همه ی ما می دانیم که شما زمانی که باردار هستید هر کاری که از دست تان بر می آید برای سالم و سلامت نگه داشتن خودتان و فرزند تان انجام می دهید. عادت غذایی صحیحی دارید، ورزش های درستی انجام می دهید و به اندازه ی کافی می خوابید.

اما علاوه بر این ها معرفی ۷ عادت بد غذایی در بارداری و گفتن تعدادی توصیه ی جدید به کسی ضرر نمی رساند به خصوص زمانی که راجع به سلامت نوزاد تازه به دنیا آمده ی شما باشد. ۷ عادت بد غذایی در بارداری ما می خواهیم که ۷ اشتباهی که مادران لازم است برای حفظ سلامت فرزندشان از انجام آن ها اجتناب ورزند را با تمامی مادران به اشتراک بگذاریم.

۷ عادت بد غذایی در بارداری
۷ عادت بد غذایی در بارداری

۱-خوردن انواع ماهی ها

ماهی های آب شیرین که در یخچال نگه داری می شوند مشکلی ندارند. البته اگر آلرژی دارید، باید حواستان به حساسیت های غذایی در بارداری باشد. اما دو نوع ماهی وجود دارد که باید حتما از خوردن آن بپرهیزید. که شامل :

  • نوع اول: ماهی که مقدار زیادی جیوه دارد 

ماهی های بزرگ مثل کوسه ها ، ماهی تن و انواع ماهی های خال خالی و غیره بخشی از این ماهی ها هستند. این ماهی ها به عنوان عاملی برای مشکلات رشد مغز در نوزادان شناخته شده اند.

  • نوع دوم: ماهی هایی که در تالاب ها ، نهرها و رودخانه های محلی نزدیک کارخانه ها زندگی می کنند.

ماهی هایی مثل سالمون و قزل آلا در میان ماهی های دیگر مقدار بیشتری از آلودگی های صنعتی را دارا می باشند که می تواند برای شما و نوزادتان سمی باشد.

۲-خوردن پنیر نرم

پنیر نرم شامل یکی از این دو نوع باکتری ها است- لیستریا(باکتری که منجر به عفونت می شود) یا ای کولای. این باکتری ها می تواند باعث عفونتی که به عنوان لیتریوس شناخته می شود منجر شود که باعث سقط جنین یا جنین مرده می شود. از این جهت مطمئن شوید که پنیر نرم استفاده نکنید(شامل پنیر فتا، پنیر اسپانیایی ، پنیر بری (نوعی پنیر فرانسوی)و غیره . و به جایش از پنیرهای سفت تر( مثل پنیر سوئیسی و پنیر چدار) استفاده کنید.

۳- زیاده روی در خوردن ماهی سالمون دودی

خوردن هر نوع ماهی دودی می تواند برای نوزاد شما خطرناک باشد. چرا؟ وقتی شما این غذاهای خوشمزه را بدون اینکه بپزید در یک دمای بالا فریز می کنید خود را معرض بیماری لیستریوس ، همان عفونتی که در نتیجه خوردن پنیر نرم به وجود می آمد قرار می دهید.

۴-زیاده روی در مصرف کافیئن

اعتدال در خوردن قهوه به شما و نوزاد تان ضرری نمی رساند. اما مصرف بیش از ۲۰۰میلی گرم کافئین در روز می تواند سلامت نوزاد شما را به خطر بیندازد. مصرف زیاد کافیئن با مشکلات شدید مثل اختلالات مادرزادی ، زایمان زودرس و حتی سقط جنین مرتبط است. به علاوه لازم است بدانید که کافیئن شامل نوشیدنی های دیگری مثل چای و نوشابه هم می شود. پس از این به بعد اگر تمایل به نوشیدنی داشتید از آبمیوه های طبیعی استفاده کنید.

۵-استفاده از گوشت های آماده

وقتی شما باردار هستید باید از خوردن هر نوع گوشت آماده که در منو وجود دارد بپرهیزید. این گوشت ها باکتری لیستریا دارند ، باکتری که شما اکنون آن را می شناسید و می دانید که منجر به عفونت لیستریوس می شود. اگر چه ابتلا به این بیماری بسیار نادر است اما سالم بودن بهتر از تاسف خوردن است به خصوص زمانیکه یک زندگی در درون شما در حال شکل گرفتن است.

۶-مکمل ها و چای گیاهی یا دمنوش ها

اگرچه ممکن است که این گیاهان طبیعی باشند اما به سلامت شما و نوزادتان آسیب می رسانند. مشکل اینجاست که خیلی از این گیاهان داروئی برای قرن ها برای خاتمه دادن به بارداری استفاده می شده است و متاسفانه ممکن است اگر دقت نکنید برای شما هم اتفاق بیفتد. پس قبل از مصرف هر گونه داروی گیاهی با پزشک خود مشورت کنید.

۷- نوشیدن الکل

این چیزی است که مطمئنا آن را می دانید. نوشیدن الکل هنگام بارداری خطرناک است و از طریق جفت به بدن نوزاد تان منتقل می شود و منجر به سندرم جنین الکلی می شود. این سندرم منجر به مشکلاتی از قبیل هماهنگی ضعیف در بدن ، ناتوانی ، بیش فعالی و مشکلات بیشتری می شود.