درباره کتاب در مدرسه‌ی کرم‌ها این چیزها را درس نمی‌دهند! کتاب «در مدرسه‌ی کرم‌ها این چیزها را درس نمی‌دهند!» داستانی طنز از رابطه‌ی یک کرم خاکی و یک پرنده است، که در واقعیت یکی طعمه‌ی دیگری است. رابطه‌ای که با مشکل آغاز می‌شود و به دوستی می‌رسد.

داستان با معرفی مارکوس آغاز می‌شود. مارکوس یک کرم خاکی است که رنگ قهوه‌ای را چون گِل قهوه‌ای رنگ است دوست دارد. خانه‌ای زیرزمینی پر از راهرو و اتاق دارد و سرگرمی‌اش کندن سوراخ زیرِ زمین است. او یک روز از خواب بیدار می‌شود و متوجه می‌شود در بشقاب یک پرنده است که می‌خواهد او را به‌عنوان صبحانه بخورد. پرنده که نامش لارنس است، بیشتر شبیه یک جوجه است، اما خودش فکر می‌کند یک فلامینگو است! مارکوس دو راه بیشتر ندارد. یا خورده شود یا خودش را نجات دهد. زمان زیادی هم برای نجات خودش ندارد. پس به سرعت فکر می‌کند و سر گفتگویی طولانی را با لارنس باز می‌کند. خودش را معرفی می‌کند و از لارنس سوالاتی می‌پرسد تا وقت بخرد. و بعد قبول می‌کند به عنوان راهنما همسفر لارنس شود تا پیش فلامینگوها در دریاچه‌ی پارک ملی ناکارو در کشور کنیا در قاره‌ی آفریقا بروند. آن‌ها ماجراهای زیادی از سر می‌گذرانند و در آخر هم به آفریقا نمی‌رسند؛ اما در این سفر لارنس می‌فهمد که فلامینگو نیست، مارکوس از خورده شدن نجات پیدا می‌کند و لارنس و مارکوس دوستان خوبی برای هم می‌شوند.

کتاب «در مدرسه‌ی کرم‌ها این چیزها را درس نمی‌دهند!» یک رمان مصور است. تصاویر دو رنگ، ساده و بامزه‌ کتاب، داستان را تکمیل کرده‌اند.

«سیمون لیا» از تصویرگران و نویسندگان کتاب‌های کودکان است. او بیش از همه با انتشار کمیک استریپ‌هایش در نشریات معتبری هم‌چون آبزرور شناخته شده است. لیا در کشور کوچکی به نام مالت که جزیره‌ای در میانه دریای مدیترانه و در جنوب اروپاست متولد و در انگلستان بزرگ شده است.

«فرمهر منجزی» از مترجمان شناخته شده کتاب‌های کودک و نوجوان در ایران است. او تاکنون بیش از ۴۵ کتاب ترجمه و منتشر کرده است. مجموعه‌ کتاب «آمبر بروان» یکی از شناخته شده‌ترین کارهای اوست.

کتاب «در مدرسه‌ی کرم‌ها این چیزها را درس نمی‌دهند!» جوایز مختلفی را در بخش داستان و تصویرگری دریافت کرده است؛ از جمله: جایزه‌ی انتخاب آموزگاران سامرست شمالی در سال ۲۰۱۷ در رشته‌ی بلندخوانی، جایزه‌ی ادبی بوک فست در سال ۲۰۱۸ و جایزه تصویرگری موزه طراحی ویکتوریا و آلبرت انگلستان در سال ۲۰۱۷.

«در مدرسه‌ی کرم‌ها این چیزها را درس نمی‌دهند!» برای بلندخوانی مناسب است. در انتهای کتاب بخشی با عنوان «سخنی با معلم‌ها و مربیان و مروجان کتاب» در نظر گرفته شده که در آن فعالیت‌های متنوعی مرتبط با کتاب پیشنهاد شده است. این فعالیت‌ها را می‌توان به‌عنوان فعالیت پس از بلندخوانی اجرا کرد.

 مشخصات کتاب در مدرسه‌ی کرم‌ها این چیزها را درس نمی‌دهند!

 در مدرسه‌ی کرم‌ها این چیزها را درس نمی‌دهند!

در مدرسه‌ی کرم‌ها این چیزها را درس نمی‌دهند!

نویسنده: Simone Lia, سیمون لیا

مترجم:  فرمهر منجزی

تصویرگر:  سیمون لیا – Simone Lia

انتشارات: ایران بان

گروه سنی: ۱۰ تا ۱۲

 

به دنبال کتاب مناسب برای گروه سنی متناسب کودکتان هستید؟ بخش معرفی کتاب سایت سرسره را دنبال کنید…

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید