فرستادن بچه ی زیر ۴ ساله تان به رختخواب بدون سرو صدا می تواند واقعا یک چالش باشد-ومتخصصان خواب می گویند: گاهی والدین به ایجاد این مشکل کمک می کنند. ببینید اگربه هرکدام از این رفتارهای خرابکارانه خواب مبتلاهستید راه حل آسان را یاد بگیرید.

در این مقاله می خوانید:

۱- اجازه دادن به بچه های زیر ۴ سال که تا دیروقت بیدار بمانند.
۲- عادت به حرکت و تکان دادن
۳- ایجاد حواس پرتی در هنگام خواب
۴-عدم ایجاد یک روال خوابیدن
۵- برداشتن سریع نوزاد وقتی او گریه می کند.
۶- قرار دادن بچه تان با شیشه شیر در رختخواب.
۷- ارسال پیام های مختلط در مورد اینکه کجا بخوابد.
۸- اینکه اجازه دهید رختخواب تبدیل به میدان نبرد شود.

رفتار اشتباه در خواباندن کودک زیر ۴ سال ؛ و راه حل آن
رفتار اشتباه در خواباندن کودک زیر ۴ سال ؛ و راه حل آن

۱- اجازه دادن به بچه های زیر ۴ سال که تا دیروقت بیدار بمانند.

شاید شما تا دیروقت با بچه تان بازی کنید چون بعد از سرکار وقت زیادی که با او بگذرانید ندارید. یا شاید عادت دارید زمانی که کارهایتان در آخر شب تمام شد او را به رختخواب بفرستید. اینجا به شما می گوییم که چرا این رفتارها باعث ایجاد مشکل می شود. دیر خوابیدن منجر به خستگی زیاد بچه هایی می شود که بد اخلاق هستند و از اینکه بخوابند اجتناب می ورزند.

راه حل: یک برنامه زمانی درست برای خواب آن ها تنظیم کنید و در انجام آن مداومت داشته باشید.
مقاله ی ما را درباره ی نیازهای خواب بچه بخوانید تا متوجه شوید که بهترین زمان برای خواب بچه ها کی می باشد. همین طور مهم است که نشانه های خستگی او را بشناسید مثل حالت چشمان خمار یا مالید چشم ها. اگر شما با زور او را به رختخواب بفرستید در حالیکه ظاهرا در حال چرت زدن است اما خیلی هم خسته نیست یا کاملا خواب نیست برای او راحت تر است که یاد بگیرد به شیوه ی خودش بخوابد.

هرچه قدر بچه ی شما بزرگ تر می شود فعالیت های فوق برنامه ای او را هنگام خواب یا زمان چرت زدن برای او تنظیم کنید. بنابراین او بیشتر تمایل خواهد داشت تا بخوابد.
الگوهای خواب بچه های تازه متولد شده را بفهمید و عادت های خوب برای خوابشان تنظیم کنید.

۲- عادت به حرکت و تکان دادن دادن

اینکه کودکتان را قبل از زمان خواب ، کمی تکان دهید تا آرام شود مشکلی ندارد اما این کار را برای خوابیدن او انجام ندهید. چون او ممکن است با این روش به خوابیدن وابسته شود که به این معنی است که او هر زمان که در طول شب از خواب بیدار می شود همان توجه را نیاز دارد.

عادت به تکان دادن می تواند کیفیت خواب کودک شما را تحت تاثیر قرار دهد. مارس ویسبلوس، متخصص اطفال و نویسنده کتاب رفتارهای سالم خواب ، و کودک شاد می گوید: “اگر کودک همیشه در حالت حرکت به خواب برود – مثلا در کالسکه یا اتومبیل – او احتمالا به خاطر اینکه فقط با حرکت کردن به خواب تحریک می شود خواب عمیقی نخواهد داشت. او کیفیت خواب ناشی از تکان دادن برای کودکان را نوعی از خواب می داند که افراد بالغ ممکن است زمانی که در هواپیما هستند آن را داشته باشند.

راه حل : از حرکت دادن کودک برای آرامش بخشیدن به او استفاده کنید ، و نه برای چرت زدن و یا خوابیدن او. سعی کنید به ماشین سواری، تاب دادن بچه یا راه رفتن با کالسکه برای خوابیدن عادت نکند. اگر دیدید بچه ی شما در حال تاب دادن یا روی صندلی ماشین خواب رفت هر چه زود تر او را به رختخوابش ببرید.

۳- ایجاد حواس پرتی در هنگام خواب

شما ممکن است تصور کنید یک تلفن همراه جذاب، چراغ خواب زیبا، یا موسیقی آرام به کودک شما کمک می کند تا بخوابد. در حالیکه ،این ها می توانند حواس کودک شما را پرت کنند و او را بیدار نگه دارند.

راه حل : اتاق کودک خود را تاریک و آرام نگه دارید. هر چیزی که سرگرم کننده است را از اطراف رختخواب او حذف کنید. نوزادان و کودکان زیر ۴ سال در اتاق هایی که کاملا تاریک هستند بهتر می خوابند. از فن استفاده کنید که صدای خانه یا خیابان را قطع کند. تلویزیون ،گوشی های هوشمند، تبلت و هر صفحه نمایش دیگری را از اتاق خواب بیرون قراردهید. نور صفحه نمایش ها باعث می شود مغز به اتفاقات روز فکر کند و استراحت کردن برای کودک سخت تر می شود.
روش گریه با صدای بلند چیست؟ زمان خواب به بچه تان اجازه دهید تا زمان کمی گریه کند تا به آرامش برسد.

۴-عدم ایجاد یک روال مناسب خوابیدن

اگر شما مانند خیلی از افراد باشید ، یک روالی دارید که به شما کمک می کند در پایان یک روز آرام بگیرید. نوزادان و کودکان زیر۴ سال هم با شما فرق ندارند. بدون یک روال همیشگی هر شب ، کودکان برای آرام گرفتن هنگام خواب مشکل دارند و ممکن است از بی خوابی رنج ببرند.

راه حل : یک مراسم خواب راحت را ایجاد کنید. اکثر بچه ها در هر سنی که باشند به نفع شان است که از یک روال خاص برای خوابیدن پیروی کنند. برای نوزادان، یک روال معمول خواب ممکن است شامل یک حمام ، تعویض لباس خواب ، بغل کردن ، و یک داستان گفتن یا لالایی گفتن باشد. برای کودکان زیر سال نیز میتوانید یک ترانه بخوانید یا یک پازل ساده با هم بسازید.

اگر بچه شما حداقل ۱۲ ماهه باشد، به او یک اسباب بازی نرم ، پتو یا حیوانات پارچه ای بدهید تا آن را در رختخوابش ببرد و این کار کمک می کند که خواب راحت تری داشته باشد – و اگر کودک در طول شب بیدار شود، حس بهتری خواهد داشت. فقط مطمئن شوید که این حیوانات پارچه ای دکمه یا پارچه ی اضافی که از آن بیرون زده باشد نداشته باشد و هر اسباب بازی که انتخاب می کند، روبان ها ، دکمه ها و یا سایر قطعاتی که ممکن است خطرناک باشد، و باعث خفگی او شود نداشته باشد.

۵- بغل کردن سریع نوزاد وقتی او گریه می کند.

هنگامی که نوزاد شما هنگام شب شروع به گریه می کند، ممکن است شما تمایل داشته باشید خیلی سریع بخواهید به او غذا دهید، ، پوشک او را بررسی کنید، یا او را در آغوش بگیرید- اما فرصت یادگیری اینکه چگونه یاد بگیرد خودش آرام گرفته و بخوابد را از او محروم می کنید.

راه حل : چند دقیقه برای رفتن پیش او معطل کنید. درست مثل بزرگسالان، نوزادان به طور طبیعی چندین بار درطول شب بیدار می شوند. از آنجایی که آنها هنگام تولد نمی دانند چگونه می توانند خود شان به خواب بروند ، نیازبه فرصت دارند تا یاد بگیرند. زمانی که کودک شما گریه می کند ، چند لحظه به آنها زمان بدهید تا خود به آرامش برسد – برای مثال، با مکیدن انگشت شست خود به خواب می رود. و یک روزی می رسد که او بدون نیاز به چیزی به خواب می رود.

رفتار اشتباه در خواباندن کودک زیر ۴ سال ؛ و راه حل آن
رفتار اشتباه در خواباندن کودک زیر ۴ سال ؛ و راه حل آن

۶- قرار دادن بچه تان با شیشه شیر در رختخواب

یک بطری در زمان خواب میتواند باعث شود کودک شما خواب آرامی داشته باشد. اما دارای خطر است برای مثال:
ممکن است عادت کند که فقط با شیشه شیر بخوابد.
ممکن است زمانی که می تواند که از فنجان بنوشد گرفتن او از شیشه شیر سخت باشد.
ممکن است با مایع درون شیشه شیر خفه شود.
بیشتر احتمال دارد که عفونت گوش داشته باشد.
او دارای بیشترین خطر پوسیدگی دندان است.

• راه حل : از شیشه شیر فقط وقت صرف غذا استفاه کنید نه زمان خوابیدن. بر اساس یک برنامه معمول خواب شبانه به فرزندتان بیاموزید بدون خطرات عادت های شیشه شیر، راحت بخوابند.

۷- ارسال پیام های مختلط در مورد اینکه کجا بخوابد.

آیا شما اجازه می دهید کودک زیر۴ سال خود چند بار در هفته صبح به تخت شما بیاید ، مخصوصا زمانی که در حال داد و بیداد و ایراد گرفتن است؟ مشکل اینجا روش خواب نیست، بلکه پیام مختلفی است که او می گیرد.
بسیاری از والدین می خواهند رختخواب خود را با کودکشان به اشتراک بگذارند. دیگران ممکن است از اینکه بچه هایشان بخواهند در تختشان بخوابند شگفت زده شوند و این سردرگمی شما می تواند خواب کودک شما را مختل کند.

راه حل : قوانین سفت وسختی برای اینکه کجا بخوابد تنظیم کنید.

بهتر است تصمیم بگیرید که آیا شما می خواهید که خانواده تان زود بخوابد یا نه ، اما برای وضع قوانین هیچ وقت دیر نیست. اگر می خواهید ملاقات های های شبانه را پایان دهید ، به کودک خود توضیح دهید که چرا او باید در تمام طول شب در رختخواب خود بماند. مثلا می توانید به او بگویید هرکس در تخت خود بهتر می خوابد.

هیچ گاه وقتی کودکتان شب به اتاق شما می آید، با او صحبت نکنید و یا او را سرزنش نکنید. فقط او را به آرامی به اتاق خود برگردانید، به او بگویید، “شب بخیر ، خواب های خوب ببینی”، و درب را پشت سرش ببندید. پاسخ دادن های مداوم این شکلی برای یک یا دو هفته به او کمک خواهد کرد که یاد بگیرد که شب را در اتاق خود بخوابد.

۸- اینکه اجازه دهید رختخواب تبدیل به میدان نبرد شود.

اگر کودک خود را به داستان گفتن شبانه عادت داده اید (که هر شب به دنبال یک داستان یا آهنگ دیگری می گردید) ، شما تنها نیستید. همانطور که کودکان برای استقلال رو به رشد خود تلاش می کنند، محدودیت های خود را با مقاومت در برابر خواب نشان می دهند. اما اجازه دادن به فرزندتان برای پیروی از این الگوی نامناسب باعث می شود که نخوابد.

راه حل : آرام باشید و استراتژیک داشته باشید.

شما می توانید با پیش بینی نیازها، تنظیم و اجرای قوانین از جنگ های شبانه بپرهیزید و به فرزند تان اجازه دهید روال خواب مشخصی داشته باشد.

با توجه به نیازهای کودکتان قبل از خواب، سعی کنید با استفاده از تاکتیک های سرگرم کننده از او مراقبت کنید تا او بهانه ای برای رفتن به رختخواب نداشته باشد. به عنوان مثال، کمی به او آب دهید یا یک عروسک پارچه ای بدهید تا به رختخواب برود.
راه دیگری برای جلوگیری از جنگ های شبانه این است که به کودک خود یک انتخاب بدهید. یک روال خواب شبانه برای کودکان خیلی راحت تر از این است که شما به آن ها اجازه دهید که خودشان بگویند دوست دارند چطور به رختخواب بروند. به عنوان مثال، اگر به فرزندتان بگویید قبل از خاموش کردن چراغ فقط دو لالایی را می خوانید، اینکه او کدام را می تواند انتخاب کند برایش سخت است.

مهمتر از همه، در مورد داشتن یک روال برای خوابیدن ثابت قدم باشید. یک مراسم شبانه قابل پیش بینی به کودک شما حس امنیت می دهد، و آن را برای او آسان تر می کند که در طول شب آرام گرفته و بخوابد و در طول روز بیدار شده و حس شادابی داشته باشد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید