هر زنی که در مسیر مادر شدن به راه می افتد، عزمش را جزم کرده تا در شیر دهی به نوزادش استاد شود و یک نوزاد سالم داشته باشد. هرچند، برخلاف تلاش بی وقفه آن ها، برخی از مادران به دلایل متفاوت نمی توانند این کار را انجام دهند و در نهایت از شیر خشک و شیردهی با شیشه استفاده می کنند که با اصرار زیاد پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی مواجه می شوند.

بعضی از این تازه مادران می توانند برای مدت کوتاهی خودشان به طور طبیعی به فرزندشان شیر بدهند که پزشکان توصیه می کنند حتما این کار را انجام دهند. این مادران می توانند تا حداقل شش ماه اول زندگی فرزندشان به آن ها شیر بدهند. طبق سازمان سلامت جهانی (WHO) این مدت برای سلامت نوزاد کافی است. پزشکان سازمان WHO می گویند این کار برای مادر و نوزاد مزیت هایی زیادی دارد. با سرسره همراه باشید تا پاسخ به سؤال “کدام بهتر است، شیر مادر یا شیر خشک؟” را ببینید:

۸ دلیل اصرار پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی
۸ دلیل اصرار پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی

۱-شیر دادن به طور طبیعی کالری می سوزاند

بسیاری از زنان نگران اضافه وزنی هستند که در حین بارداری به آن دچار شده اند. هیچ عیبی ندارد که بخواهید دوباره تناسب اندام خود را بازیابید و چه چیزی بهتر از اینکه این کار را با شیر دادن به نوزادتان انجام دهید.ممکن است فکر کنید برای شیر دادن به فرزندتان به مدت طولانی ای ثابت می نشینید. اما در واقعیت، هنگامی که نوزادتان با خوشحالی شیرش می خورد شما کالری می سوزانید.

۲- شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی از SIDS جلو گیری می کند

۸ دلیل اصرار پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی
۸ دلیل اصرار پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS والدین را تا زمانی که نوزاد تازه به دنیا آمده این خطر را پشت سر بگذارد( سال اول زندگی اش تمام شود) در نگرانی نگاه می دارد. پزشکان هنوز علت اصلی رخ دادن این پدیده را در میان برخی از نوزادان نمی دانند. هرچند، تحقیقی نشان داده شیر دادن به طور طبیعی به نوزادان آن ها را از این واقعه مصون نگه می دارد. پس به شیر دادن به فرزندتان ادامه دهید تا او را سالم و دور از خطر مرگ نگه دارید.

۳- شیر دادن ریسک ابتلا به لوکیمیای کودکی را کاهش می دهد.

تحقیقی توسط متخصصین کودک JAMA نشان داده شیر دادن به طور طبیعی به نوزادتان به مدت ۶ ماه، احتمال ابتلا به لوکیمیا ی کودکی را تا ۲۰% نسبت به نوزادانی که به طور طبیعی شیر نمی خورند، کمتر است. این حرف بدین معنا نیست که هیچ ریسکی این نوزادان را تهدید نمی کنند. اما وجود بیست درصد احتمال سلامتی بیشتر آن ها تنها با شیر دادن به نوزادتان، ارزشش را دارد.

۴-  شیردهی باعث کاهش عفونت های گوش می شود

۸ دلیل اصرار پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی
۸ دلیل اصرار پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی

عفونت گوش برای نوزادان پدیده ای رایج است. برخی معتقدند شیر دهی به طور طبیعی در حالتی که دراز کشیده اید باعث درد گوش می شود. اما این گفته حقیقت ندارد. در واقع، بهتر است حتی هنگام عفونت گوش نوزاد به او به طور طبیعی شیر بدهید. این کار نه تنها سیستم امنیتی بدن نوزاد را افزایش می دهد، بلکه نیاز او را به آنتی بیوتیک ها ی مورد نیاز برای برطرف کردن عفونت کاهش می دهد. البته بهتر است در صورت ادامه ی عفونت، با پزشک کودکان مشورت کنید.

۵- تقویت رشد سیستم ایمنی بدن

این مورد تقریبا واضح است. مواد مغذی موجود در شیر مادر، از جمله پروتئین و چربی، برای سیستم ایمنی کامل نشده ی یک نوزاد تازه به دنیا آمده کافیست. و بهترین مزیت شیر مادر اینست که با گذشت زمان خود را با نیاز های نوزاد به مواد مغذی و سیستم ایمنی اش تطبیق می دهد.

۶- شیر دهی باعث برقراری یک رابطه ی عمیق بین مادر و فرزند می شود

۸ دلیل اصرار پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی
۸ دلیل اصرار پزشکان برای شیر دادن به نوزاد تا شش ماهگی

یک تازه مادر معمولا در حال انجام وظایف خانه ایست که اکثر آن ها به نوزاد مربوط است. اینجاست که شیر دهی طبیعی مانند معجزه ای پنهان عمل می کند. این کار زمانی را محیا می کند که مادر در آن تمام توجهش را به نوزادش اختصاص می دهد. هنگامی که مادر نوزاد را در آغوش گرفته و نوزاد با خوشحالی پستان مادرش را می مکد، ارتباطی عمیق در سطوح احساسی میان آن ها شکل می گیرد.

۷- شیر مادر و آنزیم های مکمل

سیستم گوارشی یک بزرگسال آنزیم های مورد نیاز خودش را برای کمک در گوارش تولید می کند. اما نوزادان هنوز نمی توانند این آنزیم ها را تولید کنند و در نتیجه هضم کامل غذا برایشان سخت می شود.به همین دلیل شیر مادر بسیار اهمیت پیدا می کند. شیر مادر علاوه بر مواد مغذی، حاوی آنزیم های گوارشی ایست که آن را برای هضم آسان می کند.

۸- شیر دهی و سرطان سینه

یک مزیت دیگر شیر دهی طبیعی که این بار بر مادران اثر می گذارد. طبق سازمان آمریکایی تحقیقات سرطان و WHO، شیر دادن به نوزاد در طی شش ماه اول احتمال ابتلا به سرطان سینه ی قبل و بعد از یائسگی را کاهش می دهد. این هم یک دلیل دیگر برای اینکه شما شیردهی طبیعی را برای مدت طولانی تری ادامه دهید. پس سرطان سینه مانع بارداری و شیردهی نیست.

شیر دادن طبیعی مزیت های بیشمار دیگری نیز دارد. اگر شما مادری هستید که به دلایل خاصی نمی توانید این کار را انجام دهید، عیبی ندارد که از شیر خشک استفاده کنید؛ به هر حال پای سلامتی نوزادتان در میان است. اما اگر کسی هستید که می تواند بین این دو گزینه انتخاب کند، سعی کنید تا حداقل شش ماه اول را به صورت طبیعی به نوزادتان شیر بدهید. بعد ها از این انتخاب خود خرسند خواهید شد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید