اینکه بچه ها در گاه به گاه احساس ناراحتی، غمگین بودن و پرخاشگری داشته باشند و یا حالشان خوب نباشد کاملا طبیعی است. اما زمانی که احساسات و افکار منفی طولانی مدت می شوند و توانایی کودک را برای عملکردی طبیعی محدود می کند، احتمالا پای افسردگی کودک در میان است.

افسردگی نوعی اختلال رفتاری است. مشخصه بارز آن وقتی است که کودکان برای هفته ها، ماه ها یا حتی بیشتر غمگین، دلسرد و پرخاشگر هستند. مشخصه ی دیگری که نشان می دهد احتمالا کودک دچار افسردگی شده است افکار منفی است. که این افکار منفی شامل رفتارهایی مثل تمرکز بر روی مشکلات و خطاها، اغلب انتقاد کردن از خود و دیگران و شکایت کردن در مورد همه چیز است.

افسردگی کودک می تواند در انرژی، تمرکز، و حتی اشتهای فرد اثر بگذارد. بچه های افسرده ممکن است علاقه شان به فعالیت ها و تکالیف مدرسه شان را از دست بدهند، خسته به نظر برسند، زود تسلیم شوند یا حتی از دوستان و خانواده فاصله بگیرند.

راه تشخیص افسردگی کودک
راه تشخیص افسردگی کودک

وقتی کودکان افسرده می شوند تلاش برای بهبود افسردگی شان سخت می باشد حتی وقتی که، کاری هایی را انجام می دهی که از آن لذت می برند. افسردگی کودک باعث می شود احساس بی ارزشی، طرد شدن و یا غیر دوست داشتنی بودن داشته باشند. این بیماری باعث می شود مشکلات روزانه شان سخت تر از آن چیزی که واقعیت هستند به نظر برسند. وقتی افسردگی شدیدتر می شود می تواند منجر به این شود که کودکان به فکر خود آزاری و یا حتی خودکشی بیافتند.

شناخت افسردگی کودک

فهمیدن این که یک کودک افسرده است برای والدین و دیگر بزرگسالان سخت است. یک رفتار پرخاشگرانه یا عصبی ممکن است یک طرز برخورد بد یا بی احترامی تلقی شود. انرژی کم و عدم علاقه ممکن است همانند عدم تلاش کودک به نظر برسد. والدین( و حتی خود کودکان و نوجوانان) متوجه نمی شوند که این رفتارها می تواند علائم افسردگی باشد.
چون افسردگی به روش های مختلفی بروز پیدا می کند و فهمیدن آن سخت است اگر کودکان شما برای هفته ها احساس ناراحتی و رفتار های بد دارند صحبت با یک پزشک برای شما مفید می باشد.

راه تشخیص افسردگی کودک
راه تشخیص افسردگی کودک

شناخت افسردگی و دیگر اختلالات رفتاری

برای شناخت افسردگی و دیگر اختلالات رفتاری مشابه، پزشکان و متخصصان سلامت ذهنی، از دسته بندی های مختلفی استفاده می کنند. همه ی آن افراد افسردگی را به عنوان مشخصه اصلی دارند اما به طریق مختلفی پیشرفت کرده اند. برای مثال:

افسردگی ماژور(عمده) افسردگی شدیدی است که تازگی ها افزایش پیدا کرده است و حداقل برای دو هفته طول می کشد.

افسردگی بالینی (که افسردگی دیستایمیا یا افسرده خویی نامیده می شود) یک نوع افسردگی ملایم است که به مرور پیشرفت می کند و برای دو سال یا بیشتر طول می کشد.

اختلالات ناسازگاری با حالت های افسردگی نوعی افسردگی است که بعد از یک اتفاق ناراحت کننده پیشرفت می کند- که می تواند یک حادثه طبیعی باشد یا مرگ یک نفر از خانواده.

اختلال عاطفی فصلی نوعی از افسردگی است که مربوط به در معرض نور قرار گرفتن است. این افسردگی زمانی شروع می شود که ساعات روشنایی روز کمتر می شود. برای مثال در طول ماه های زمستان.

اختلالات دو قطبی (که هم چنین به آن افسردگی شیدایی و یا مانیا و افسردگی دو قطبی نیز گفته می شود) شرایطی است که شامل افسردگی شدید می شود و به عبارت دیگر باعث افسردگی شیدایی(احساسات شدید) می شود.

اختلال رفتاری بهم ریختگی هیجانی نوع شدید تری است که همراه با کج خلقی و خشم همیشگی، طغیان و خشم، و زود رنجی همیشگی همراه است که حداقل یک سال در یک بچه ی کمتر از ۶ سال طول می کشد.

راه تشخیص افسردگی کودک
راه تشخیص افسردگی کودک

کمک به رفع مشکل افسردگی کودک

افسردگی و اختلالات رفتاری دیگر، می تواند با توجه درست و مراقبت، بهتر شود. اما این مشکلات اگر درمان نشوند می تواند ادامه دار شود و یا بدتر شود.

اگر فکر می کنید ممکن است بچه ی شما افسرده شده باشد یا اختلالات رفتاری داشته باشد:

با فرزندتان در مورد افسردگی و حالت های رفتاری صحبت کنید. ممکن است بچه ها احساس شان را نادیده، پنهان و یا انکار کنند. یا متوجه نشوند که افسرده شده اند. بچه های بزرگتر و نوجوانان ممکن است طوری برخورد کنند که نیاز به کمک ندارند، اما به هر حال با آن ها صحبت کنید. به حرف آن ها گوش دهید حمایت و عشق تان را به آن ها نشان دهید.

با متخصص اطفال بچه تان صحبت کنید. پزشکان احتمالا یک تست کامل فیزیکی انجام دهند. یک تست کامل به پزشک اجازه می دهد که بیماری های سلامت دیگر را چک کند که این ها علائمی شبیه افسردگی دارند. اگر پزشک فکر می کند که بچه ی شما افسردگی دارد، یا اختلالات مشابه ممکن است شما را به یک متخصص برای ارزیابی یا درمان ارجاع دهد.

با یک متخصص سلامت ذهن تماس بگیرید. افسردگی کودک می تواند بهتر شود اما می تواند ادامه دار شود یا حتی بدتر شود. یک روان شناس یا روانپزشک کودک یا بزرگسال می تواند سلامت بچه ی شما را ارزیابی کند و برای او درمان تجویز کند.

متخصصان افسردگی و اختلالات رفتاری دیگر را با گفتار درمانی، گاهی اوقات با دارو و هر دو درمان می کنند. البته بستگی به راه هایی که والدین بهتر می توانند کودک را حمایت کنند و اینکه آن کودک یا نوجوان چطور به آن درمان پاسخ دهد.

راه تشخیص افسردگی کودک
راه تشخیص افسردگی کودک

راه های بیشتر برای کمک

درمان توسط یک متخصص بسیار اهمیت دارد. اما شما هم در این زمینه نقش مهمی دارید. در خانه چیزهای کوچک اما با اهمیت می تواند به بچه ی شما کمک کند که با افسردگی مقابله کند. مطمئن شوید که کودکتان غذاهایی مغذی بخورد، خواب کافی داشته باشد، و فعالیت های فیزیکی روزانه داشته باشد. این رفتار ها اثر مثبتی بر حالت های رفتاری دارند.

در کنار هم از زمان لذت ببرید. با بچه تان وقت بگذرانید و کارهایی انجام دهید که هر دو شما از آن لذت می برید. به پیاده روی بروید، بازی کنید، آشپزی کنید، یک کار هنری انجام دهید، یک فیلم جالب و خنده دار ببینید. به آرامی او را تشویق به احساسات مثبت و حالت های خوب(همانند لذت بردن، استراحت کردن، سرگرمی داشتن و خوشی) کنید که می تواند به آرامی به او کمک کند تا به حالت های افسردگی که جزیی از افسردگی است غلبه کنند.

صبور و مهربان باشید. وقتی افسردگی باعث می شود که کودکان و نوجوانان بد خلق و زود رنج شوند اینکه والدین عصبانی و کلافه شوند راحت است. به خود یادآوری کنید که این حالت های رفتاری جزیی از افسردگی هستند و نه بی احترامی عمدی. از بحث کردن و استفاده از لغات زننده بپرهیزید. سعی کنید تا صبور و فهمیده باشید. یک رابطه مثبت با والدین انعطاف کودک در برابر افسردگی را تقویت می کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید