عرق سرد، به زمانی گفته می شود که بدن تان بدون هیچ فعالیت یا گرمای بیرونی شروع به عرق کردن کند. اسم علمی این واکنش دیافورز ( تن خیسه ) است. این واکنش نتیجه ی پاسخ بدن به استرس است، که به آن واکنش جنگی یا پروازی هم می گویند.
تشخیص دادن علت عرق سرد برای انجام کمک های اولیه خیلی مهم است زیرا ممکن است نشانه ی یک بیماری یا یک جراحت باشد.

سرد شدن بدن کودک در خواب
علت عرق سرد بچه ها

علائم آن

چیزی که عرق سرد را از عرق کردن های عادی جدا می کند این است که این اتفاق چه زمانی رخ می دهد. حتما فکر می کنید که با کمی بالا و پایین پریدن حتما بدن باید تعریق کند اما عرق سرد ناگهانی و در هر دمایی ممکن است رخ دهد.

گاهی اوقات عرق سرد در هنگام شب رخ می دهد آن هم زمانی که فرد به تخت خود می رود. که به این شرایط ” عرق شبانه ” هم می گویند که فرقی با عرق سرد ندارد. همه ی این موارد شامل همان دیافورز هستند که نشان دهنده ی مشکلات بزرگ تری هستند.

راه درمان

تقریبا هیچ درمان دقیقی برای این مشکل وجود ندارد. برای برطرف کردن این مشکل باید اصلی ترین علت آن را پیدا کنیم. به طور مثال اگر تنگی نفس باعث تعریق می شود، به بیمار کمک شود تا اکسیژن بیشتری دریافت کند و بتواند بهتر نفس بکشد تا عرق بدنش خشک شود.

به عبارت دیگر، دیافورز مشکل خاصی نیست، بلکه نشانه ی مشکلات پنهان دیگری است. تشخیص دادن علت عرق سراسلایدر قبل از این که مشکل اصلی حاد تر شود بسیار مهم است.

رایج ترین علت عرق سرد

هر چیزی که باعث واکنش سریع و ناگهانی بدن شود باعث عرق سرد می شود. درمان آن بستگی به علتی دارد که باعث عرق سرد شده است.

علت عرق سرد در نوزادان
علت عرق سرد

شوک

شوک به طرز خطرناکی جریان خون به مغز و دیگر اعضای حیاتی بدن را کاهش می دهد. پایین آمدن جریان خون باعث کاهش رسیدن مواد غذایی و اکسیژن به مغز می شود که در نتیجه موجب استرس می شود. شوک یکی از خطرناک ترین وضعیت حیاتی بدن است و اگر بتوانید عرق سرد بیمار را تشخیص دهید، می توانید پیش بینی کنید که ممکن است بدن بیمار دچار شوک شود.

نکته ی دیگری که با آن می توانید رخ دادن شوک را بفهمید ضربان بسیار سریع بیمار ( بالای ۱۰۰ مرتبه در دقیقه )، تنفس تند ( ۲۰ مرتبه در دقیقه )، رنگ پریدگی و احساس گیجی و منگی بعد از ایستادن و بلند شدن است.

شوک، خیلی ناگهانی رخ نمی دهد. مشاهده ی عرق سرد بعد از یک تصادف یا حتی افتادن از جایی به اندازه ی کافی نگران کننده است که مجبور مان کند که با اورژانس تماس بگیرید. در حین حال، اجازه دهید تا بیمار به پشت دراز بکشد و پاهای خودش را ۸ الی ۱۲ سانتی متر بالاتر از بدنش نگه دارد.

عفونت

هر عفونت ساده ای در بدن می تواند موجب عرق سرد شود. عرق سرد ممکن است ابتدا به صورت تب خودش را نشان دهد و به مراتب کم تر شود. عفونت بسیار شدید، یا همان سپسیس ( مسمومیت عفونی حاصله در اثر جذب باکتریها و مواد فاسد به خون )، ممکن است موجب شوک و در حین حال موجب عرق سرد شود. اگر عرق سرد پیش از هر نشانه ی دیگری مانند تب، ظاهر شود یا همراه با علائم دیگری خودش را نشان دهد حتما با اورژانس تماس بگیرید.

سنکوپ ( بیهوشی ناگهانی )

سنکوپ نوع دیگری از کاهش فشار خون است، که معمولا موجب بیهوشی و غش می شود و ممکن است باعث دیافورز شود. بیشتر افراد بعد از احساس سرگیجه یا حالت تهوع شروع به عرق سرد می کنند. این وضعیت شبیه حالت شوک است پس بدن بیمار را به پشت بخوابانید و پاهای او را به سمت بالا بگیرید و با اورژانس تماس بگیرید.

درد ناشی از جراحت

درد بسیار شدید از یک جراحت، مانند شکستگی استخوان بدن یا قطع شدن عضو بدن، می تواند باعث ایجاد عرق سرد شود. اگر فردی به طور مثال قوزک پایش شکسته است و در حال تعریق است به این معنا است که درد زیادی را تحمل می کند پس سعی کنید تا جایی که می توانید درد او را تسکین دهید. اگر فرد از قبل برای دردش چیزی مصرف کرده باشد با پزشک تماس گرفته و وضعیت او را گزارش دهید تا اگر نیازی بود دُز مصرفی دارو را تغییر دهید.

حمله ی قلبی

حمله ی قلبی هم ممکن است موجب عرق سرد شود. اگر دیدید که بیمار همراه عرق سرد، دچار درد قفسه ی سینه و فشار بر روی گردن و بازو هایش هم شده است فوری با اورژانس تماس بگیرید. تا زمانی که آمبولانس برسد به بیمار قرص جویدنی آسپیرین بدهید.

تنگی نفس

تنگی نفس شدید باعث کمبود میزان اکسیژن در گردش خون می شود. زمانی که مغز بیمار به دنبال اکسیژن باشد، استرس فعال میشود و باعث عرق سرد می شود. سعی کنید به دنبال علائم دیگر تنگی نفس بیمار شوید، مانند حالت سرگیجه یا تنفس سخت بیمار با لب های بسته. اگر به بیمار اکسیژن کافی می رسد این شرایط را برای او حفظ کنید و با اورژانس تماس بگیرید و آمبولانس خبر کنید.

کم بودن میزان گلوکز خون

میزان کم قند خون ( هایپو گلیسمی ) مشکل رایج افراد دیابتی است. کمبود گلوکز برای مغز به اندازه ی کمبود اکسیژن خطرناک است. و نتیجه ی آن هم مشابه است و در این حالت هم عرق سرد مشاهده می کنید.

اگر بیمار مبتلا به دیابت، حالت گیجی دارد با اورژانس تماس بگیرید و تا رسیدن آن ها اگر امکان است سعی کنید به بدن او گلوکز برسانید. می توانید از آبمیوه استفاده کنید.

ترس و اضطراب

در نهایت، ترس و اضطراب بزرگ ترین محرک استرس بدن انسان هستند. هر چیز روزمره ای از یک نگرانی کوچک تا درد شدید باعث واکنش شدید و ناگهانی بدن و در نتیجه ی تمام اتفاقات، موجب عرق سرد می شود.

یک نصیحت خوب

گاهی اوقات عرق سرد نشان دهنده ی مشکلات پنهان دیگری است. برخی از دلایل دیگر عرق سرد ممکن است اصلا اورژانسی نباشند مانند تغییرات هورمونی که در زمان یائسگی و یا مشکلات و شرایط مزمن مانند سرطان به وجود می آید.

بهتر است در مورد وضعیت بیماری و مشکلات مزمن خود با پزشک مشورت کنید. و مهم تر از آن اگر نگران عرق سرد هستید – به خصوص اگر برای اولین بار آن را تجربه می کنید – به یک پزشک مراجعه کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید