در طی هر مراجعه به پزشک متخصص اطفال، او جنبه های مختلف مربوط به رشد و بزرگ شدن کودک شما را بررسی و ثبت می کند. از جمله مهمترین این موارد وزن ، قد و اندازه دور سر نوزاد است. با ثبت این موارد و بررسی روند آنها در مرور زمان است که پزشک کودک شما می تواند ارزیابی کند که آیا کودک به طور رضایت بخشی در حال رشد و پیشرفت است و یا احتمالاً مشکلی وجود دارد.

اندازه دور سر نوزاد چیست؟

فاصله بین وسط پیشانی کودک تا دورترین قسمت پشت سر به عنوان اندازه دور سر شناخته می شود. برای اندازه گیری از نوار مخصوص اندازه گیری استفاده می شود. نوار درست بالای گوش قرار می گیرد و روشی بدون درد است. اما اکثر نوزادان از اندازه گیری دور سر خود احساس خوبی ندارند و از این رو برای پزشک دشوار است که در یک تلاش اندازه گیری دقیقی را انجام دهد.

اندازه گیری به دست آمده با نمودار رشد استاندارد قیاس می شود. این نمودار به پزشک شما کمک می کند تا صدک کودک شما را تعیین کند. به عنوان مثال اگر اندازه گیری کودک شما در صدک سی ام باشد معنی آن این است که به طور متوسط از هر ۱۰۰ نوزاد، ۳۰ نوزاد دارای اندازه دور سری کوچکتر از او هستند.

اندازه دور سر نوزاد هنگام تولد

دور سر طبیعی کودک چقدر است؟

نوزادی که کامل بوده و پس از طی مدت کامل بارداری به دنیا بیاید، احتمال دارد در بدو تولد دارای دور سری در حدود ۳۴٫۹ سانتی متر (۱۳ اینچ) باشد. اما این اندازه گیری فقط چند روز پس از تولد انجام می شود. حدود یک ماه بعد این اندازه می تواند به ۳۸٫۱ سانتی متر (۱۵ اینچ) برسد. در اندازه دور سر پسران و دختران حتی در همان سن کم نیز تفاوت وجود خواهد داشت و معمولاً پسران اندازه دور سر بیشتری دارند. این بدان معنی است که نگرانی برای اندازه دور سر کودک ضروری نیست. همچنین عواملی مانند وراثت می تواند در اندازه دور سر کودک تاثیر داشته باشد.

دور سر نوزاد شما هر ماه چقدر باید رشد کند؟

مساله میزان رشد برای هر کودک متغیر است و تفاوتهایی در نحوه رشد و تکامل آنها وجود دارد. این مورد در مورد دور سر نیز صادق است. اما موارد زیر به استاندارد نزدیک هستند:

  • معمولاً فرض بر این است که از بدو تولد تا شش ماهگی اندازه دور سر کودک حدود ۲ سانتی متر بیشتر از دور تنه او (اندازه گیری از وسط سینه) خواهد بود.
  • در طی چهار ماه اول رشد سریع وجود خواهد داشت.
  • بعد از طی این مدت و به خصوص از شش ماهگی تا دو سالگی اندازه دور تنه و سر یکسان خواهد بود.
  • بعد از دو سالگی بدن خیلی سریعتر از سر رشد می کند.

نمودار سنی دور سر پسر بچه

تا ۱۸ ماهگی فونتانل، ناحیه نرم روی سر کودک (ملاج) بسته خواهد شد. آگاهی از رشد فرزند پسر شما برای اطمینان از پیشرفت او بسیار مهم است. در زیر یک نمودار مرجع برای برآورد اندازه گیری اندازه دور سر نوزاد پسر تا زمانی که او یک سال و نیم ساله است آورده شده است.

 

سن (به ماه)

اندازه صدک سوم دور سر نوزاد (سانتی متر)اندازه صدک پنجاهم دور سر نوزاد (سانتی متر)اندازه صدک هفتاد و پنجم دور سر نوزاد (سانتی متر)اندازه صدک نود و هفتم دور سر نوزاد (سانتی متر)
۰۳۱٫۴۸۷۶۲۳۵٫۸۱۳۶۷۳۷٫۰۰۴۲۶۳۸٫۸۵۴۱۷
۱۲٫۵۴۴٫۱۳۶۰۰۴۶٫۴۹۸۵۳۴۷٫۳۷۰۹۱۴۸٫۹۶۴۹۴
۲۴٫۵۴۶٫۰۰۸۷۲۴۸٫۷۲۰۶۵۴۹٫۶۷۷۶۲۵۱٫۳۶۹۹۸
۳۶۴۶٫۴۳۳۴۴۴۹٫۶۸۳۹۴۵۰٫۷۵۵۹۷۵۲٫۵۷۲۰۵

نمودار سنی دور سر دختر بچه

نحوه اندازه گیری دور سر نوزاد

آیا شما باید از رشد دختر کودک خود نگران باشید؟ به این نمودار نگاهی بیندازید تا اندازه دور سر دختر بچه خود را از تولد تا زمانی که یک سال و نیمه شود برآورد کنید.

 

سن (به ماه)

اندازه صدک سوم دور سر نوزاد (سانتی متر)اندازه صدک پنجاهم دور سر نوزاد (سانتی متر)اندازه صدک هفتاد و پنجم دور سر نوزاد (سانتی متر)اندازه صدک نود و هفتم دور سر نوزاد (سانتی متر)
۰۳۱٫۹۳۰۲۳۴٫۷۱۱۵۶۳۵٫۸۵۱۲۴۳۸٫۱۲۱۱
۱۲٫۵۴۲٫۸۴۲۶۴۵٫۱۹۵۰۸۴۶٫۰۶۵۳۲۴۷٫۶۵۷۶۶
۲۴٫۵۴۴٫۸۴۶۷۸۴۷٫۵۳۶۸۸۴۸٫۴۷۵۴۸۵۰٫۱۲۲۷۱
۳۶۴۵٫۵۸۲۸۴۴۸٫۶۳۳۴۲۴۹٫۶۶۶۵۶۵۱٫۴۴۵۱۹

 

رابطه اندازه دور سر نوزاد و هوش

آیا ارتباطی بین اندازه دور سر نوزاد و هوش او وجود دارد؟ آیا اگر اینچنین باشد مایه تعجب شماست؟ بله، مطمئناً وجود دارد:

  • مشخص شده است که کودکانی که در طی یک سال اول زندگی اندازه دور سر بیشتری داشتند، ضریب هوشی بالاتری را در سنین بین چهار تا هشت سالگی نشان دادند. البته این بدان معنا نیست که اگر اندازه دور سر کوچک بود نوزاد لزوماً بهره هوشی پایینی دارد و لذا اگر نگران کوچک بودن دور سر کودک هستید دلواپسی تان بی مورد است.
  • علاوه بر این عوامل مختلف دیگری از جمله سن مادر، شیر مادر، سطح تحصیلی والدین و محیطی که کودک در آن بزرگ می شود نیز بر میزان ضریب هوشی کودکان تأثیر می گذارد.

از آنجا که پزشک شما از زمان تولد کودک همه اندازه گیری های دور سر کودک شما را دارد او بهتر می داند که آیا جای نگرانی وجود دارد یا خیر. مشکلات متاثر از چنین مواردی بسیار نادر است و اغلب نشان دهنده سایر بیماریها است. ناهنجاریهای ادراری، قلبی، استخوانی، کلیوی و همچنین فلج مغزی و صرع مواردی هستند که ممکن است طی اندازه نامتعارف دور سر شناسایی شوند. تشخیص زودهنگام می تواند در اعمال درمان های مفید از جمله جراحی موثر باشد. بیشتر کودکانی که تحت معالجه و جراحی قرار می گیرند کاملاً بهبود می یابند و در بزرگسالی زندگی عادی خواهند داشت.

البته فراموش نکنید که این اطلاعات صرفاً یک راهنما است و جایگزینی برای مشاوره پزشکی از یک متخصص واجد شرایط نخواهد بود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید