درباره کتاب تسهیل التعلیم: تسهیل التعلیم از جمله کتاب‌های چاپ سنگی مزین به تصویر در دوره قاجار است. به طور کلی بحث روایت داستان با بهره‌گیری از تصویر در دوره صفویه مطرح شد. نقالان نیز، که ابتدا در فضای باز شهری فعالیت می‌کردند، بیشتر به وقایع مذهبی و ملی روی آوردند.

انتشار اولین کتاب‌های چاپ شده برای کودکان و نوجوانان در ایران، به دوره قاجار برمی‌گردد. شناخت و بررسی این آثار از جهات مختلف ادبی، تاریخی و اجتماعی ضروری است.

تسهیل التعلیم از جمله آثاری است که در سال ۱۳۲۵ ه.ق برای آموزش الفبا به نوآموزان و خردسالان نوشته شده است. نویسنده کتاب، میرزا حسین مصباح‌السلطنه در این اثر کوشیده است به شیوه تحلیلی الفبا را به مخاطبان خود بیاموزد. وی در بیان حکایت‌ها، ضمن توجه دقیق به آموزش حروف و لغات و تاکید بر یادگیری حروف مشابه در زبان فارسی، متن حکایت‌ها را هم آموزشی نگاشته است. عمده‌ترین مضامین کتاب نیز دربرگیرنده مباحث دینی و مذهبی و تبیین موضوعاتی در علوم گوناگون نظیر جغرافیا، نجوم، جانورشناسی و … است.

در پژوهش حاضر پس از مرور دیدگاه‌ها و تحولات فارسی آموزی، ساختار کلی تسهیل التعلیم و پیشینه زندگی نویسنده کتاب به تفصیل بررسی شده است.

 مشخصات کتاب تسهیل التعلیم:

 

نویسنده: میرزا حسین مصباح السلطنه انصاری

گردآورنده: سید محسن مهرابی

انتشارات: مدرسه

گروه سنی: ۱۲ سال به بالا

سال انتشار: ۱۳۹۸

 

 

 

به دنبال کتاب مناسب برای گروه سنی متناسب کودکتان هستید؟ بخش معرفی کتاب سایت سرسره را دنبال کنید…

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید