اولین سوالی که بعد از تولد نوزاد برایتان پیش می آید این است که وزن کودک تان چقدر است؟ والدین نوزاد تازه متولد شده از جواب دادن به این سوال به اطرافیان، دوستان و حتی افراد کاملا غریبه خسته می شوند. چرا دیگران به دانستن وزن نوزاد هنگام تولد و حتی بعد از آن، این همه علاقه مند هستند؟

وزن تولد نوزاد تازه متولد شده، ظاهرا نشانه ی سلامت کودک است. اما یک نوزاد بسیار کوچک می تواند سلامت، شاد و خوش خنده باشد در حالیکه یک نوزاد با وزن نرمال بیماری های بسیاری داشته باشد. درک این موضوع سخت است که چطور سلامت یک نوزاد بر اساس وزن آن اندازه گیری می شود. اما نگران نشوید، در اینجا مواردی وجود دارد که می تواند در مورد وزن کودک ایده هایی به شما بدهد و اینکه چه چیزهایی نشانه ی سلامت آن هاست:

نوزاد با وزن 2 کیلو

نوزادان با وزن کم هنگام تولد

نوزادانی که وزنشان از ۲ کیلو و ۲۰۰ گرم کمتر است به این بچه ها کم وزن یا کوچک گفته می شود. دو کیلو و ۲۰۰ گرم وزن متعادلی برای نوزاد تازه متولد شده به حساب می آید، اما نوزادانی که وزنشان کمتر است نیز می توانند سلامت باشند. اگرچه، ممکن است یک سری مشکلات جدی نیز داشته باشند.

دلایل: نوزادان نارس اغلب جزء  کودکان کم وزن هستند. چون یک نوزاد نارس زمان کمتری را در رحم مادر می گذراند، و زمان کافی ای برای رشد و نمو مناسب را ندارد به خصوص در هفته های آخر که نقش اساسی در وزن گرفتن نوزاد دارد. دلیل دیگری که باعث وزن کم نوزاد هنگام تولد می شود محدودیت رشد داخل رحمی است.

حداکثر وزن جنین برای زایمان طبیعی

چگونه متوجه شویم که کودک دچار کم وزنی است؟

علاوه بر چک کردن وزن نوزاد، نشانه های دیگری وجود دارد که به شما کمک می کند تا بفهمید که کودکتان کم وزن است:

• نوزاد نسبتا از بچه های با وزن نرمال کوچکتر به نظر می رسد
• آن ها لاغر هستند و چربی بدنشان کم است
• سرشان در مقایسه با قسمت های دیگر بدنشان بزرگ تر است

تولد نوزاد با وزن کم

مشکلات رایجی که کودکان کم وزن دچارش می شوند

نوزاد هایی با وزن کم هنگام تولد چون چربی بدنشان خیلی کم است به سختی گرم می شوند. همچنین برای وزن گرفتن یا مبارزه با عفونت ها مشکل دارند. در اینجا مشکلات دیگر را برایتان آورده ایم:

  • مشکلات تنفسی
  • مشکلات گوارشی
  • سندرم مرگ ناگهانی نوزاد
  • فلج مغزی
  • تاخیر رشدی

جدول وزن نرمال نوزاد

اگر بچه ام بزرگ باشد باید نگران شوم؟

داشتن یک بچه بزرگ ممکن است هر دوی مادر و کودک را در معرض خطر قرار دهد. در برخی موارد، پزشک شما برای اجتناب از خطر دیستوشی(سخت زایی) شانه به شما سزارین را پیشنهاد می دهد. اگرچه نوزادانی که گونه های گوشتالو دارند به طور کلی بچه هایی بانمک و سلامت به نظر می رسند اما ممکن است مشکلات دیگری داشته باشند.

کودکانی که از مادرانی متولد می شوند که دیابت بارداری داشته اند ممکن است مدت بیشتری در بیمارستان نگه داشته شوند تا پزشکان سطح قند خون آن ها را نیز چک کند. همچنین ممکن است نیاز به تغذیه ی بیشتر و تزریق وریدی گلوکز در هنگام زایمان باشد تا سطح قند خون خیلی پایین نیاید.

نوزادان که هنگام تولد بزرگ هستند ممکن است مشکلات دیگری همانند جراحت های هنگام تولد، زردی، مشکلات سوخت وسازی، ناهنجاری های غیر طبیعی، بالا بودن سطح هموگلوبین، و مشکلات دیگری داشته باشند.

وزن نوزاد هنگام تولد نی نی سایت

عواملی که باعث افزایش احتمال تولد نوزاد بزرگ می شود

عوامل متعددی می تواند منجر به تولد یک نوزاد بزرگ شود. در ادامه عواملی که باعث افزایش تولد نوزاد بزرگ می شود را برایتان آورده ایم:

• اضافه وزن مادر
• افزایش وزن بارداری
• نژاد مادر
• دیابت بارداری قبل یا حین بارداری
• بارداری که بیشتر از ۴۲ هفته نرمال طول بکشد

زایمان طبیعی نوزاد 4 کیلو

ممکن است بچه ها کوچک، بزرگ یا با اندازه معمولی دنیا بیایند. و با توجه به اطلاعات بالا، می دانیم که عوامل زیادی در وزن گرفتن کودک نقش دارد. کوچک بودن هنگام تولد به این معنا نیست که موقع بزرگ شدن لاغر باشند یا حتی وقتی بزرگتر می شوند بد خوراک شوند.

همچنین، نوزادان بزرگ هم ضرورتا نباید بچه هایی باشند که اضافه وزن داشته باشند. اگرچه، رعایت رژیم غذایی و مواد مغذی ای که می خورید و دنبال کردن توصیه های پزشک چیزهایی هستند که به شما کمک می کنند تا مطمئن شوید نوزادتان قبل و بعد از تولد صحیح و سلامت خواهد بود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید