دوره های تکاملی بسیار زیادی در سال اول زندگی نوزاد شما وجود دارد. کارهایی مثل نشستن، غلت خوردن، صحبت کردن، چهاردست و پا رفتن و راه رفتن پیشرفت های بزرگی هستند! یکی از بهترین دوره های رشد نوزادان زمانی است که شروع به خوردن غذاهای جامد می کنند. اول از همه ،این مرحله قطعا یکی از جذاب ترین و جالب ترین دوره هاست (لازم به ذکر نیست که یکی از کثیف ترین دوره ها نیزهست!). با سرسره همراه باشید تا بهترین زمان شروع غذای جامد برای نوزاد را با شما در میان بگذاریم.

گذر از دوره ی شیر خشک و شیر مادر به این معناست که نوزاد شما در حال رشد کردن است. دانستن بهترین زمان شروع غذای جامد برای نوزاد، بسیار مهم است. شما باید مطمئن باشید که نوزادتان از لحاظ فیزیکی آماده است. بنابراین از چه زمانی نوزادان می توانند شروع به خوردن غذای جامد بکنند؟

بهترین زمان شروع غذای جامد برای نوزاد
بهترین زمان شروع غذای جامد برای نوزاد

درچهار تا شش ماه اولیه نوزادان شما تنها به شیر مادر و یا شیر خشک نیاز دارند.

شیر مادر و شیرخشک، تمام ویتامین و مواد غذایی که نوزاد در حال رشد نیاز دارد را تامین میکنند! آکادمی بیماری های کودکان آمریکا، تنها تغذیه از شیر مادر را برای شش ماه ابتدایی توصیه می کند. اگر خیلی زود غذای جامد به کودکان بدهید ممکن است در آینده مشکلاتی در سلامتی آن ها به وجود بیاید و خطر چاقی نیز افزایش می یابد. علاوه بر این ، کودکان کم سن ممکن است بخوبی نتوانند غذا را قورت بدهند.

قبل از شروع غذای جامد برای نوزاد باید از توانایی آن ها در کنترل سر و گردن و هماهنگی بین اعضای بدنشان اطمینان حاصل کنید. آیا کودکان شما می توانند بدون کمک بنشینند؟ می توانند سرشان را بالا نگه دارند؟ آیا کودکانتان سعی می کنند که انگشتانشان را داخل دهانشان بکنند؟ جنبه های مهمی در رابطه با توانایی کودکان در خوردن غذاهای جامد وجود دارد.

بنابراین کودکان از چه زمانی می توانند غذای جامد بخورند؟

توصیه شده است که بهترین زمان شروع غذای جامد برای نوزاد چهار تا شش ماهگی است. در این سن کودکان معمولا غذا را از دهانشان بیرون نمی ریزند و توانایی راندن آن به عقب دهانشان را دارند. آنان باید بتوانند روی صندلی بچه و دیگر صندلی های پشتیبان بنشینند. دیگر نشانه های آمادگی کودکان شما در خوردن غذاهای جامد، علاقه مندی آن ها به چیزی که شما می خورید و رسیدن به وزن سالم (که باید نزدیک به دو برابر وزن زمان تولدشان باشد) است.

زمانی که به این نتیجه رسیدید که کودکان شما آماده خوردن غذاهای جامد اند،با غذاهای ساده شروع کنید! پوره هایی که نمک نداشته باشند یا شکر به آن ها اضافه شده باشد، بهترین غذاهایی اند که می توان در ابتدا به کودکان داد. مطمئن شوید که بعد از دادن هر غذای جدیدی به آن ها چند روز صبر کنید تا عکس العملشان نسبت به غذا را ببینید.

غلات صبحانه(سریال) مخصوص کودک مخلوط شده با شیر مادر یا شیرخشک را نیز می توانید به کودکانتان بدهید. می توانید از سریالی که تنها با یک غله ساخته شده و با آهن تقویت شده استفاده کنید و در ابتدا آن را آبکی درست کنید. به تدریج، همین طور که قدرت بلعیدن کودکانتان بیشتر می شود می توانید مقدار مایع را کم کرده و به مقدار سریال اضافه کنید. از استفاده از شیر گاو و عسل در سال اول پرهیز کنید و اطمینان حاصل کنید که غذایی که به کودکانتان می دهید پوره یا له شده باشد تا در گلویشان گیر نکنند.

شروع غذای جامد برای نوزاد مرحله بسیار مهمی در رشد کودکان است! کودکان با هم متفاوت هستند و هر کدام در زمان خاص خود وارد این مرحله خواهند شد. بنابراین کودکان از کی می توانند شروع به خوردن غذاهای جامد بکنند؟ا ز راهبردهای داده شده در این مقاله استفاده کنید تا بفهمید که آیا کودکانتان آماده اند یا خیر.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید