اتفاق نادر عوض شدن بچه هنگام تولد

جا به جا یا عوض شدن بچه چگونه رخ می دهد؟ والدین چگونه متوجه عوض شدن بچه می شوند؟ آیا می توان جلوی این اتفاق را گرفت؟
عوض شدن بچه بیشتر در سریال های تلویزیونی اتفاق می افتد اما در واقعیت نادر است. این اتفاق بیشتر در بیمارستان هایی که مادر در آنجا بستری است پیش می آید جایی که بچه ها از مادر جدا می شوند تا تمیز شوند، مراقبت های پزشکی دریافت کنند و توسط کارکنان بیمارستان به مادران اصلی شان برگردانده شوند.

چرا مادران متوجه این موضوع نمی شوند؟

مادران معمولا بعد از زایمان طبیعی بسیار خسته هستند و یا زایمان سزارین داشته اند و هنوز اثرات داروی بیهوشی روی آنها وجود دارد. علاوه بر این، نوزادان تازه دنیا آمده ظاهرشان خیلی شبیه به هم است و به ندرت ویژگی قابل شناسایی خاصی دارند. به دلایل کاملا مشخصی نوزادانی که عوض می شوند از یک جنسیت هستند.

عوض شدن بچه در هنگام تولدعوامل جلوگیری از این اتفاقات

بیشتر بیمارستان ها نوار اسم بر دست نوزادان می زنند که اسم مادر، جنسیت نوزاد، زمان تولد روی آن نوشته شده است.
بعضی از بیمارستان ها اثر پا، اثر انگشتان و کف دست را ثبت می کنند تا از جا به جا شدن نوزادان جلوگیری کنند.
گاهی وقت ها این تعویض ها خیلی زود کشف می شود و گاهی اوقات بعد سال ها یا حتی بعد چند دهه متوجه این موضوع می شوند.
گاهی اوقات به درخواست پدرانی که شک می کنند آن نوزاد بچه ی خودشان نیست آزمایش ژنتیک گرفته می شود. این آزمایشات مشخص می کند که آن بچه حتی از آن مادر هم نبوده است.

آزمایش دی ان ای می تواند هویت اصلی نوزاد را مشخص کند، و مشخصاتی که در بیمارستان ثبت شده بوده است نیز بررسی می شود. گاهی اوقات خواهر برادرانی که می خواهند به یکدیگر خون یا کلیه اهدا کنند متوجه می شوند که در واقع هیچ ربطی به هم ندارند.

قضایای واقعی

یک رویداد غیر باور منجر به این شد که یک خانواده دخترشان را ۱۷ سال بعد از اینکه او از آغوش مادرش هنگام خواب ربوده شده بود پیدا کنند. آزمایش دی ان ای هویت دختر را افشا کرد. وقتی دختر فقط سه روز داشته از بغل مادرش دزدیده شده بود. خواهر واقعی او در کلاس هشتم و در همان مدرسه ای بوده که دختر ۱۷ ساله در آنجا درس می خوانده است و بقیه ی شاگردان متوجه شباهت های برجسته ای بین آن دو نفر شده بودند.

بعد از اینکه دو دختر رابطه ی دوستی شان را آغاز کردند خانواده واقعی دختر ۱۷ ساله او را به صرف قهوه به خانه شان دعوت کردند و بعد از دیدن شباهت دو دختر با پلیس تماس گرفتند.

یک مرد آرژانتینی که می خواست به خواهرش خون اهدا کند متوجه شد که نوع گروه خونی اش با چیزی که در گواهی تولدش ثبت شده بود متفاوت است.

دوقلو ها خطرناک ترند

گاهی اوقات یکی از دوقلوها با بچه ی دیگری عوض می شود. عوض شدن بچه در دوقلو ها رایج تر است، تعداد زیادی از این موارد وجود داشته است که زمانی آن افراد متوجه ماجرا می شوند که شخص دیگری که هر دوی دو قلوها را می شناخته متوجه این شباهت ها و موضوع می شود. این اتفاق در سال ۲۰۰۱ برای زنی از جزایر قناری اتفاق افتاد. دو دختر هلندی که هنگام تولد در سال ۱۹۳۱ عوض شده بودند سال ها بعد یکدیگر را در یک عروسی ملاقات کردند و به خاطر شباهت های زیادی که به هم داشتند متوجه این موضوع شدند. آزمایش خون حقیقت را ثابت کرد.

هم چنین در سال ۱۹۹۵ دادگاهی در جنوب آفریقا به خاطر عوض شدن بچه های دو زن آفریقایی به نام های مارگارت کلینتون پارکر و ساندرا داوکینز که پسران شان در سال ۱۹۸۹ در بیمارستان عوض شده بود برگزار شد و خیلی سر و صدا به پا کرد. آن ها تنها زنانی بودند که در آن روز زایمان داشتند و این باعث شد صلاحیت کارکنان بیمارستان زیر سوال برود. و خسارت ۱۲۰ هزار دلاری دریافت کردند و تصمیم گرفتند بچه ها را تا سن ۱۵ سالگی نگه دارند. اما یکی از پسرها تصمیم گرفت با مادر واقعی اش زندگی کند و پسرها کل زندگی شان را به عنوان برادر گذراندند.

نتایج ناخوشایند

اتفاقات غم انگیزی که به خاطر عوض شدن بچه ها می افتد بسیار سنگین است. والدین به بچه ای وابسته می شوند که فکر می کنند بچه ی خودشان است اما زمانی که بفهمند بچه ی واقعی شان توسط شخص دیگری بزرگ شده خیلی سخت است. این وضعیت دشواری است که حتی حضرت سلیمان هم نمی تواند آن را حل کند. نمی توان به عقب برگشت و همه چیز را به همان شکلی که بود برگرداند و یا اینکه به بچه ها اجازه داد که تصمیم بگیرند آیا به حد کافی بزرگ شده اند که تصمیم بگیرند با چه شخصی زندگی کنند؟

چه اتفاقی می افتد اگر هنگامی که بچه ها بزرگ تر شدند به جای اینکه با خانواده ای که بزرگ شان کرده اند بمانند بخواهند با خانواده اصلی شان وقت بگذرانند.
اغلب اوقات زمانی که والدین قربانی این موضوع می شوند بیمارستان را مورد دعوی قرار می دهند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید