آیا اضافه وزن نوزاد ۸ ماهه می تواند نگران کننده باشد؟! ویلیام ویلکوف متخصص تغذیه کودکان می گوید: ” در حالی که باور عمومی بر این است که اغلب کودکان و نوجوانانی که اضافه وزن دارند همان نوزادانی هستند که تپل بودند، اما واقعیت لزوماً اینگونه نیست”.

برخی از نوزادانی که به طور کامل شیر می خورند، می توانند اضافه وزن داشته باشند، اما به تجربه ثابت شده است که اکثر آنها با شروع خوردن مواد غذایی جامد، تعادل وزن پیدا می کنند.

یک نوزاد ۸ ماهه که اضافه وزن دارد، احتمالاً بیشتر وزن خود را در اثر نوشیدن زیاد شیر خشک یا شیر مادر به دست آورده است. گرفتن ناگهانی شیشه شیر از کودک در ۱ سالگی و محدود کردن مصرف شیر او به سه فنجان ۱۲۰ میلی لیتری در روز، به تعادل وزن او کمک خواهد کرد.

آیا اضافه وزن نوزاد ۸ ماهه می تواند نگران کننده باشد؟
آیا اضافه وزن نوزاد ۸ ماهه می تواند نگران کننده باشد؟

به محض این که کودک شما بتواند غذاهای انگشتی را خودش در دست نگه دارد (البته نه کامل به درستی)، بگذارید بیشتر اوقات خودش غذا بخورد. بعضی از نوزادان به طور ناخودآگاه هر آنچه را که شما در قاشق به او تعارف می کنید می خورند، حتی اگر گرسنه نباشند.

اجازه دادن به فرزندتان برای تعیین میزان غذا توسط خودش، باعث می شود او کمترین احتمال ابتلا به پرخوری را داشته باشد، هرچند باید رژیم غذایی او را عاقلانه انتخاب کنید. مثلاً دادن بستنی بیش از یک شب در هفته یک ایده بد است. همچنین بهتر است از میان وعده های پرکالری اجتناب کنید.

البته قبل از اینکه بیش از حد در رژیم غذایی کودک خود محدودیت ایجاد کنید، با مراجعه به متخصص اطفال اطمینان حاصل کنید که کودک شما واقعاً و بنا به تعاریف علمی دارای اضافه وزن است.

قضاوت شما نباید فقط به استناد بر ظاهرش باشد. برخی بنا به مجموعه ای از دلایل از جمله مسائل ژنتیکی، با جثه بزرگ به دنیا می آیند و بزرگ باقی می مانند، اما همه ما باید یاد بگیریم که تغذیه ای عاقلانه داشته باشیم.

محدود کردن نوشیدن بیش از حد، محدود کردن میان وعده ها به دو بار طی یک زمان برنامه ریزی شده و داشتن سه وعده غذایی محتاطانه به جلوگیری از چاقی کودک در بزرگسالی کمک می کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید