آیا کودک شما خجالتی است؟ این ایده ها به شما نشان خواهد داد چگونه او را از صدف تنهایی اش بیرون بکشید و اعتماد به نفس او را افزایش دهید.

افزایش اعتماد به نفس در کودکان سه ساله

۱ – مقایسه کردن را تمام کنید

اصلا ایده ی خوبی نیست که کودک خود را با دیگران مقایسه کنید. چه با دوست صمیمی اش چه با خواهر برادر بسیار موفق خود. به جایش بر روی اینکه چه چیزی کودک شما را متفاوت تر می کند تمرکز کنید و بگذارید او نیز بداند که چه اندازه آن بخش از شخصیت او خاص و منحصر به فرد است.

این جمله را لین میلینر روانشناس کودک می گوید. او توضیح می دهد که ” این کار باعث کمک به افزایش اعتماد به نفس او می شود.”

بنابراین اگر کودک شما یک ورزشکار حرفه ای نیست اما عاشق نقاشی کشیدن است او را در یک کلاس هنر ثبت نام کنید جایی که او بتواند در کنار افرادی با علاقه مندی مشترک باشد.

۲- مراقب سخنان خود باشید

تینا برایسون دکتر روانشناس و متخصص تربیت می گوید: در مورد خجالتی بودن صحبت کنید به این شکل که کودک شما چه حسی دارد نه اینکه او چه کسی است. برای مثال اگر دختر شما پشت سرتان پنهان می شود و از سلام دادن به پدربزرگش طفره می رود شاید عصبی شوید و حرفی همانند “ببخشید پدر بزرگ، او خجالتی است” بزنید.

به جایش به دختر خود بگویید ” الان خجالت می کشی. باشه اشکالی ندارد—می توانی هر وقت آماده بودی سلام بدهی”.  این روش زیرکانه تر است.

بالا بردن اعتماد به نفس در کودک دو ساله

۳- به او مسیر را نشان دهید

سارا لیز رف، روانشناس و مشاور تحصیلی می گوید: در برابر کودکتان الگویی از روابط باشید. برای مثال اگر هر هفته به مراکز مذهبی می روید، مراسم و احوال پرسی های مربوطه را به کودک خود معرفی کنید.

حتی می توانید هنگام بازی با صحبت های کوتاه با دوستانش او را تشویق به صحبت کنید.( من اسباب بازی جدید تو را دوست دارم اسمش چیست؟)بچه ها عاشق این هستند که رفتارهای بزرگترهایشان را تقلید کنند بنابراین دیدن صحبت های شما با دیگران به آن ها نشان خواهد داد که چیزی برای ترسیدن وجود ندارد.

۴- برنامه بریزید

قبل از اینکه او را در موقعیت خاصی قرار دهید باجزئیات به او توضیح دهید که قرار است چه کار کنید و او قرار است چه کند.

برای مثال، قبل از رفتن به مهمانی تولد شما باید به او بگویید چه کسانی آن جا خواهند بود و چه جریاناتی در پیش است(مثلا آهنگ تولدت مبارک را می خوانیم و کمی کیک می خوریم)و اینکه با چه اسباب بازی هایی بازی خواهد کرد و غیره.

اگر این روش به کار می آید وسیله ای از خانه برایش بردارید—مثلا اسباب بازی مورد علاقه اش—که باعث می شود وقتی آنجاست حس امنیت بیشتری داشته باشد.

۵- از گروه های کوچک شروع کنید

حتی کودکی که معمولا اهل بیرون رفتن و سرحال است، می تواند در گروه های بزرگتری از بچه ها احساس ناراحتی کند. بنابراین برای یک کودک نوپا که همیشه در یک محیط آرام بوده است یک اتاق پر از بچه های جیغ جیغو می تواد عذاب آور باشد.

در این مرحله، بهترین کار این است که زمان های بازی او را به زمان های کوتاه تری محدود کنید. و زمانی که او شروع به احساس راحتی در میان بچه های دیگر کرد، می توانید او را به بچه های دیگر معرفی کنید یا او را در کلاس های مختلف، جایی که بچه های بیشتری کنارشان هستند ثبت نام کنید.

اعتماد به نفس کودک دو ساله

۶- خیلی به آن ها فشار نیاورید

تحقیقات نشان می دهد بچه هایی که والدینشان خیلی به آن ها فشار وارد می کند، خیلی بدتر از قبل با دیگران کنار می آیند.

تینا برایسون می گوید ” بچه های خجالتی، وقتی والدینشان آن ها را مجبور به شرکت در موقعیت های اجتماعی خاصی می کنند آن ها احساس نامطمئنی و اضطراب می کنند و این باعث می شود بیشتر مضطرب شوند و در دفعات بعد تمایل کمتری به شرکت در این جلسات داشته باشند.”

اگر بچه ی شما اصرار دارد و نمی خواهد کاری را انجام دهد که باعث ناراحتی و عذاب او می شود، بگذارید بداند شما در کنارش هستید تا او را خاطر جمع کنید. اما مجبورش نکنید.

۷- از او مراقبت کنید

تینا برایسون می گوید: از طرف دیگر مهم است که به کودک فرصت بدهید تا خود را با شرایط جدید وفق دهد. ” به کودک کمک کنید تا قدم های کوچکی در مسیر موفقیت و کامیابی بردارد. از عبارت هایی مثل “من این کار را با تو انجام خواهم داد و می دانم کار سختی است اما من در کنارت هستم” استفاده کنید. سعی کنید این روش ها را امتحان کنید.

۸- از اعتماد به نفس او تعریف کنید

حتی اگر کار کوچکی نیز هست، از او تعریف کنید. مطمئن شوید کودک بداند که چقدر شما به پیشرفت او افتخار می کنید. براک لوین می گوید: ” هر فرصتی که داشتید و به خصوص وقت هایی که کودکتان کنار شماست در مورد مهارت های جدیدی که کسب کرده است صحبت کنید”.

اعتماد به نفس کودک 3 ساله

۹- کلی عشق به او هدیه دهید

دانستن اینکه شما همیشه اطرافش برای مراقبت از او هستید و وقتی نیاز دارند دستی به سویشان دراز می شود، به کودک شما کمک خواهد کرد تا در کنار دیگران احساس راحتی کند. بنابراین مهم نیست چه می گویند آن ها را در بوسه ها و آغوش خود غرق کنید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید