کودکان نوپا و پیش دبستانی ها عاشق آزمایش سرکه و جوش شیرین خواهند شد. آن ها از درست کردن فعالیت های شیمیایی رنگارنگ که با مواد آشپزخانه درست می شود لذت خواهند برد. آزمایش جوش شیرین و سرکه یکی از آن آزمایش های هیجان انگیز علمی کلاسیک است که همیشه جذاب است. وقتی بچه ها خسته هستند بهترین فعالیت کلاسی یا فعالیت در خانه است. بچه های شما عاشق رنگ ها و حباب هایی که در اثر ترکیب سرکه و جوش شیرین درست می شود خواهند شد.

حاصل واکنش سرکه و جوش شیرین

انجام این آزمایش ساده و بی هزینه است و می توانید آن را بارها و بارها انجام دهید. هر زمان که برای سرگرم کردن بچه ها به یک فعالیت سریع و آسان نیاز داشته باشید می توانید این را امتحان کنید.

علاوه بر تفریح و سرگرمی، این یک فعالیت علمی نیز می باشد. شما این فرصت را خواهید داشت تا در مورد رنگ، ترکیب رنگ و واکنش های شیمیایی تبادل نظر داشته باشید.

از ترکیب سرکه وجوش شیرین چه بدست می ایدبرای انجام این آزمایش شما به مواد زیر نیاز دارید:

  • جعبه جوش شیرین( بی کربنات سدیم)
  • یک کاسه کوچک سرکه سفید
  • قطره چکان
  • رنگ خوراکی یا آبرنگ مایع
  • تخته آشپزی یا تخته کار دستی

ازمایش سرکه با جوش شیرین

آزمایش:
ابتدا شروع به پاشیدن مقداری از جوش شیرین روی کل تخته مورد نظر کنید. سپس شروع به تکان دادن تخته کرده تا به طور یک اندازه جوش شیرین همه جا پخش شود.

سپس، از رنگ خوراکی و آبرنگ مایع استفاده کنید و کمی از رنگ ها را روی نقاط مختلف جوش شیرین بچکانید.

و قسمت جذاب آن:

یک قطره سرکه را مستقیم روی قطره های رنگ خوراکی بریزید.

آزمایش با جوش شیرینصدای فش فش کردن و حباب حباب شدن جوش شیرین برای بچه ها فوق العاده هیجان انگیز و جذاب است و ممکن است باعث شود آن ها بخواهند این آزمایش را بار ها و بار ها تکرار کرده و سرکه را با رنگ های مختلف امتحان کرده و بر روی قطره های رنگ های خوراکی بریزند و به حباب ها نگاه کرده و به صدایشان گوش دهند!

واکنش شیمیایی سرکه و جوش شیرین

استفاده از یک قطره چکان برای کمک به بهتر شدن مهارت های حرکتی و هماهنگی بسیار عالی است .

ازمایش سرکه جوش شیرین

می توانید به کودکان یک بطری اسپری سرکه بدهید تا بتوانند بر روی جوش شیرین ها اسپری کنند.

نتیجه ازمایش سرکه و جوش شیرین

بطری اسپری برای قوی تر شدن ماهیچه های دست های کوچک آن ها و هماهنگی بین آن ها بسیار عالی است. شما می توانید با امتحان کردن هر یک از این وسایل کلی تفریح کنید اما قطره چکان باعث واکنش بهتر و بیشتری می شود.

وقتی رنگ ها روی تخته فوران می کنند شما می توانید به بچه ها توضیح دهید که چرا وقتی جوش شیرین و سرکه با هم ترکیب می شوند واکنش نشان می دهند.

همچنین می توانید در مورد رنگ های اصلی و رنگ های فرعی صحبت کنید. به عنوان مثال بگویید: ” نگاه کن ما اینجا رنگ صورتی داریم. از ترکیب کدام دو رنگ صورتی درست می شود؟”

واکنش سرکه و جوش شیرین

حتی کودکان می توانند چند قطره از رنگ ها را به نوبت با هم ترکیب کرده و روی آن سرکه بریزند تا حباب های رنگی همانند دهانه آتشفشان ایجاد کنند.

آزمایش سرکه و جوش شیرین

سپس می توانید به کودکان اجازه دهید تا قطره چکان را کنار بگذارند و دستانشان را داخل نتیجه آزمایشی که انجام دادید فرو ببرند. این کار در پایان آزمایش بسیار لذت بخش خواهد بود، بردن دست هایشان در یک رنگین کمان نرم و آبکی و رنگارنگ !

امیدواریم این آزمایش را با بچه ها یا دانش آموزان تان امتحان کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید