اگر باردار هستید، بدون شک باید هیجان زده باشید. احتمالا شروع به تصور کردن درباره ی”برآمدگی شکمتان” کرده اید. اما در سه ماه اول بارداری، شکمتان بزرگ نخواهد شد. شما تهوع صبحگاهی، سردرد، و گرفتگی عضلات را تجربه خواهید کرد. همچنین شاید احساس خستگی مفرط داشته باشید. و البته، تمام چیزهایی که یک زن در بارداری خواهد داشت اما شنیدن ضربان قلب جنین تان در سه ماهه اول، این تجربه را برای شما واقعی تر خواهد کرد، به خصوص زمانی که هنوز آن را باور نکرده اید.

زمانی که تپش ضربان نوزادی را در درون رحم تان احساس می کنید برایتان سخت خواهد بود تا جلوی هیجان خود را بگیرید. و شاید آن را با ضربان قلب نوزاد اشتباه بگیرید. اما آیا آن واقعا ضربان قلب نوزادتان است یا چیز دیگری است. بهتر است این مقاله را بخوانید تا  بفهمید.

آیا مادر ضربان قلب جنین را حس میکند

آیا ممکن است که ضربان قلب نوزاد را در شکمتان بفهمید؟

اگر ضربانی در شکمتان در طول بارداری حس می کنید، می تواند رگ های خونی شما باشد. اگر موجی از ضربات را احساس می کنید، احتمالا آن مربوط به آئورت(سرخرگ های) شکمی شما است، سرخرگ حیاتی که اکسیژن فراوان خون را از قلب به بخش های پایینی بدن منتقل می کند.

این ضربان سرخرگ حیاتی در سه ماهه دوم و سوم بارداری بسیار مهم خواهد بود. همچنین یک افزایش حجم خون در طول بارداری وجود خواهد داشت و رگ های خونی شما گشادتر خواهند شد. این تغییرات می تواند منجر به نبض قوی شود، از این رو شما متوجه آن می شوید.

اگرچه، آن نباید با ضربان قلب نوزاد اشتباه گرفته شود. شما نمی توانید ضربان قلب نوزاد خود را تا قبل از سه هفتگی بارداری تان متوجه شوید، و شاید برای چندین هفته بعد از آن، مگر با استفاده از دستگاه های خارجی که برای آن استفاده می شود.

آیا مادر متوجه تشکیل قلب جنین می شود

دلایلی که چرا نمی توانید ضربان قلب نوزادتان را احساس کنید

همانطور که بالا گفته شد، اگر ضربانی حس می کنید، آن می تواند ضربان سرخرگ شکمی شما باشد، که در طول بارداری نقش بسیار مهمی دارد. احتمالا شما در طول مراحل اولیه بارداری ضربان قلب جنین تان را در شکمتان احساس نکنید چون نوزادتان توسط بدن خود، مایع آمنیوتیک، ساک بارداری، رحم، ماهیچه ها و پوست بدنتان محافظت می شود.

در طول سه هفته اول بارداری، شما ضربان قلب نوزادتان را درون رحمتان احساس نخواهید کرد چون قلب او به طور تقریبی سه هفته بعد از لقاح شروع به رشد خواهد کرد. همچنین، فشار انقباضات در این قلب کوچک عملا غیر قابل تشخیص خواهد بود چون لایه های زیادی اطرافش هستند که از آن محافظت می کنند.

حتی در یک زایمان در ۳۹ هفتگی(زایمان کامل)، وقتی قلب کوچک کودک ۱۱۰ تا ۱۵۰ ضربه در هر دقیقه می زند، برای شما غیرممکن است که بدون ابزارهای بیرونی بتوانید ضربان قلب او را ازمیان ماهیچه ها و مایعات بدنش احساس کنید.

احساس نبض در شکم در اوایل بارداری

چگونه پزشک ضربان قلب جنین را بررسی می کند؟

در طول بارداری، پزشک شما یک سونوی ترانس واژینال(سونوگرافی از طریق واژن) از شما خواهد گرفت. این سونوگرافی از امواج ماورای صوت استفاده می کند تا از اندام های داخلی زن باردار عکس برداری کند. امواج صوتی از جنین عکس می گیرد.

همچنین پزشک شما می تواند با استفاده از دستگاه داپلر از هفته دوازدهم صدای ضربان قلب نوزادتان را تشخیص دهد که این دستگاه به شنیدن صدای ضربان قلب نوزاد کمک می کند. اگرچه، شما باید از بردن مکرر جنین تان به سونوگرافی پرهیز کنید. امواج بیش از حد دستگاه داپلر یا هر سونوگرافی دیگر می تواند در طول بارداری مضر باشد.

مهم است که در طول بارداری ضربان قلب نوزاد خود را کنترل کنید تا از هر ناهنجاری ای جلوگیری کنید. که این کار می تواند به تشخیص یک نوزاد کم خون، قطع جفت، و ذخیره اکسیژن ضعیف کمک کند.

به صورت منظم برای کنترل ضربان قلب نوزاد به سونوگرافی بروید تا بر رشد او واقف باشید. اما دائما او را در معرض امواج سونوگرافی قرار ندهید. به نشانه های ظاهری دیگر همانند سکسکه و لگد زدن های او توجه کنید و بگذارید پزشکتان با بررسی ضربان قلب نوزاد کوچکتان از او مراقبت کند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید