وقتی به کودکان فکر می کنیم، اغلب یک موجود ظریف با چهره ای زیبا و شایان ستایش را تصور می کنیم. درست است که آنها انسانهای کوچکی هستند که هنوز مهارتهای بزرگسالان را که طی سالها کسب می شود در خود ندارند، اما وقتی این مقاله را بخوانید می فهمیدید که نوزادان بسیار بیشتر از آنچه ما به آنها اعتبار می دهیم و تصور می کنیم، توانایی و قابلیت های شگفت انگیز دارند.

کودک نوزده ماهه باهوش

کودکان چهره ها را قبل از هر چیز دیگری می توانند تشخیص دهند.

آیا تابحال دیده اید که یک نوزاد تازه متولد شده به چهره شما خیره شده باشد؟ شاید تعجب کنید اگر بدانید نوزادان خیلی زودتر از اشیاء چهره ها را می شناسند. محققان آزمایشگاه استنفورد ویژن و نورو دولوپمنت، شبکه ای از سنسورها را بر روی مغز نوزاد قرار داده اند تا فعالیت الکتریکی آنها را از طریق ثبت لحظه ای تصاویر اندازه بگیرند. با اینکه به نظر می رسد سیستم بصری و بینایی آنها هنوز کاملاً رشد نکرده و توسعه کافی نیافته است، اما مشخص شد که آنها می توانند ترکیب صورتها را تقریباً در همان سطح بزرگسالان پردازش کنند.

بچه های باهوش را از کجا بشناسیم؟

کودکان می توانند همزمان فرکانس های مختلف صدا را بشنوند.

نوزادان توانایی این را دارند که همه فرکانس های صداها را همزمان بشنوند؛ شگفت انگیز است! نه؟! دانشمندان دانشگاه واشنگتن ۷۳ نوزاد را آزمایش کردند تا مکانیسم شنوایی آنها را بررسی کنند. در این تحقیق مشخص شد در حالی که بزرگسالان صرفاً توانایی تمایز صدا از نویز را دارند و فقط به یک منبع خاص صدا توجه می کنند،

نوزادان همه صداها را بطور همزمان می شنوند. این توانایی ممکن است در زمان غارنشینی در انسان بزرگسال نیز وجود داشته و با شنیدن و تشخیص طیف وسیع تری از صدا به او برای زنده ماندن در طبیعت کمک کرده باشد. هر چند اگر اینگونه نیز بوده باشد هم اکنون به دلیل سیر تاریخی تغییرات در زندگی این قابلیت از بین رفته است.

تکامل کودک نوزده ماهه

نوزادان قبل از به دنیا آمدن شروع به یادگیری زبان می کنند.

از آنجا که مغز و مکانیسم های حسی آن در سه ماهه سوم توسعه یافته اند، نوزادان می توانند حرفهای مادرانشان را هنگام صحبت در رحم بشنوند. نوزادان تازه متولد شده ممکن است قادر به شناسایی زبان مادری خود از یک زبان خارجی باشند زیرا در رحم طرز گویش مادرشان را درک کرده اند. بنابراین اگر فکر کردید صحبت کردن با نوزاد یک کار بیهوده یا احمقانه است، بهتر است در فکر خود تجدید نظر کنید!

خصوصیات نوزاد یک ماهه

نوزادان نکات اجتماعی را درک می کنند.

درک روابط متقابل اجتماعی، جهت برقراری تعامل و زندگی در جامعه بسیار مهم و کلیدی است. انجام احسن مواردی از این قبیل که با مدیر خود صحبت کنید، در حال مذاکره در مورد یک معامله باشید و یا صرفاً محصولی را از بازار خریداری کنید، به داشتن درک اجتماعی نیاز دارد. اگرچه نوزادان مسائل اجتماعی را به اندازه بزرگسالان درک نمی کنند، اما اصول آن را می دانند حتی اگر فقط ۲۴ ساعت سن داشته باشند.

 

نوزادان در رحم می توانند بدون باقی ماندن جای هیچ زخم و اثری بهبود یابند.

ما پول زیادی را صرف جراحی زیبایی می کنیم تا ضعف های خود را برطرف کنیم. اما قدرت بهبود یافتن بدون ماندن بقایای زخم هنوز تنها در فیلم های علمی تخیلی دیده می شود. اگرچه می توانیم از زخم یا بریدگی بهبودی حاصل کنیم، اما اگر خیلی عمیق باشد قطعاً جای زخم باقی می ماند. اما برای جنین ها اینگونه نیست. نوزادان در رحم می توانند بدون باقی ماندن هیچ ردی بهبودی حاصل کنند.

توانایی نوزاد ۴۰ روزه

نوزادان می توانند انصاف را درک کنند و حق را از ناحق تشخیص دهند.

آیا تاکنون فکر کرده اید که از چه زمانی احساس تشخیص انصاف و عدالت ما شروع به رشد می کند؟ حتی اگر تاریخ دقیق را به یاد نیاوریم، برخی هایمان می توانیم اولین باری که آن را نادیده گرفتیم و زیر پا گذاشتیم به خاطر آوریم. قابلیتی به نام وجدان و انصاف یکی از عواملی است که به بهبود عملکرد اجتماعی ما کمک می کند و علم می گوید که ما این توانمندی را در ۱۵ ماهگی داریم. طبق یک مطالعه نوزادانی که فقط ۱۵ ماه سن داشتند، می توانستند یک وضعیت عادلانه را از یک شرایط ناعادلانه تشخیص دهند.

 

توانایی نوزاد پنجاه روزه

نوزادان می توانند شخصیت افراد را قضاوت کنند.

توانایی قضاوت درباره شخصیت یک ویژگی مهم است که به ما کمک می کند تا در دنیای خود زندگی کرده و با هم تعامل داشته باشیم. توانایی فهمیدن اینکه آیا کسی با ما صادق است و قابل اعتماد هست یا خیر یک مهارت مفید در زندگی است. همه ما فکر می کنیم که قضاوت کردن در مورد شخصیت یک فرد مهارتی است که می تواند با تجربیات زندگی و طی سالیان زیاد کسب شود، اما این ممکن است درست نباشد.

طبق یک مطالعه، نوزادان که تازه چند ماه سن دارند به طرز شگفت انگیز و عجیبی توانایی این را دارند یک فرد را به درستی قضاوت کنند و تصمیم بگیرند که آیا می خواهد کنار آنها بمانند یا نه.

خلقت انسان سراسر شگفتی است و بسیاری از اطلاعات و مهارت های لازم برای زندگی را بدون اینکه خود بدانیم در بدو تولد با خود داشته ایم!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید