۱۰تمایل و خواسته همۀ مادران سلامت و آرامش فرزندشان است. در راستای این هدف خیلی خوب است که بدانید شیر شما می تواند برای سلامتی کودک شگفتی و معجزه کند. این را تحقیقات دانشگاه هلسینکی به دنیا ثابت کرده است. شیر مادر می تواند به محافظت از کودکان در برابر باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک کمک کند.

راه درمان مقاومت آنتی بیوتیکی

مقاومت به آنتی بیوتیک یعنی میکروب‌های بیماری‌زایی که برای مبارزه با آنان از آنتی‌بیوتیک استفاده می‌شود، با جهش ژنی (موتاسیون) نسبت به این داروها مقاومت پیدا کنند و نسل‌های جدیدی به وجود بیایند که نتوان با آن ها مبارزه کرد.

باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک یکی از بزرگترین تهدیدات برای سلامتی انسان محسوب می شود. چنین باکتری هایی در همه جا حضور دارند. در واقع صرف نظر از این که افراد آنتی بیوتیک مصرف کرده اند یا خیر، روده انسان یکی از مکان هایی است که انواع باکتری ها را می توان آنجا یافت.

علاوه بر این، این باکتری ها می توانند بین دو نفر از طریق تماس مستقیم یا حتی غذا انتقال یابند. راه انتقال آن تقریباً شبیه سایر انتقال های باکتری و ویروسی است.

بررسی مقاومت آنتی بیوتیکی

مطالعات اخیر توسط دانشمندان دانشگاه هلسینکی در هر دو زمینه کیفیت و کمیت باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک موجود در شیر مادر انجام شده و همچنین احتمال حضور آن در روده مادر و فرزند را بررسی کرده است. این تحقیق به سه نتیجه رسید که در مجله Nature Communications منتشر شد.

اول و مهم تر اینکه میزان کمتری از باکتری های مقاوم در روده نوزادانی که حداقل ۶ ماه از شیر مادر تغذیه کرده بودند، نسبت به کودکانی که شیر مادر را برای مدت کوتاه تری خورده بودند، وجود داشت. به طور ساده تر، شیر مادر به نحوی کمک می کند که نوزادان را از چنین باکتری هایی محافظت کند.

ثانیاً، اگر مادران در زمان زایمان تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار گیرند، افزایش میزان باکتری مقاوم به آن در روده نوزاد مشاهده می شود. این تفاوت در حقیقت حتی پس از شش ماه از درمان کماکان قابل توجه است.

در همین حال، یافته سوم نشان داد که شیر مادر همچنین خودش نیز حاوی مقداری از باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک است که می تواند در هنگام شیردهی به نوزاد منتقل شود. اما کاهش کلی این باکتری ها به دلیل تغذیه با شیر مادر موجب می شود فرآیند شیردهی مفید باشد.

درمان مقاومت آنتی بیوتیکی

این مطالعه شامل آزمایش شیر مادر و مدفوع روی ۱۶ مادر و نوزاد بود. این تحقیق کمابیش روی وجود چندین ژن مقاوم در برابر آنتی بیوتیک در شیر مادر تمرکز داشت. این ژن ها باکتری ها را قادر می سازند تا نسبت به برخی از آنتی بیوتیک ها مقاوم باشند. علاوه بر این، این ژن ها می توانند به راحتی از یک باکتری به دیگری منتقل شوند. بسیاری از ژن های موجود در یک باکتری می توانند در برابر بسیاری از آنتی بیوتیک ها مقاومت کنند.

این برای اولین بار بود که مطالعه ای راجع به اینکه چگونه شیر مادر حاوی تعداد زیادی از این ژن هاست، انجام می شد و نشان داد هنگامی که این ژن ها به باکتری منتقل می شوند، باعث می شود که آن ها نیز مقاوم باشند. اما، مطالعه بیشتر ثابت کرد که علی رغم این موضوع، کماکان شیردهی از شیر مادر به شدت برای نوزادان مفید است.

جلوگیری از مقاومت آنتی بیوتیکی

با اینکه شیر مادر دارای باکتری مقاوم نسبت به آنتی بیوتیک است، قند موجود در شیر کمک می کند تا باکتری های مفید موجود در روده نوزادان را حفظ کند. بنابراین شیر مادر می تواند به این باکتری های مفید کمک کند تا با پاتوژن مقاومت و مقابله کنند. شاید، به همین دلیل است که بچه هایی که حداقل ۶ ماه از شیر مادر تغذیه می کنند، مقدار کمی از این باکتری ها را دارند.

مزایای تغذیه با شیر مادر ممکن است در شیرخوارانی که شیر مادر را همراه با شیر خشک تغذیه می کنند نیز دیده شود. شیردهی مادر همراه با شیر خشک همچنان کاهش میزان باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک را نشان می دهد. این یافته ها بیشتر تبیین می کنند که چگونه حداقل شش ماه شیرخوارگی از مادر برای نوزادان مفید و حائز اهمیت است.

البته ما مطمئن هستیم که شما مزایای تغذیه با شیر مادر و نقش باورنکردنی آن در سلامت کودک را از قبل می دانستید. اما کشف تأثیر مثبت آن در مقابله با باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک، باعث شادابی و انگیزه بیشتر مادر برای شیر دادن کودک از شیر خود می شود و سلامت و رفاه کودک تان را تضمین می کند. امیدواریم که هر دویتان سلامت باشید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید