وقتی نوزادی وارد زندگیتان می شود، همه چیز حول محور سلامت و خوب بودن آنها می چرخد.  بسیار اهمیت دارد که والدین واکسن های کودکانشان را به موقع بزنند و نقاط عطف رشد کودک را دنبال کنند. یکی از مورد انتظارترین نقاط عطف رشد کودک برای والدین زمانی است که نوزادشان شروع به راه رفتن می کند.

زمانی که نوزاد شما یکساله می شود خواهد توانست خودش را بالا بکشد و با تکیه به چیزی بایستد. نوزاد شما باید بتواند با تکیه بر لوازم خانه یا دیوار راه برود.  حتی شاید بتوانند بدون کمک چند قدم هم راه بروند. اما اگر نوزاد شما یکساله شده و هنوز هیچ کدام از این کارها را نکرده است در اینجا تعدادی از دلایل نرمال برای آن وجود دارد:

چگونه به راه رفتن کودک کمک کنیم

دلایل طبیعی:

کفش نامناسب

شاید تا به حال به این موضوع فکر نکرده باشید اما نوع کفشی که کودکتان می پوشد می تواند در خوب راه رفتن او اثر داشته باشد. برای کودک خود کفش هایی بخرید که سبک باشند چون کفش های سنگین قدم برداشتن را برای فرشته کوچولوی شما سخت می کند. همچنین اگر کفش کودکتان تنگ باشد آن ها نمی توانند به شما بگویند. کاری که می توانید انجام دهید این است که کفشی با یک سایز بزرگتر برای او تهیه کنید.

ترس کودک از راه رفتن

شخصیت کودک

برخی از نوازادان وقتی متولد می شوند فعال هستند، و برخی از آن ها بیش فعال هستند. اما، برخی بچه ها هم هستند که از همان ابتدای تولد شخصیت خونسرد و بدون شتابی دارند. اگر کودک شما شخصیت ریلکس و خونسردی دارد شاید آن ها دلشان نخواهد که برای هنر راه رفتن تلاش کنند. بلکه خودشان بعدا با آهستگی با سرعت خاص خودشان راه خواهند رفت.

دیر راه رفتن کودک نی نی سایت

دستیابی به نقاط عطف دیگر

سرعتی که با توجه به آن نوزاد شما به دیگر نقاط عطف رشد دست می یابد می تواند به عنوان نشانه ای در نظر گرفته شود که کی آن ها شروع به راه رفتن خواهند کرد. اگر دیگر نقاط عطف رشد کودک همانند چهار دست و پا زدن یا خوردن غذاهای جامد دیرتر از بقیه کودکان شروع شده است احتمالا دیرتر نیز راه خواهد رفت.

تاخیر در راه رفتن کودک

وجود موانع زیاد در مسیر

گاهی اوقات، چیزهای ساده ای همانند موانع ممکن است مانع از این شود که کودک برای راه رفتن تلاش کند. ممکن است لوازم منزل زیادی در راهرو و هال داشته باشید. شاید فکر کنید که آن ها می توانند به عنوان تکیه گاهی برای کودک شما باشند، اما ممکن است آن ها غیر این فکر کنند. شاید کودک شما به آن ها به عنوان موانعی که اگر رویش بیفتند به آن ها آسیب بزند نگاه کنند. سعی کنید آن ها را از سر راه کودک خود بردارید و ببنید آیا کودکتان تلاشی برای راه رفتن می کند یا نه.

کودک تا چه سنی باید راه برود

عدم تمرین

تمرین کردن باعث می شود بهترین باشید. و این تئوری در مورد بچه ها نیز صدق می کند. هر چه قدر کودک شما برای راه رفتن بیشتر تلاش کند، بهتر می تواند به آن دست یابد. با برداشتن موانع سر راهش به راه رفتن بهتر او کمک کنید. بنابراین، محیطی امن و مناسب برای راه رفتن او ایجاد کنید.

راه نرفتن کودک یک ساله نی نی سایت

دلایلی برای نگرانی

برخی از دلایلی که در بالا به آن ها اشاره شد کاملا طبیعی هستند و دلیلی برای نگرانی ندارند. اگرچه، اگر نوزاد شما تا ۱۸ ماهگی راه نرود، احتمالا بخواهید دلایل دقیق این موضوع را با پزشک خود بررسی کنید. برخی از آن ها در ادامه آورده شده است

علت درست راه نرفتن کودک

شکستگی استخوان

وقتی نوزادان یک ساله یا کمی بزرگتر می شوند، آن ها معمولا بیش فعال هستند. اینور آنور می دوند، به افراد و چیزها ضربه می زنند و می افتند، و کل روز بازی می کنند. گاهی اوقات، ممکن است در حین ماجراجویی هایشان به طور جدی به خود آسیب بزنند یا حتی استخوان شان بشکند. در واقع، اگر کودک شما یکی دوتا شکستگی استخوان داشته باشد پیشرفت او در راه رفتن کند تر می شود.

علت شل راه رفتن کودکان

راشیتیسم یا نرمی استخوان

نوزادان نیاز دارند که به اندازه کافی در معرض نور خورشید قرار بگیرند چون نور خورشید منبعی از ویتامین D است. ویتامین D به جذب کلسیم کمک می کند. کمبود ویتامین D  می تواند منجر به راشیتیسم می شود. بیماری راشیتیسم باعث ضخیم شدن استخوان های مچ پا و زانوها می شود. همچنین موجب پاهای پرانتزی می شود که راه رفتن را برای کودک دردناک می کند.

مشکل در راه رفتن کودک

عارضه پنجه کبوتری یا چرخش پنجه پا به داخل

عارضه ی پنجه کبوتری بیماری است که انگشتان پنجه ی پا به سمت داخل پا بر می گردد. این مشکل در میان نوزادان و کودکان یک تا سه ساله رایج است. معمولا، در این شرایط درمان نیاز نیست چون اغلب بچه ها بر این مشکل فائق می آیند. اما چون ممکن است مدتی زمان ببرد، ممکن است تلاش اولیه ی کودک برای راه رفتن نرمال را عقب بیندازد.

امیدواریم که اطلاعات این مقاله برای شما مفید باشد چون نوزاد شما به زودی به مرحله ی راه رفتن خواهد رسید. همان طور که قبلا اشاره شد، اگر نوزاد شما تا ۱۸ ماهگی راه نرفت یا علی رغم تلاش های متعدد از راه رفتن خودداری نمود برای مراجعه به پزشک تردید نکنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید