد تازه متولد شده شروع به شیر خوردن زیاد در یک دوره کوتاه مدت می کند. این نوع شیر خوردن با رفتارهای شیردهی نرمال شان متفاوت است و ممکن است چند ساعت طول بکشد.

تغذیه خوشه ای اغلب در نوزادان تازه متولد شده، به خصوص نوزادان شیرخوار در چند هفته ی اول تولدشان پیش می آید. تغذیه خوشه ای می تواند باعث نگرانی های زیادی در میان مادران شود، اگرچه این یک رفتار نرمال در میان نوزادان تازه متولد شده است و دلیلی برای نگرانی ندارد.

نوزاد چند دقیقه باید شیر بخوره نی نی سایت

چیزی که مادران جوان لازم است بدانند این است که فقط به این دلیل که نوزاد شما تغذیه ی خوشه ای دارد به این معنا نیست که سلامت نوزاد شما در خطر است یا در مورد میزان تولید شیر شما مشکلی وجود دارد.

از آن جایی که اغلب نوزادان تازه متولد شده الگوی تغذیه ی قابل پیش بینی ای ندارند، ممکن است تشخیص آن سخت باشد که نوزادتان واقعا تغذیه ی خوشه ای دارد یا نه. در اینجا، نشانه هایی که به شما کمک خواهد کرد تا تغذیه خوشه ای را تشخیص بدهید برایتان آورده ایم:

• نوزادتان تازه متولد شده و احتمالا چند هفته بیشتر ندارد
• آن ها بی قرار هستند و تازمانی که شیر نخوردند گریه شان قطع نمی شود
• آن ها دائما و یا اغلب برای چندین مرحله باید شیر بخورند
• بعد شیرخوردن خوشحال و راضی به نظر می رسند
• حرکات روده ای منظمی دارند

تعداد دفعات شیر خوردن نوزاد یک ماهه

تغذیه خوشه ای اغلب غروب ها دیده می شود. اما ممکن است در نوزادان کمی بزرگتر کمی متفاوت باشد. آن ها ممکن است رفتار تغذیه ی خوشه ای را برای روزها به طور پیاپی یا در طول یک روز کامل از خود نشان دهند. در این موارد، می تواند منجر به دندان در آوردن یا رشد سریع کودک شود.

از کجا بدانم نوزادم قولنج (کولیک) دارد؟

از آنجایی که هر دوی قولنج و تغذیه خوشه ای تا حدی علائم یکسانی دارند، فهمیدن مشکل فرزندتان کمی گیج کننده می شود. نوزادانی که قولنج دارند ممکن است عصرها بی قرار تر شوند.

اما اگر نوزاد شما بعد هر بار شیر خوردن ساکت و خوشحال می شود، خیلی بعید است که قولنج داشته باشد.
قولنج زمانی است که نوزادتان به طور مداوم برای حداقل ۳ ساعت یا ۳ روز در هفته گریه کند، یا برای سه هفته پیاپی.

شیردهی به نوزاد تازه متولد شدهچگونه کنترل کردن تغذیه خوشه ای

علی رغم اینکه تغذیه خوشه ای یک رفتار نرمال است اما، می تواند برای مادر طاقت فرسا باشد. در اینجا راه هایی برای مواجهه شدن با آن برایتان آورده ایم:

۱- تغییر مدل های شیردهی به طور متناوب

اگر فقط به یک روش شیردهی اتکا کنید بدنتان زخمی می شود. پس اغلب اوقات مدل های شیردهی خود را تغییر دهید و راحت باشید.

آداب شیر دادن به نوزاد

۲- آماده کردن آب و کمی خوراکی

شیردهی برای ساعت های طولانی می تواند خسته کننده باشد. حتما کمی خوراکی و آب با خود داشته باشید تا سرحال تان بیاورد.

۳- سرگرم نگه داشتن خود

اگر حوصله تان سر رفت، جلوی تلویزیون به نوزاد خود شیر بدهید یا رادیو یا پادکست گوش دهید.

زمان شیر دادن به نوزاد۴- گوش دادن به موسیقی آرامش بخش

اگر نوزادتان بی قرار به نظر می رسد، یک موسیقی آرامبخش بگذارید یا برایشان لالایی بخوانید تا آن ها را آرام کنید. سعی کنید چراغ های روشن را کم کنید و یا محرک های بیرونی همانند صداها را قطع کنید. استفاده از صدای سفید( white noiseنوعی از صداست که از ترکیب شدن صداهایی با فرکانس‌های متفاوت ایجاد میشود) راه عالی دیگری برای آرام کردن یک کودک بی قرار است.

تنظیم زمان شیر دادن به نوزاد۵- آماده بودن

از نوک سینه های زخمی خود مراقبت کنید. از یک کرم سینه برای مرطوب نگه داشتن نوک سینه ی ترک خورده خود استفاده کنید تا به راحتی شیر بدهید.

شیردهی خوشه ای می تواند چه به لحاظ فیزیکی و احساسی غیر قابل پیش بینی باشد و برای یک مادر جوان خسته کننده باشد. توصیه های ما را دنبال کنید و بدانید این ماجرا همیشگی نیست.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید