فعالیت هایی برای کودکان نوپا که نیاز به هزینه زیادی ندارند!

بچه های کوچک می توانند در بهترین زمان ها غیرقابل کنترل باشند، اما بهترین راه حل معمولا مشغول کردن آن ها با فعالیت های سرگرم کننده ای است که مخصوص کودکان نوپا است..

در اینجا ۷۰ ایده (مقرون به صرفه) برای شروع وجود دارد…

۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا
۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا

۱- بگذارید فرزندتان در شستن به شما کمک کند. به او توضیح دهید که چگونه لباس های سفید و رنگی را از هم جدا کنند و بعد آن ها را با هم در ماشین لباس شویی بندازید.

۲- اتاق نشیمن را به یک سینما تبدیل کنید! عروسک ها را در ردیف هایی از صندلی ها بنشانید. برای بلیط پول بپردازید و بعد یک دی وی دی را پخش کنید. خریدن اسنک هم کار جالبی است.

۳- اگر شست و شویی زیادی دارید، سرویس پلاستیکی چای خوری را بیرون بیاورید، یک کاسه آب صابون و یک حوله بیاورید و همه را داخل ظرف بگذارید. آن ها را کف آشپزخانه گذاشته و سراغ کارتان بروید.

۴- با مدادرنگی و قرار دادن چیزی در زیر کاغذ، طرح آن را روی کاغذ بیاندازید. سکه برای این کار بسیار مناسب است.

۵- با خمیر بازی چیزی بسازید. به فرزندتان قالب های شکل دار بیسکوییت و غلتک خمیر دهید و توضیح دهید که چگونه بیسکوییت ها را برش دهند. سیر له کن وسیله خوبی برای لول کردن تکه ها هست.

۶- از پاکت شیرینی های رنگی مثل اسمارتیز برای چیدن خوراکی ها استفاده کنید. رنگ های مختلف را در ظرف های مختلف بریزید.

۷- سبد اسباب بازی های قدیمی را بیرون بیاورید. چون بچه تان مدت ها است که آن ها را ندیده، مشتاق بازی کردن با آن ها است.

۸- آهنگ بگذارید و برقصید. ترکیبی از کتاب و سی دی مانند حیوانات بوگی (از سری کتاب های پابرهنه) کمک خوبی برای غلبه بر خستگی است. با یکدیگر به عکس های رنگی نگاه کنید، بعد بلند شوید و برقصید.

۹- زمانی که هدیه ای را کادو می کنید، به فرزندتان اجازه دهید با برخی از کاغذهای براق بازی کند – هرچه براق تر باشند و صدای خش خش دهند، بیشتر آن ها را سرگرم می کند.

۱۰- با یکدیگر آلبوم عکس درست کنید. چند عکس خانوادگی و یک دفتر پیدا کنید و به او کمک کنید تا عکس ها را بچسباند.

۱۱- نقاشی جادویی بکشید! با مداد شمعی یا ماژیک سفید یک طرح ساده روی کاغذ بکشید. آبرنگ را با یک رنگ پررنگ تر ترکیب کنید و بگذارید فرزندتان روی کاغذ نقاشی کند تا طرحی قشنگ ایجاد شود. با دیدنش شگفت زده می شوند.

۱۲- بازی از مدیر تقلید کن را انجام دهید. فرزندتان باید هر کاری که انجام می دهید را تکرار کند. بالا و پایین بپرید، به شکم تان ضربه بزنید، بشینید، بلند شوید، از پله ها بالا بروید و دمپایی هایتان را روی سرتان قرار دهید. هرچه غیرمنطقی تر باشد، بهتر است. زمانی که بازی را فهمیدند، اجازه دهید تا آن ها مدیر شوند.

۱۳- طرح بدنش را روی کاغذ دیواری خطی رول شده قدیمی، بکشید. کودک را روی کاغذ دیواری بخوابانید و طرح کلی او را بکشید. سپس اجازه دهید آن را رنگ کند.

۱۴- با همدیگر چند داستان بخوانید – هرچه شما بیشتر کتاب بخوانید، او بیشتر به کتاب علاقمند می شود. حتی ایجاد کردن صداهای جالب، کتاب خواندن را سرگرم کننده تر می کند.

۱۵- یک آهنگ بگذارید و با آهنگ ضرب بگیرید. به فرزندتان بگویید زمانی که آهنگ قطع شد، با حداکثر سرعتی که می تواند باید روی صندلی بنشیند.

۱۶- یک صندوق پستی درست کنید. یک جعبه غلات را با رنگ قرمز یا کاغذ بپوشانید. برشی بر روی نامه ها ایجاد کنید و پاکت نامه های الکی درست کنید. فرزندتان می تواند روی نامه چیزی بنویسد، تمبر های الکی بچسباند و پست کند.

۱۷- فیلم های قدیمی تان را بیرون بیاورید. اگر آدم هایی که بچه ها می شناسند، در فیلم باشند، از دیدن آن فیلم ها بیشتر از کارتون تمام نشدنی خوک صورتی لذت می برند.

۱۸-  به پارک بروید. یک توپ ببرید یا یک اسباب بازی را با خود بکشید. ممکن است حتی مادر دیگری را پیدا کنید تا با او صحبت کنید.

۱۹- یک پوستر ضخیم درست کنید، بعد دستان فرزندتان را رنگ کنید. بگذارید تمام صفحه را با دست هایش رنگی کند. زمانی که خشک می شوند، شما می توانید با آن ها کارت تولد مخصوص درست کنید.

بیشتر بخوانید: بازی درمانی چیست؟

۲۰- چند سیب زمینی را نصفه برش دهید و هر سطح صاف اش را به شکل ستاره و شکل های دیگر ببرید. سیب زمینی ها را در ظرف های رنگ قرار دهید و اجازه دهید فرزندتان از آن ها برای رنگ کردن کاغذ یا چیز دیگر استفاده کند.

۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا
۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا

۲۱- بچه ها چسباندن وسایل را دوست دارند، پس چرا یک کولاژ (چسباندن تکه هایی از مواد مختلف بر روی سطحی صاف) برایشان درست نمی کنید؟ از پوست شیرینی، تکه هایی از چند مواد، زر ورق، پنبه و هرچیزی که در اطراف تان است استفاده کنید.

۲۲- کیک درست کنید. بچه ها از مخلوط کردن مواد خوششان می آید و حتما با صدای بلند به همه بگویید که آن ها چقدر خوب کمک می کنند.

۲۳- به فرزندتان ماکارونی خشک، یک آبکش، کاسه و یک پارچ پلاستیکی دهید.

۲۴- با عروسک ها مهمونی بگیرید و چای بخورید. از زیرانداز پیک نیک و غذاهای واقعی استفاده کنید.

۲۵ -یک ماسک درست کنید. صورت یک حیوان را روی کاغذ بکشید و جای چشم هایش را سوراخ کنید. شکل گوش روی کاغذ ببرید و آن را به بالای ماسک وصل کند. اجازه دهید فرزندتان آن را رنگ کند سپس یک نی را به آن وصل کنید تا فرزندتان بتواند آن را جلوی صورت اش نگه دارد.

۲۶- جعبه های بسته بندی را نگه دارید. اگر کسی در خانواده تان هدیه ای بزرگ گرفت، جعبه اش را نگه دارید. برای بچه ها در این سن، بازی کردن با جعبه ها جالب تر از بازی با هدیه داخل جعبه است.

۲۷-زمانی که برای خرید می روید، جایی در شهر بروید که فرزندتان دوست دارد. چه جایی که نمایش شیشه خیالی باشد یا جایی که سنجاب هایی در پارک هستند، این مسیر فرعی باعث می شود تا آن ها خوشحال شوند و زمانی که شما خرید می کنید، آن جا بمانند.

۲۸-یک پروانه بکشید. کاغذ را از وسط تا کنید، سپس دوباره آن را باز کنید. یک طرف تا شده را رنگ کنید و کاغذ را دوباره ببندید. آن را باز کنید تا طرح پروانه تان روی طرف دیگر نشان داده شود.

۲۹-چیز هایی مثل شاخه ها، گلبرگ، سنگ ها و برگ ها را جمع کنید و آن ها را درون یک سطل قراردهید.

۳۰-بازی چراغ راهنمایی را انجام دهید. شما پلیس می شوید و آن ها ماشین. زمانی که داد میزنید قرمز، باید توقف کنند و زمانی که می گویید سبز، به معنای حرکت کردن است.

۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا
۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا

۳۱-به فرزندتان اجازه دهید در نوشتن کارت های تولد کمک کند، مهر پلاستیکی با اسم آن ها بگیرید یا تصویری که بتواند با آن روی هر کارت مهر کند.

۳۲-کارخانه بستنی داشته باشید. یک اسکوپ بستنی را درون کاسه بیاندازید و اجازه دهید هرجورکه دلش می خواهد آن را درست کند.

۳۳-اتوبوس بازی کنید. صندلی ها را به صورت جفت جفت در یک خط بچینید و عروسک ها را روی آن ها بنشانید.

۳۴-چادر بزنید. فقط کافی است یک ملافه را بالای چند صندلی بکشید.

۳۵-اگر باران می بارید، چکمه تان را بپوشید و روی چاله ها بپرید.

۳۶-به کتابخانه بروید. جایی که پر از کتاب هایی است که می توانید رایگان استفاده کنید.

۳۷-چند پرچم باریک و دراز یا تزئینی درست کنید. درست کردن شان آسان است – تمام چیزی که نیاز دارید چسب و کاغذ رنگی و نخ است. بچه ها از آویزان کردن آن پرچمی که درست کرده اند، به روی درخت خوششان می آید.

۳۸-فرزندتان را با پخش یک نوار یا سی دی داستان یا صدای ضبط شده ی خودتان از کتاب مورد علاقه اش، آرام کنید.

۳۹-یک کلاه درست کنید. روی یک مقوایی که به اندازه ی کافی برای قرار گرفتن روی سر فرزندتان اندازه است، یک دایره ببرید، آن را به صورت مخروطی بپیچید و به فرزندتان دهید تا آن را تزئین کند.

۴۰-برای افراد خانواده تان کارت درست کنید – بگذارید فرزندتان روی آن خودش نقاشی بکشد و چند برچسب برای تزئین کردن آن بخرید.

۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا
۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا

۴۱- با پیچیدن چند ورق کاغذ روی یک فویل، بادبادک بسازید. یک شکل مخروطی درست کنید و به ته آن بچسبانید و نوار های نارنجی را به سمت دیگر بچسبانید.

۴۲- به یکی از خویشاوندان خود نامه بنویسید. یک راه تماس گرفتن با افراد استفاده از تلفن است و راه دیگر نوشتن. اگر چه راه سریعی نیست و جواب نامه سریع نمی رسد، اما خوشحال کننده است.

۴۳-  گردگیری کنید. کودکان واقعا دوست دارند کار مادرشان را تقلید کنند. (فقط حواس تان به وسایل گران قیمت باشد).

۴۴- شنا کنید. بسیاری از مراکز تفریحی، که تجهیزات اضافی مانند تخته های شناور، توپ و آب پاش های کوچک دارند، برای کودکان جلسات خاصی می گذارند.

۴۵- با خمیربازی، شیرینی فروشی درست کنید. از رنگ ها و شکل های مختلف استفاده کنید تا قسمت های آبنبات چوبی، شکلات، آب نبات میوه ای درست کنید.

۴۶- نقش شیر های خوابیده را اجرا کنید. (بازی برای کودکان که باید دراز بکشند و چشم شان را ببندند تا خواب شان ببرد و بچه های دیگر بیدار بمانند و راه بروند تا آن ها تکان بخورند و بیدار شوند). فرزندتان باید تا زمانی که می تواند دراز بکشد! یا با عروسک های موزیکال بازی کنید. زمانی که آهنگ قطع می شوند، باید بی حرکت بمانند.

۴۷- بیست تا از وسایل خانه را در یک سینی بگذارید و برای ۲ دقیقه به فرزندتان نشان دهید. بعد آن ها را مخفی کنید. ببینید که چند تا از آن ها را می توانند به خاطر بیاورند.

بیشتر بخوانید: بازی در خانه کودک ناوا

۴۸- از یکی از دوستان اش بخواهید که پیش او بیاید. در این سن کودکان، ارتباط و معاشرت با دیگران را دوست دارند و با همدیگر راحت تر سرگرم می شوند.

۴۹- یک ساک کاغذی عروسکی با چشم های دکمه ای و موهای کاموایی درست کنید.

۵۰-  اگر مادربزرگ دارید، از او بخواهید تا آهنگ های زمان جوانی اش را بخواند و بازی های دوران کودکی اش را انجام دهد. شاید به نظرتان پیر شده باشند اما فرزندتان این تفاوت را متوجه نمی شود.

۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا
۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا

۵۱- قایم باشک بازی کنید اما وقتی نوبت شما هست که به دنبال شان بروید، تظاهر به ندیدن کنید.

۵۲- یک آهنگ شاد بذارید و اتاق فرزندتان را با هم مرتب کنید – این باعث می شود که این کار سرگرم کننده شود.

۵۳- بیسکوییت درست کنید – بگذارید فرزندتان آن ها را بپیچد، از قالب های شکل دار استفاده کنید و با آیسینگ (مخلوط شکر و آب و زرده تخم مرغ یا کره برای روی بیسکوییت)روی بیسکوییت ها را تزئین کنید.

۵۴- عروسک های صدادار را پشت نیمکت قایم کنید. ببینید که فرزندتان می تواند حدس بزند که صدای کدام عروسک را می شنود.

۵۵- ماشین بازی کنید. اگر به خانه خویشاوندان می روید، در طول مسیر این بازی را انجام دهید بگذارید ماشین قرمز، دوچرخه، قایق و غیره در طول مسیر تشخیص دهند.

۵۶- با آبرنگ دست هایشان را رنگ کنید.

۵۷- ماکارونی های لوله ای را از درازا به نخ بکشید، تا جواهراتی از ماکارانی بسازید.

۵۸- بیمارستان بازی کنید. بانداژ و گچ آماده کنید و بعد عروسک ها را مانند بیماران به صف کنید.

۵۹- ببینید که چند وسیله کوچک را در جعبه کبریت می توانید قرار دهید.

۶۰- چند کارت به درد نخور را از وسط ببرید. نصف کارت ها را به فرزندتان دهید و نصف دیگرش را در اطراف اتاق پخش کنید. ببینید که می توانند آن ها را پیدا کنند و کنار هم بگذارند.

۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا
۷۰ بازی و سرگرمی دخترانه برای کودکان نوپا

۶۱- منچ بازی کنید. منچ بازی، بازی است که کل خانواده می توانند بازی کنند. بازی هایی مثل مارپله هم به اندازه کافی برای فرزندتان آسان است که بتواند بازی کند.

۶۲- یک دفتر حروف الفبا درست کنید. برای هر حرف الفبا، از روزنامه، عکسی ببرید.

۶۳- میز را با هم جا به جا کنید. البته، این کار هر روز شما است اما این که فرزند تان در این کار به شما کمک کند، سرگرم کننده تر می شود.

۶۴- یک سری مانع در اتاق نشیمن یا باغچه بگذارید. از صندلی ها برای سینه خیز رفتن، طناب برای پریدن و توپ برای با پا جلو بردن یا پرت کردن در سطل استفاده کنید – از تخیل تان استفاده کنید.

۶۵- از فرزند تان بخواهید تا روی کاغذ طرح رنگی بکشد، بعد کمکش کنید تا آن را تا زده و بادبزن درست کند.

۶۶-  از یک برگ روزنامه ۳۰ سانتی متری، یک شکل ماهی ببرید. با بقیه روزنامه یک لوله درست کنید. با زدن لوله به دم ماهی، ماهی را حرکت دهید.

۶۷-  بازی مدل بودن و لباس پوشیدن را انجام دهید. کلاه های قدیمی، شال، کفش، پیراهن و هر لباس قدیمی که می پوشیدند را امتحان کنید.

۶۸- فرزندتان را ببرید تا از روزنامه فروشی محل تان یک کتاب کمیک بخرد.

۶۹- در یک گلدان مخصوص گل کاری یک باغچه درست کنید. آن را با خاک، گیاه های قلمه خورده یا گل پر کنید. یک ظرف که با فویل پوشیده شده را از آب پر کنید، و یک مخزن آب درست کنید.

۷۰- شربت های جادویی درست کنید. بطری های پلاستیکی و آب پاش را با آب، رنگه خوراکی، مایع حمام و گلبرگ پر کنید و هم ۲۱بزنید. حواس تان باشد که کودک آن را نخورد.

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید