مشکلات بعد از زایمان و یا اختلال اضطراب، مثل افسردگی پس از زایمان. شما با افسردگی، اضطراب، OCD و یا دو قطبی، در طول عمر خود مبارزه کرده‌اید و به شما گفته شده‌است که تغییرات عمده هورمونی و هویتی که در دوران بارداری و زایمان رخ می‌دهد، احتمالا سلامتی شما را به خطر می‌اندازد، یا باعث بدتر شدن مشکلات روحی حال حاضر شما می‌شود. شاید در حال حاضر دارو مصرف کنید و شاید هم دارو مصرف نمی کنید.

شاید شما مایل به ادامه دارو در هنگام بارداری هستید و شاید هم تمایلی به این کار ندارید. شاید شما قبلا یک کودک داشته‌اید و از بیماری روانی پس از زایمان از جمله جنون رنج می‌برید و شاید هم نداشته اید. اما یک چیز مطئنا وجود دارد: شما به شدت به یک کودک نیاز دارید و شما از مرگ و این که ممکن است برای شما و فرزندتان چه معنایی داشته باشد، می‌ترسید.

آیا با وجود بیماری اعصاب و روان می توانم بچه دار شوم؟آیا با وجود بیماری اعصاب و روان می توانم بچه دار شوم؟
آیا با وجود بیماری اعصاب و روان می توانم بچه دار شوم؟

اینها سوالات سختی هستند و هر کسی که با توصیفات بالا منطبق باشد، می‌تواند به این نکته اشاره کند که این موارد، احساس غیر قابل تحملی را به فرد می دهند. تقلا کردن با یک حالت روحی و اختلال اضطراب، وقتی متوجه نشده اید که این اتفاق افتاده است، مثل ضربه‌ای به سر است که برای مدتی به سر شما ضربه می‌زند. فکر کردن به جلو و دانستن اینکه احتمالا تلاش می‌کنید به یک مادر شانس برنامه ریزی را برای حمایت بدهید، اما همچنین می تواند بسیار وحشتناک باشد.

آگاهی از بیماری های پس از زایمان، در حال افزایش است، اما واقعیت این است که پزشکان متخصص بسیاری وجود دارند که هنوز آگاهی لازم ا ندارند و اطلاعات زیادی در مورد بسیاری از عناصر برای بررسی وضعیت سلامت روانی مادر، ندارند. به زنان گفته می‌شود که با وجود بیماری روانی، حتی فکر بچه دار شدن را نکنند، با وجود اینکه در حال حاضر روش های مطمئن بسیاری برای این کار وجود دارد. به زنان گفته می‌شود که در دوران بارداری، مصرف داروهای خود را قطع کنند، در حالی که این کار نه ضروری است و نه درست است. همیشه به زنان اطلاعات اشتباه داده می شود و تصمیمات مربوط به تغییر زندگی بدون اطلاعات کافی انجام می‌شوند. این یک مشکل است.

این چیزی است که ما می‌دانیم، بدون هیچ ترتیب خاصی:

– مادرانی که مبتلا به افسردگی، اضطراب، OCD یا دو قطبی و روان‌پریشی هستند، به احتمال بیشتری در معرض دچار شدن به بیماری های روانی پس از زایمان هستند.

– مادرانی که سابقه دو قطبی دارند، ۲۵ تا ۳۰ درصد بیشتر از دیگر مادران، در معرض ابتلا به سندروم زایمان هستند.

– هیچ مدرکی عینی وجود ندارد که حاملگی، از جنون یا افسردگی زنان با بیماری دو قطبی، جلوگیری کند.

– تجویز دارو در دوران بارداری، امکان عود بیماری را برای زنان با بیماری روانی، فراهم می کند.

– ۴ الی ۸ هفته اول بعد از بارداری، حساس ترین زمان برای زنان دو قطبی است، زیرا این زمانی است که اغلب موارد روان‌پریشی آشکار می‌شوند. در طول این دوره، باید مطمئن شد که مادران در این زمان، خواب کافی، تغذیه و ورزش مناسب، انجام دهند.

– تحت مراقبت دقیق یک ارائه دهنده ی خدمات پزشکی آموزش‌دیده و مناسب، مادری که از بیماری روانی شدید رنج می‌برد می‌تواند باردار شود و کودک سالم و بدون علائم بیماری را بدنیا بیاورد.

– اینکه مصرف دارو برای درمان نشانه های بیماری های روانی در دوران بارداری، لازم است یا خیر، سوالی است که باید توسط ارائه دهنده خدمات پزشکی، پاسخ داده شود.

– بیشتر مادران مبتلا به علائم شدید بیماری روانی، از جمله دو قطبی، به حمایت دارویی در طول دوران بارداری نیاز دارند تا علایم بیماری را مدیریت کرده و یا علایم بیماری را از بین ببرند.

– بسیاری از داروها مورد نیاز برای درمان بیماری‌های روانی از جمله افسردگی، اضطراب، OCD و دوقطبی به اندازه کافی برای مادران باردار ایمن هستند که در برابر خطرات شناخته‌شده، هم برای مادر و هم برای کودک، تحت درمان قرار ‌گیرند. بسیاری از زنان این داروها را در زمان بارداری مصرف می‌کنند و نوزاد سالم و سرحال هم به دنیا می آوردند.

– تحقیقات فعلی به ما نشان می‌دهد که در بیشتر موارد، مادران می‌توانند بارداری سالم داشته باشند حتی اگر از بیماری‌های روانی مانند دوقطبی رنج می‌برند.

– دو قطبی و روان‌پریشی هر دو موقتی و قابل‌درمان هستند، اگر حمایت حرفه ای و کافی دریافت کنند.

شکی نیست که زنانی که از بیماری روانی جدی‌تر رنج می‌برند، بیشتر از زنانی که بیماری روانی ندارند، به بیماری های روانی پس از زایمان مبتلا می شوند. بدون مراقبت‌های پزشکی مناسب، بسیاری از این زنان، در معرض خطر بسیار بالایی برای ابتلا به جنون و بستری شدن، قرار خواهند گرفت. پس اگر شما یکی از این مادرها هستید چه کاری باید انجام دهید؟
بیماری روانی شما چقدر شدید است و آیا مایلید کاری که برای پیش‌گیری و درمان علائم لازم است را انجام دهید؟
آیا می‌توانید از حمایت کافی، در مورد موارد زیر برخوردار باشید تا بهبود یابید؟ یک روان‌پزشک ماهر، درمانگر آموزش دیده در زمینه بهداشت روانی، درک همسر و OB که شخصی است که دانش کافی را دارد و حامی زنانی است که نیاز به مصرف دارو در حین بارداری دارند.

آیا می‌توانید در طول بارداری و سال پس از آن، از استراحت، خواب کافی، تغذیه و ورزش مناسب برخوردار باشید و مدیریت استرس را در هنگام بارداری و بعد از زایمان، انجام دهید؟ آیا برای جلوگیری از تشدید علائم، پشتیبانی و حمایت لازم برای انجام این کار را دارید؟

اگر در حال حاضر یک کودک دارید، آیا از شما پشتیبانی می‌کنند که بتوانید او را در مکانی قرار دهید که تا حد ممکن علائم بارداری دوم را کاهش دهد؟

این موضوع بسیار شخصی است، و در حالی که برخی از خانواده‌ها ممکن است تصمیم بگیرند که باردار نشوند، زیرا خطر بیماری روانی و یا جنون بیش از حد بالا است، افراد دیگر ممکن است احساس کنند که تمایل دارند این ریسک‌ها را بپذیرند. و کار کنند تا در حالیکه باردار هستند بتوانند سلامت روانی خود را حفظ کنند و بتوانند از فرزندشان مراقبت کنند. مهم نیست که شما در کجای راه قرار دارید، تنها چیزی که قطعی است این است که: وقتی تصمیم بگیرید که با وجود بیماری روانی فعلی یا قبلی، بچه دار شوید یا نشوید، مهم این است که نقش بسیار مهمی را که کمک های پزشکی، درمانی و اجتماعی در طول این مدت دارند، درک کنید. مادرانی که این پیشینه را دارند نمی‌توانند به تنهایی این کار را انجام دهند و نباید هم به تنهایی این کار را انجام دهند.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید