تحقیقات نشان داده افسردگی مادر ، استرس و اضطراب شما، نوزادتان را در معرض خطر قرار نمی دهد.
تحقیقات جدید نشان داده سه اختلال روانی شایع، افسردگی مادر، استرس و اضطراب، بر روی سلامت جنین های مادران باردار تاثیری ندارد.

اختلالات روحی و افسردگی مادر و تاثیر روی جنین

Kimberly Yonkers، سرپرست تحقیقات در دانشگاه Yale می گوید: از نظر من همه باید بدانند که اختلالات روحی مادران بر روی سلامت نوزادانشان تاثیری ندارد. او و همکارانش بیش از ۲۶۰۰ زن باردار را در ۱۳۷ کلینیک در شهر های کانتیکت و ماساچوست مورد بررسی قرار دادند.

اختلالات روحی و افسردگی مادر و تاثیر روی جنین
اضطراب و افسردگی مادر روی جنین تاثیر ندارد

هرچند محققان احتمال وجود رابطه ی مخربی میان بارداری و استفاده از برخی دارو هایی که برای این اختلالات مصرف می شود پیدا کرده اند. برای مثال، نوزاد زنانی که از داروی benzodiazepines استفاده کرده اند، کمی کمبود وزن داشتند و نیاز بود تا برای مدتی پس از تولد در دستگاه های احیاکننده بمانند. ۶۱ مورد از هزار مورد بررسی شده به این مشکل دچار شدند. این دارو که حوای زاناکس (alprazolam)، والیوم (diazepam) و آتیوان (lorazepam) هستند، بیشتر برای حمله های عصبی و اضطراب به کار می روند.

دارو های ضد افسردگی مادر

همچنین استفاده از برخی از دارو های ضد افسردگی مادر به نام مهار کننده های بازجذب سروتونین بارداری را حدود ۱.۸ روز کاهش می دهد. این دارو ها شامل پراکسیل( paroxetine)، پروزاک ( fluoxetine) و زولوفت ( sertraline) می باشد.
دارو های ضد افسردگی مادر، در ۵۳ مورد از ۱۰۰۰ مورد، با افزایش فشار خون ارتباط داشته اند و درصد بیشتری نیز بعدا به درمان های ریوی نیاز داشتند.

البته تحقیقات تنها ارتباطاتی را کشف کرده و هیچ تاثیر مستقیمی را اثبات نکرده است. Yonkers، یک پروفسور روانشناسی، اپیدمیولوژی، امراض زنان و دانش تولید مثل می گوید: بسیاری از زنان در دوران بارداری به این دارو ها نیاز دارند و این اکتشافات لزوما به این معنا نیست که باید درمان خود را قطع کنند.

وی در آخرین مقاله ی چاپ شده اش می گوید: به جای آن، زنان می بایست با پزشک خود مشورت کنند تا پایین ترین دوز ممکن را استفاده کنند و از رژیمی سالم به همراه فعالیت کافی بدنی پیروی کنند. همچنین می بایست از مصرف سیگار و الکل نیز دوری کنند.
این مقاله در ۱۳ سپتامبر، در مجله ی JAMA Psychiatry چاپ شده است.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید