از زبان یکی از مادران: درگیر جراحی شدن بدون تفکر، آن هم بعد از تحمل ساعت های طولانی درد زایمان چیزی است که هیچ کسی آن را نمی خواهد. زمانی که موقع تولد دومین نوزادم شد، دوباره تمام ترس و وحشت های قبل به سراغم آمد. البته، بعدش کاملا شگفت زده شدم.

در اینجا نکاتی وجود دارد که من آرزو می کنم ای کاش قبل از سزارین دوم ام آن ها را میدانستم:

ای کاش قبل از زایمان سزارین دومم میدانستم!۱- سزارین بار دوم خیلی جراحت ندارد

بهتر است موضوع را کاملا باز کنم. یک سزارین اضطراری چیزی نیست که شما هنگام زایمان سزارین توقع اش را داشته باشید. شما خسته و ترسیده اید و درد هم دارید. کاملا احساس می کنید همه چیز خارج از کنترل شما است. اما یک زایمان سزارین برنامه ریزی شده کلا چیز متفاوتی است.

من یک شب کامل خوب خوابیدم، سپس با خوشحالی به اتاق زایمان بیمارستانی که خودم انتخاب کرده بودم رفتم. پرستارها منتظر من بودند و برگه های لازم را پر کرده بودم. به من سرم وصل کردن که حدود یک ساعت زمان برد سپس به اتاق عمل رفتم که پزشک منتظر من بود. او قرار بود بچه ی من را به دنیا بیاورد و ما از قبل برای آن برنامه ریخته بودیم.

تمام اتفاقاتی که افتاد از شروع تا پایان حدود بیست دقیقه طول کشید و بعد من همراه با یک دختر کوچولوی زیبا، به اتاق ریکاوری برگشتم. من نمی خواهم جدیت و اهمیت زایمان سزارین را کم کنم حتی اگر از قبل هم برنامه ریزی شده باشد باز هم یک جراحی بزرگ است اما زمانی که شما چه از لحاظ فیزیکی و احساسی برای آن آماده هستید کاملا فرق می کند.

۲- وقتی می دانید چه چیزی در انتظارتان است بهبود و به هوش آمدن تان آسان تر است

زایمان سزارین برای اولین بار چیزی همانند قدم گذاشتن به سرزمین ناشناخته ها است. شاید از لحاظ فیزیکی خیلی برایتان سخت باشد چون محدودیت های خود را نمی دانید. زمانی که درد شدت می گیرد نمی دانید چه اندازه درد طبیعی و نرمال است. اما در زایمان سزارین دوم می دانید چه اتفاقاتی خواهد افتاد و قادر هستید تا بیشتر تصمیمات عاقلانه و درست بگیرید.

شما می دانید چه اندازه برش روی شکم خواهید داشت و می دانید صدمه تا چه اندازه خواهد بود که باید در خانه بمانید و استراحت کنید و مطمئنا می دانید زودتر از چیزی که فکرش را می کنید خوب خواهید شد. هم چنین می دانید روزهای اول نباید حتی یک بطری آب هم خودتان جا به جا کنید و حتی برای جا به جا کردن لباس های لباسشویی از قسمت شست و شو به خشک کن باید از شخصی کمک بگیرد.

البته اشتباه هم نمی گویم اما با این حال درد آن سخت است. با این حال شاید در نیمه های شب اطلاعاتی را در مورد “عفونت شکاف سزارین” در گوگل جست و جو کنید. اما شما می دانید که می توانید از پس آن بر بیایید.

۳- شما نباید در سزارین دوم خیلی توقع کمک از دیگران همانند زایمان اول داشته باشید

من فکر می کنم این موضوع در مورد تمام بچه های دوم صدق می کند نه فقط برای آن هایی که از طریق سزارین دنیا آمده اند. در حقیقت هیچ کس فکر نمی کند در زایمان دوم همانند زایمان اول خیلی نیاز به کمک داشته باشید. در اولین بارداری ام، فکر می کردم تنها زنی در دنیا هستم که تا به حال زایمان کرده است.

او اولین نوزاد بعد از ۲۰ سال بود بنابراین برای تمام افراد زندگی مسئولیت بزرگی داشت. همسرم ۶ هفته مرخصی گرفت و مادرم برای هفته ها با ما زندگی کرد. سپس بهترین دوستم آمد و چند هفته پیش من ماند. من هر کمکی که لازم داشتم را از اطرافیان گرفتم. من نگران پخت و پز، تمیز کردن و شست و شو نبودم. تمام کاری که می کردم مراقبت از نوزاد ام و خوابیدن بود.

اما هنگام بارداری دومین بچه ام من خودم مراقب یک بچه پیش دبستانی بودم، از نوزاد تازه متولد شده ام مراقبت می کردم و بعد از دو هفته بعد از جراحی حالم کاملا خوب شد. خیلی سخت بود اما قابل انجام بود. اگرچه من با افسوس یاد روزهای زایمان سزارین اولم می افتادم.

۴- نوزاد شما ممکن است در روزهای اول بعد زایمان مشکلاتی داشته باشد که در زایمان طبیعی اتفاق نمی افتد

چند ساعت بعد از تولد نوزادمان ما کمی ترسیدیم. او شروع به سرفه کردن و بالا آوردن کرد تا بتواند مایعات اضافی را خارج کند و به همین دلیل او مشکلاتی در تنفس هم داشت. چون معده و شش های او پر از مایع آمنیوتیک بود. پرستار برای او عمل ساکشن(تنفس) را انجام داد و برای مراقبت بیشتر چند ساعت او را به اتاق پرستاری بردند. البته تمامی این کارها برای بچه هایی که با عمل سزارین برنامه ریزی شده دنیا می آیند نرمال است.

معمولا انقباضات رحم باعث فرستادن مقداری از مایع درون آن به بدن نوزاد می شود. زمانی که هیچ انقباض رحمی هم وجود نداشته باشد باز هم نوزاد با مایعاتی، درون بدن اش دنیا می آید. این مسئله جدی و خطرناک نیست اما چون شما آن را تجربه نکرده اید برای شما کمی ترسناک است.

روزهای اول بعد زایمان۵- شاید سزارین دوباره تنها گزینه انتخابی شما نباشد

برای من، سزارین دوباره بهترین انتخاب بود. اگرچه اگر فکر می کنید سزارین دوباره برای شما مناسب نیست و پزشک هم با شما موافق است گزینه های دیگری نیز وجود دارد. زایمان طبیعی بعد از سزارین یا زایمان وی بک تازگی ها بسیار محبوب شده است. اگر علاقه مند هستید شما و پزشک تان باید در این مورد با هم صحبت کنید.

قطعا سزارین، در زایمان اول من، جزء برنامه های من نبود اما من آن را انجام دادم و یک نوزاد سالم داشتم. اگرچه قطعا دلم نمی خواست دوباره سزارین شوم اما دفعه ی دوم برایم آسان تر بود چه از لحاظ فیزیکی چه احساسی.

دانستن اینکه چه چیزی از لحاظ فیزیکی در انتظار تو است تفاوت زیادی را در بهبودی فرد ایفا می کند. یک جراحی بزرگ شوخی نیست اما در این مورد در نهایت وقتی همه چیز تمام شد شما یک نوزاد زیبای کوچک را در آغوش میکشید. چیزی که ارزش تمام این سختی ها را دارد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید