به ما گفته شه که معمولا شباهت های ظاهری ای با والدین خود داریم. حقیقت اینست که ما ژ‌ن های خود را از مادر یا پدرمان به ارث می بریم. اما طبق مشاهدات، فرزندان بیشتر رفتار های خود را از پدرشان به ارث می برند. اینطور نیست که ما همیشه ژن های بیشتری از طرف پدری در خود داریم اما ژن هایی که از مادر می رسند آنقدر پر رنگ نیستند. حال اینجا از ویژگی هایی می گوییم که فرزندان به طور معمول از مادر به ارث می برند.

الزاما تمام این ویژگی ها ازشما به فرزندتان منتقل نمی شوند اما اگر شد به احتمال زیاد از مادر به ارث رسیده است.

۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد
۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد

۱ ـ جهش

احتمالا یکی دو فیلم در باره ی جهش ژنتیکی دیده اید. اما این پروسه آنگونه که در فیلم ها نشان داده می شود اتفاق نمیافتد. به طور علمی، جهش زمانی رخ می دهد که دی ان ای خودش را نصف کرده و باعث شده ترکیبی از ژن ها خارج از محل خود به وجود بیاید. این پدیده معمولا به خاطر یکی از والدین اتفاق نمی افتد. هرچند اگر مادر با خود ژن جهشی حمل کند، احتمال بیشتری برای رخ دادن این اتفاق وجود دارد. ممکن است حتی با عدم وجود ژن جهش در والدین، جهش باز رخ بدهد.این جهش میتواند تاثیراتی از جمله تعویض رنگ چشم تا معلولیت در یادگیری را با خود به همراه داشته باشد.

۲ ـ ژن غالب و مغلوب

یکی از فاکتور های مهم در صفات ژنتیکی که به نوزاد به ارث می رسد،‌غالب و مغلوب بودن آن است. یکی از دلایلی که چشم قهوه ای ها از چشم آبی ها بیشترند، ‌غالب بودن ژن چشم قهوه ای است. پس اگر مادر دارای ژن غالب است، بر ژن مغلوب پیروز خواهد شد.

۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد
۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد

۳ ـ بیماری هشیموتو

این بیماری بر غده ی تیرویید اثر گذاشته و برغدد درون ریز بسیار تاثیر گذار است و در انتهای گلو بوجود می آید. سیستم غدد درون ریز هورمون هایی را کنترل کرده که خود متابولیسم، اختلال خلقی، افزایش وزن و … را کنترل می کنند. بیماری هشیموتو هنگامی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به غده ی تیرویید حمله کند. این بیماری اکثرا از سمت مادر منتقل می شود.

۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد
۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد

۴ ـ عوارض سیگار

کاملا واضخ است که سیگارکشیدن در دوران بارداری ممنوع است. هرچند برای بعضی از مادر ها سخت است که بخواهند این عادت را کنار بگذارند.یکی از دلایل این سختی،‌ افزایش استرس ناشی از بارداریست. اما این کار با خود عواقب ناگواری به همراه دارد که یکی از آن ها افزایش احتمال تولید یک نوزاد نابالغ یا زودرس است. این نوزادان با مشکلات بیشتری در زندگی خود رو به رو خواهند شد و احتمال رنج بردن از یک نقص مادر زادی در آن ها بالا خواهد بود. نوزاد از هر آنچه شما وارد بدنتان می کنید تغذیه می شود و سیگار از این مورد مستثنی نیست.

۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد
۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد

۵ ـ اختلالات مربوط به الکل

نوزاد سموم درون الکل را نیز مانند سیگار جذب می کند. با اینکه گفته می شود نوشیدن گاهانه ی یک لیوان شراب ضرری ندارد، توصیه می شود تا این عادت را به طور کامل کنار بگذارید. مخصوصا در ماه های بالاتر که ضرری که به نوزاد زده می شود، افزایش می یابد. ممکن است به دلیل تاثیرات مخرب الکل بر روی مغز نوزاد، وی دچار اختلال در شناخت و یادگیری شود.

۶ ـ بیماری هامینگتون

این بیماری که معمولا از مادر به نوزاد به ارث می رسد،‌ موجب از کار افتادن تدریجی سیستم عصبی می شود. به طوری که موتور ذهنی به همراه عملکرد ذهنی به مرور از کار می افتد. تا کنون درمانی برای این بیماری پیدا نشده و معلوم نیست چه کار می توان انجام داد تا از وقوع آن جلوگیری شود.با اینکه احتمالاینکه نوزاد این بیماری را به ارث ببرد بالاست،‌ این یک قانون نیست و قطعیت ندارد. پس حتما در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد
۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد

۷ ـ دست چپ بودن

با اینکه دست چپ بودن نوزاد می تواند از پدر نیز به ارث برسد، اگر مادر دست چپ باشد، احتمال وقوع این اتفاق افزایش می یابد. اگر والدین هر دو چپ دست باشند احتمال چپ دست بودن نوزاد تقریبا قطعیست.

۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد
۹ ویژگی که کودک از مادر به ارث می برد

۸ ـ اعتیاد

شاید برای شما جالب باشد که اگر مادر به ماده ای اعتیاد داشته باشد، احتمال اعتیاد نوزاد به آن ماده نیز وجود دارد. برای مثال اگر مادر به خوردن دارو و مسکن در دوران بارداری عادت کند، فرززند نیز به آن دارو ها اعتیاد خواهد داشت. پس مشکل اعتیاد در فرزندان به احتمال زیاد از مادر آن ها به ارث رسیده است.

۹ ـ ایدز

در میان تمام بیماری هایی که از طریق روابط جنسی منتقل می شود، اچ آی وی می تواند هنگام زایمان به نوزاد منتقل شود. احتمال به دنیا آمدن نوزاد مبتلا به ایدز از مادر مبتلا بسیار بالاست چرا که با ادغام هر نوع مایعی در این میان ویروس منتقل خواهد شد.
اگر نشانه هایی از هر کدام از این موارد را در کودک خود مشاهده کرده اید نگران نشوید. تنها حواستان به نشانه های بیشتر باشد و با پزشک خود تماس بگیرید.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید