بسیاری از زنانی که به زودی مادر می شوند، انتظار دارند تا به طور طبیعی شیر دادن را بلد باشند. این پدیده ی جدیدی نیست و از قرن ها پیش میان دهان ها چرخیده است. هرچند، شیر دادن به نوزاد ویژگی های مختلفی دارد که مادر باید آن ها را بیاموزد. مادر و نوزاد آرام آرام در سیر طبیعی این پدیده خواهند افتاد. آیا شده در حین شیر دادن به نوزادتان ناگهان متوجه شوید که کوچولویتان خوابش برده؟ آیا تا به حال از خود پرسیده اید چرا این اتفاق می افتد؟ در این مقاله ما یک سری عوامل طبیعی و روانی را در مورد شیر خوردن نوزاد در خواب برایتان شرح می دهیم که می تواند به این سوال شما پاسخ دهد.

آیا شیر خوردن نوزاد در خواب ضرر دارد؟
آیا شیر خوردن نوزاد در خواب ضرر دارد؟

دلایل شیر خوردن نوزاد در خواب:

۱- آن ها سیر هستند

این یکی از واضح ترین دلایل ممکن برای شیر خوردن نوزاد در خواب است. نوزادان عادت دارند به محض پر شدن شکمشان به خواب بروند. هنگامی که شکمشان پر می شود، ترجیح می دهند در گرمترین، نرم ترین و امن ترین جایی که می شناسند- یعنی آغوش مادرشان، به خواب بروند. در حقیقت در ماه های اول، بیدار نگه داشتن نوزادتان بعد از شیر دهی کار بسیار سختی است.بسیاری از متخصصان بر این باورند که بهتر است به محض خوابالوده شدن نوزادتان، او را در تختش بگذارید. با این کار نوزادتان عادت می کند بدون لالایی گفتن و در تخت خودش بخوابد. داشتن یک روتین شبانه هم می تواند مفید باشد. با این کار، نوزادتان راحت تر می تواند زمان غذا خوردن را از خوابیدن تشخیص دهد.

۲- نوزادتان درست در جای خود چفت نشده

آیا شیر خوردن نوزاد در خواب ضرر دارد؟
آیا شیر خوردن نوزاد در خواب ضرر دارد؟

نوزادانی که نتوانند به درستی خود را در جایشان چفت کنند، ممکن است به خواب فرو بروند. یکی از نشانه های چفت نشدن درست نوزاد در جایش، احساس کمی درد یا ناراحتی است. اگر نوزاد شما درست در جای خود قرار نگیرد و قبل از شیر خوردن خوابش ببرد، احتمال دارد مواد مغذی مورد نیازش را جذب نکند. این اتفاق منجر به افزایش وزن و رشد نامناسب می شود. مدت چفت شدن کوتاه مدت می تاند بین سه تا پنج دقیقه یاشد. همچنین این کار منجر به کاهش تولید شیر به مرور زمان نیز می شود.

برای درست کردن حالت چفت شدن نوزاد، می توانید انگشتتان را در گوشه ی دهان نوزاد بگذارید. بعد انگشت خود را بچرخانید تا از مکش جلو گیری کنید. حواستان باشد که زوری در این میان وارد نکنید. هنگامی که مکش از بین رفت می توانید به نوزادتان کمک کنید آروغ بزند. بعد پستان خود را یکبار دیگر به نوزادتان بدهید و حواستان باشد که نوک سینه ی شما در حالتی است که نوزاد می تواند به راحتی دهانش را دور آن چفت کند. شما همچنین می توانید با پزشک خود در باره ی راهکار هایی برای بهبود این مشکل مشورت کنید.

۳- وزن کم در زمان تولد

آیا شیر خوردن نوزاد در خواب ضرر دارد؟
آیا شیر خوردن نوزاد در خواب ضرر دارد؟

اگر وزن نوزادتان هنگام زایمان کمتر از ۲٫۵ کیلوگرم باشد، ممکن است توانایی اش در شیر خوردن تحت تاثیر قرار بگیرد. در این وضعیت، نوزادتان هنگام شیر خوردن خوابالوده تر می شود. می توانید تماس پوستی خود را با نوزادتان بیشتر کنید تا گرمای بیشتری به او بدهید و تعداد دفعات شیر دهی را افزایش دهید. حتما دنبال راه حل باشید. چرا که شیر مادر برای نوزادان نارس یا نوزادانی که هنگام تولد وزن پایینی داشته اند حیاتی تر است.

ممکن است با شیر خوردن نوزاد در خواب کمی نگران شوید، چرا که سلامت نوزادتان بیش از هر چیزی در دنیا برایتان ارزش دارد. اما تشخیص خطر آفرین بودن یا نبودن وضعی که به آن دچارید، حیاتی است. در این جا یک سری نشانه ی خطر برای شما ذکر کرده ایم.

نشانه های همراه شیر خوردن نوزاد در خواب که می تواند نشان دهنده ی وضعیت اضطراری باشد:

  • شیر دهی ناکافی
  • ادرار و مدفوع کم
  • افزایش وزن
  • رشد ناکافی

بعد از کمی شیر دادن( نه به طور کامل)، می توانید با نوازش پشت نوزادتان بعد از دراوردن لباس هایش و قلقلک دادن کف پایش یا کمک کردن به او در زدن آروغ، عوض کردن پوشکش یا تغییر پستانی که با آن به او شیر می دادید، به نوزادتان کمک کنید.
اگر هیچ یک از این کار ها در مورد شیر خوردن نوزاد در خواب روی فرشته ی کوچکتان تاثیر نداشت، بهتر است از پزشک کودکان وقت بگیرید. معطل نکنید. اما ممکن است چیزی برای نگرانی هم وجود نداشته باشد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید