درباره کتاب چهل تکه: داستان دختری است به نام ریحانه که بدهکاری‌های پدرش آرامش او و خانواده را به هم زده است. طلبکاران هر بار اطلاعیه‌ ای روی در خانه می‌ چسبانند و در صدد دستگیری پدر فراری ریحانه‌ اند.

ریحانه که پیوسته از برادر بزرگش صمد کتک می‌خورد، گله‌ هایش را به مادربزرگ می‌ گوید و دل به دلداری‌ ها و قصه‌ های شبانه او می‌ سپارد. مادربزرگ از پیکر فلکی هفت خواهران با ریحانه حرف می‌ زند و ریحانه را به دنیای قصه‌ هایش می‌ برد. سرانجام ریحانه و خانواده‌اش ناچار می‌ شوند به خاطر مزاحمت‌ های طلبکاران پدر، مادربزرگ را تنها رها کنند و همگی سوار بر کامیون به پایتخت مهاجرت کنند. چهل تکه مادربزرگ تنها رشته پیوند ریحانه با مادربزرگ است.

دوستی ریحانه با مهری، همکلاسی تنهایی که بچه طلاق است و زندگی مرفهی دارد، او را با اختلاف طبقاتی و دنیای تازه‌ای آشنا می‌ کند که برایش دلبستگی‌ ها و پرسش‌ های زیادی در بر دارد. مقاومت سرسختانه ریحانه در برابر کودک‌ آزاری‌ های برادرش، که کبوترباز است، سفر مهری به شهری دیگر، و دیدار آخر ریحانه با مادربزرگ، که درآستانه مرگ بی‌خبر برای دیدن ریحانه خودش را به پایتخت رسانده، ادامه رویدادهای کتاب «چهل تکه» است.

کتاب «چهل تکه» تقدیرنامه و معرفی ویژه دستنوشته‌ ها را از شورای کتاب کودک دریافت کرده و به زبان ترکی در کشور ترکیه ترجمه شده است.

مشخصات کتاب چهل تکه

معرفی کتاب چهل تکه

 

نویسنده: جمال الدین اکرمی

گروه سنی: ۱۳ سال به بالا

ناشر: پیدایش

سال نشر: ۱۳۸۷

  به دنبال کتاب مناسب برای گروه سنی متناسب کودکتان هستید؟ بخش معرفی کتاب سایت سرسره را دنبال کنید…

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید