درباره کتاب اسحاق نیوتن ، ریاضیدان و دانشمند برجسته: هنگامی که اسحاق نیوتن در دسامبر سال ۱۶۴۲ به دنیا آمد، پدرش سه ماه قبل از آن بر اثر بیماری از دنیا رفته بود و مادر، نام پدر را بر فرزند تازه متولد شده گذاشت. او که زودتر از موعد به دنیا آمده بود،  به قدری لاغر و ضعیف بود که هیچ کس امیدی به زنده ماندنش نداشت اما پیش‌بینی‌ها درست از آب درنیامد تا دنیا دانشمند و نابغه‌ای را به خود ببیند که سال‌ها بعد ادموند هالی –که به پاسداشت او نامش را بر ستاره‌ای دنباله‌دار نهادند- در وصفش بنویسد: «هیچ میرایی بیش از این نمی‌تواند به خدایان نزدیک شود».

ابداع شاخه‌ای از ریاضیات به نام حساب دیفرانسیل و انتگرال، تحقیق درباره‌ی نور و اثبات رابطه‌ی آن با رنگ که به پیشرفت در ساخت عدسی منجر شد و تحولی در پزشکی و شیمی ایجاد کرد، قوانین او درباره‌ی جاذبه، نیرو و حرکت و بسیاری دستاوردهای دیگر، نیوتن را در ذهن جهانیان به نابغه‌ای کم‌نظیر بدل کرد؛ اما در پسِ نیوتنِ نابغه، مردی با مشکلات و شکست‌های واقعی وجود داشت. دوران کودکی پر از سختی، رنج و تنفر که نتیجه‌ی دوری از مادر و زندگی با پدربزرگ و مادربزرگ مادری‌اش بود در دوازده سالگی با ورودش به مدرسه‌ی کینگ در شهر گرانتم تسکین یافت.

نیوتن دو حوزه‌ی تحقیقاتی دیگر نیز داشت که آنها را پنهان نگه می‌داشت: اول، مطالعه درباره‌ی تاریخ واقعی وقایعی که در کتاب مقدس توصیف یا پیش‌بینی شده‌اند و دومین راز تحقیقاتی نیوتن که بسیار هم خطرناک بود، کیمیاگری بود و تنها تعداد کمی از اطرافیان مورد اعتمادش از این تحقیقات اطلاع داشتند.

کتاب گاه‌شمار، نمایه، شرح اصطلاحات، فهرست منابع برای مطالعه‌ی بیشتر دارد.

مشخصات کتاب اسحاق نیوتن ، ریاضیدان و دانشمند برجسته:

نویسنده: ناتالی ام. روزینسکی

ترجمه: شیوا مقانلو

انتشارات: ققنوس

گروه سنی: ۱۳ سال به بالا

سال نشر: ۹۳

 

  به دنبال کتاب مناسب برای گروه سنی متناسب کودکتان هستید؟ بخش معرفی کتاب سایت سرسره را دنبال کنید…

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید