اگر شما هم از بیماری سفر(حالت تهوع در ماشین) رنج می برید حتما می دانید که چه حس بدی دارد. اگر کودکان تان هم این مشکل را دارد با دانستن این راه حل ها می توانید سفر های راحت تر و بدون مشکلی داشته باشید. این راه حل ها از حالت تهوع کودکان در سفر جلوگیری می کند و همچنین دیگر لازم نیست مجبور شوید کثیف کاری های روی صندلی ماشین را تمیز کنید!

پس این یک معامله دو سر سود است. برای این که سفر راحتی با کودکتان داشته باشید این ها نکته هایی هستند که باید در مورد بیماری سفر بدانید.

حالت تهوع در ماشین یا بیماری سفر چیست؟

این مشکل یک نوع حالت تهوع است که بخاطر نشستن در ماشین، قطار، هواپیما و مخصوصا قایق یا کشتی ( برای مسافرت ) رخ می دهد. هر کسی ممکن است به این مشکل دچار شود اما این مشکل بیشتر در کودکان دیده می شود به همین دلیل پیدا کردن یک درمان برای خلاص شدن از این مشکل بسیار مهم است. بیشتر این تهوع ها در کودکان زیر ۱۲ سال رخ می دهد و علائم آن شامل تهوع، عرق کردن، سردرد و استفراغ است.

علت و راه درمان حالت تهوع در ماشین

چه چیزی باعث تهوع در ماشین می شود؟

ابتدا بهتر است کمی راجع به عملکرد مغز هم بدانیم. مغز شما با دریافت کردن سیگنال هایی از چشم، گوش و حتی عضلات و مفصل های تان متوجه می شود که شما در حال حرکت هستید و این مشکل زمانی رخ می دهد که مغز این سیگنال ها را به درستی دریافت نمی کند.

تا حالا متوجه شده اید که موقع خواندن چیزی در ماشین احساس تهوع شما شروع می شود؟ این حالت به خاطر این است که شما چشم های تان را بر روی کتاب متمرکز کرده اید که حرکت نمی کند اما گوش های تان سیگنال های حرکت را دریافت می کند.

نگاه کردن به فضای دور دست بیرون کمک می کند که سیگنال ها بیشتر با هم هماهنگ شوند همچنین نشستن در صندلی جلویی ماشین یا قطار و قسمت بالایی اتوبوس هم به شما در حل این مشکل کمک می کند.

۵ نکته برای جلوگیری از تهوع در ماشین

۱- در طول مسافرت سعی کنید غذاهای ملایم و کمی شیرین بخورید

از خوردن فست فود و غذا های روغنی دوری کنید. البته ممکن است نگه داشتن جلوی یک رستوران برای خوردن یک وعده ی غذایی بسیار راحت باشد اما مشکلات بعدی معده دردسر ساز است.

اگر سفر تان خیلی کوتاه است تا جایی که می توانید سعی کنید در ماشین اصلا چیزی نخورید اما اگر سفر تان طولانی تر است و کودکتان گرسنه اش می شود از خوردنی های شیرین مانند کلوچه، نان یا موز استفاده کنید. البته مطمئن باشید که او قبل از مسافرت یک وعده ی غذایی سبک خورده باشد چون که سفر با معده ی خالی مشکلات تهوع را بیشتر می کند.

۲- در طول مسافرت بازی نکنید یا کتابی نخوانید

به جای این که به کودک تان تبلت یا موبایل بدهید که وقتش را در راه بگذراند او را تشویق کنید که به فضا های بیرون نگاه کند. در غیر این صورت مغز او سیگنال های نا مشخصی دریافت می کند که برایش مشکل ساز خواهد بود.

ماشین گرفتگی در نوزادان

۳- موقع چرت روزانه ی او به مسافرت بروید

اگر کودکان در طول مسیر در ماشین خواب باشند هیچ نشانه ای از تهوع حس نخواهند کرد. پس تا جایی که می توانید برای جلوگیری از تهوع آن ها در مواقع چرت روزانه شان مسافرت را شروع کنید.

۴- به کودک تان دارو ( قرص ) ضد تهوع بدهید

بهترین داروی ضد تهوع برای کودک شربت دیمن هیدرینات است. این دارو برای کودکان ۲ الی ۱۲ سال تجویز می شود و از تهوع، سرگیجه و استفراغ جلوگیری می کند. بهتر است یک ساعت قبل از مسافرت آن را به کودک تان بدهید. پس حتما یادتان باشد قبل از شروع مسافرت تان این کار را انجام دهید.

۵- حالت نشستن درست هم مهم است

مطمئن شوید که کودک تان در طول سفر به بهترین حالت نشسته است تا مشکلی برایش به وجود نیاید. مطمئن باشید که به صورت صاف و مستقیم نشسته است و می تواند فضای بیرون را ببیند.

اگر سوار کشتی یا قایق هستید به سمت بالاترین نقطه ی عرشه ی آن بروید و به فضای دور دست نگاه کنید. اگر با هواپیما مسافرت می کنید حتما صندلی کنار پنجره را برای او انتخاب کنید که بیشتر به باله های هواپیما نزدیک تر باشد زیرا در این قسمت ها جنبش و حرکت کمتر است.

درمان حالت تهوع ماشین گرفتگی

۴ روغن گیاهی مهم که می توانید از آن استفاده کنید

اگر می خواهید از این روغن ها استفاده کنید راه هایی متعددی وجود دارد که بتوانید از این ها استفاده کنید. لطفا به این نکته هم توجه کنید که تمام این موارد فقط یک پیشنهاد است و بهتر است که همیشه دوز استفاده از آن و نوع روغن گیاهی که برای کودک تان استفاده می کنید در سنین مختلف فرق می کند و مناسب است قبلا این موارد را چک کنید. در این جا دو راه برای استفاده از این روغن های گیاهی برای کاهش تهوع کودکتان وجود دارد.

۱- از روغن های گیاهی ملایم مانند روغن نارگیل یا جوجوبا ( نوعی گیاه که از روغن آن در مواد آرایشی هم استفاده می شود ) استفاده کنید و آن را به آرامی پشت گردن یا کف پای کودکتان بمالید.

۲- آن را به صورت فشرده در آورید (کمپرس کنید) و بالای سرشان قرار دهید

بهترین روغن های گیاهی برای تهوع ماشین:

۱- روغن نعناع: گیاه نعناع به خاطر خاصیت اش در کاهش حالت تهوع معروف است. نعناع بخاطر داشتن خاصیت ضد انقباض و تشنج خود تهوع و استفراغ را از بین می برد.

۲- روغن اسطوخودوس: اسطوخودوس بسیار آرامش بخش است. این گیاه به رفع فشار های مغز شما کمک می کند پس بهترین گزینه برای استفاده هنگام مسافرت با هواپیما است.

۳- روغن بابونه: بابونه برای ناراحتی های گوارشی مانند تهوع و استفراغ استفاده می شود. بابونه با دفع کردن گاز ها و تسکین دادن معده مشکلات تهوع را برطرف می کند.

۴- روغن زنجبیل: بیشتر مردم برای خلاص شدن از مشکلات تهوع از زنجبیل استفاده می کنند مانند آب نبات های زنجبیلی. پس استفاده از روغن زنجبیل راه حل عالی است.

۳ روش عالی برای تهوع موضعی کودکان

درمان حالت تهوع در ماشین

۱- آب نبات های زنجبیلی

زنجبیل به رفع تهوع بسیار کمک می کند. شما می توانید از آن برای رفع مشکل تهوع کودک تان استفاده کنید. هم چنین می توانید از شیرینی ترد زنجبیل دار استفاده کنید که به کاهش تهوع کمک می کند.

۲- تهویه هوا را زیاد کنید

تهویه ی هوای خوب هم در کاهش حالت تهوع بسیار موثر است. اگر در ماشین خودتان در حال سفر هستید حتما تهویه هوا را کنترل کنید که فضای داخل ماشین زیاد گرم نشود.

درمان حالت تهوع کودکان در ماشین

۳- از ماشین پیاده شوید و کمی قدم بزنید

اگر روش های دیگر کار نکرد و کودک تان هنوز هم احساس تهوع داشت ماشین را در جایی نگه دارید و بگذارید که کمی راه برود و هوا بخورد. این کار باعث می شود حالت تهوع اش کاهش یابد و حالش بهتر شود.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید