درباره کتاب فرمانروای عالم هپروت: آخرین‌باری که خواب دیدید کی بود؟ خواب‌تان چه رنگی بود و آیا همه چیز سر جای خودش قرار داشت یا اینکه دنیا شکل دیگری بود؟!
کریس ریدل یکی از آن افرادی است که خواب‌های رنگی و عجیب ‌وغریب زیادی می‌بیند. برای همین هم یکی از جذاب‌ترین خواب‌هایش را در کتاب «فرمانروای عالم هپروت» برای ما به تصویر کشیده است.از همان تصویر روی جلد پیداست که در این کتاب با داستانی سرراست مواجه نیستیم. در حقیقت، ما با ورق زدن «فرمانروای عالم هپروت» به سرزمین عجایب و شگفتی‌ها وارد می‌شویم؛ سرزمینی که در آن هیچ‌چیز آن‌طور که به نظر می‌‌رسد نیست.

در این کتاب، با پسری همراه می‌شویم که از تختش پایین می‌افتد و به دنیایی رؤیایی و عجیب‌وغریب پرتاب می‌شود؛ دنیایی که در آن فرمانروایی بی‌چون ‌وچرای همه‌چیز به دست اوست و حتی می‌تواند به غول پشمالوی چوب‌ رختی اتاق هم دستور بدهد!
در این دنیای تازه، درخت‌ها پرنده‌اند و چترها درخت‌اند و آسمان پر از ماهی‌هایی است که خُرخُر می‌کنند! فرمانروای کوچولوی داستان هم عاشق شکار کردن است، حالا فرقی نمی‌کند که این شکار، شکار یک شال‌گردن از لانه‌ی پرنده‌ای بر سر قله باشد یا دنبال کردن یک اژدها!

کتاب «فرمانروای عالم هپروت»، داستانی تصویری است که بار عمده‌ی پیشبرد ماجرا را تصاویر به دوش می‌کشند؛ تصاویری با جزئیات بسیار دقیق و بی‌شمار که بی‌شک هر مخاطبی را شگفت‌زده می‌کند. اما این پایان ماجرا نیست. تازه وقتی‌ به صفحه‌ی پایانی می‌رسیم می‌فهمیم هریک از شخصیت‌های داستان از کجا پا به ماجرا گذاشته‌اند!

نقاشی‌های ریدل، به‌ویژه، به دلیل جزئیات شگفت‌انگیز و عناصر فانتزی جذاب‌ درون آثارش، سبک وی را از دیگران متمایز می‌کند. این آثار، که سبکی هوشمندانه، جذاب و گیرا دارند، به‌شدت مورد استقبال کودکان و بزرگ‌سالان قرار گرفته‌اند. او تاکنون خالق نزدیک به بیست کتاب بوده که تصویرگری و نویسندگی آنان را نیز خود بر عهده داشته است؛ همچنین کتاب‌های بسیاری را از سایر نویسندگان تصویرگری کرده است.

ریدل تا به امروز، جوایز و افتخارات بسیاری به دست آورده است. او در سال ۲۰۱۵، برای دو سال به عنوان نهمین سفیر ادبیات کودک انگلستان برگزیده شد؛ مقامی افتخاری که کمپانی پیرسن و بنیاد بوک تراست انگلستان هر دو سال یک بار به یک نویسنده یا تصویرگر برجسته در ادبیات کودک این کشور اهدا می‌‌کند. از دیگر افتخارات ریدل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

برای تصویرگری کتاب «یک چیز دیگر»، در سال ۱۹۹۵، مدال کیت گرین‌وی از او قدردانی کرد؛ همچنین این اثر، در سال ۱۹۹۷، جایزه یونسکو را برایش به ارمغان آورد. دریافت جایزه راگازی بولونیا برای کتاب «داستان‌های قو» در سال ۱۹۹۸ دریافت مدال کیت گرین‌وی برای تصویرگری کتاب «دزد دریایی: خاطرات روزانه‌ی جک کارپنتر» در سال ۲۰۰۱ و همچنین برای تصویرگری کتاب «گالیور» نوشته جاناتان سوئیفت در سال ۲۰۰۴ دریافت جایزه‌ی اسمارتیز برای تصویرگری کتاب (Fergus Crane) نوشته پائول استوارت در سال ۲۰۰۴ دریافت جایزه‌ی کتاب کودک ردهاوس برای کتاب «اتولاین و گربه‌ی زرد» (Ottoline and the Yellow Cat) در سال ۲۰۰۸ دریافت جایزه‌ی کتاب کاستا (در بخش کودکان) برای کتاب «دختر گوت و روح یک موش» (Goth Girl and the Ghost of a Mouse) در سال ۲۰۱۳ کتاب تصویری «فرمانروای عالم هپروت» نیز برگزیده‌ی فهرست گیت گرین‌اوی است و مدال نِستله را برای او به ارمغان آورده است. همچنین منتقدان، در رسانه‌های معتبر، «فرمانروای عالم هپروت» را ستوده‌اند:
پابلیشینگ نیوز: بهترین اثر کریس ریدل!
آبزِروِر: تصویرهای رؤیایی این کتاب، چشم هر کودکی را به خودش خیره می‌کند.
بوک سِلِر: گردشی در دنیای شگفتی‌ها و عجایب!
تایمز: کتابی که می‌توان بارها خواند.
این کتاب برای بلندخوانی و نمایش خلاق مناسب است.

 مشخصات کتاب فرمانروای عالم هپروت:

فرمانروای عالم هپروت
فرمانروای عالم هپروت


گردآوری و تنظیم
:  Chris Riddell – کریس ریدل

مترجم: حسام سبحانی طهرانی

تصویرگر: Chris Riddell – کریس ریدل

انتشارات:  انتشارات میچکا

گروه سنی: ۳ تا ۶

به دنبال کتاب مناسب برای گروه سنی متناسب کودکتان هستید؟ بخش معرفی کتاب سایت سرسره را دنبال کنید…

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید