داشتن یک خواب کامل و بهتر خوابیدن در بارداری یک رویا به نظر می رسد. هر چه که در حین بارداری بیشتر حرکت می کنید، ضربه زدنهای نوزاد شما بیشتر شده و لگد قوی تری می زند. در حقیقت، شما حتی ممکن است اغلب احساس نیاز به ادرار کنید و البته این خود بدان معناست که شما ممکن است زمان زیادی برای خواب متوالی در شب نداشته باشید.

راحت خوابیدن در بارداری
راحت خوابیدن در بارداری

اما فارغ از هر گونه تسلی، شما در این مورد تنها نیستید. برای مادر باردار تقریباً محال است که در شب بتواند با آرامش بخوابد و در حقیقت بی قراری مادر در اوج قرار دارد. آیا هیچ راهی وجود دارد که بتوانید راحت تر بخوابید؟ نگران نباشید، در اینجا ما برخی از این نکات را به شما ارائه می کنیم، شاید برایتان مثمر ثمر واقع شود:

۱) در طول روز بیشتر نوشیدنی بخورید

در طول روز، مقدار زیادی مایعات بنوشید. مهم است که بدن خود را پرآب نگه دارید. اینگونه می توانید مصرف مایعات را در هنگام شب کاهش دهید تا نیاز به دفعات مکرر رفتن به دستشویی را در طول شب کاهش دهید.

خواب بهتر در بارداری
خواب بهتر در بارداری

۲) تا جایی که می توانید فعال باشید

فعالیت های بدنی خود را تا حد ممکن ادامه دهید. شما ممکن است توانایی تحرک زیاد را نداشته باشید، اما تمرین و تحرک کم نیز می تواند به گردش خون شما کمک کند که این به نوبه خود می تواند گرفتگی های پا را کاهش دهد. حتی آنهایی را که در طول شب اتفاق می افتند. کاهش گرفتگی و انقباض ماهیچه در طول شب می تواند در نهایت شما را در خواب بهتر یاری کند. با این حال، به یاد داشته باشید درست قبل از خواب ورزش نکنید. انجام این کار می تواند آدرنالین آزاد کرده و در تمام شب شما را بیدار نگه دارد.

طرز خوابیدن زن باردار
طرز خوابیدن زن باردار

۳) قبل از خواب، ذهن خود را خالی و پاک کنید

همه ما می دانیم که اضطراب و استرس می تواند بزرگترین دلیل بی خوابی شب باشد. به خاطر داشته باشید که استرس زیاد بسیار مضر است و در این شرایط درد دل کردن با یک نفر می تواند به شما کمک کند. به دنبال یک دوست یا حتی یک پزشک متخصص باشید که می تواند با وجود تمام مشکلاتی که پیش روی شماست، به شما کمک کند. شما همچنین می توانید از دیگر فعالیت های آرامش دهنده مانند یوگا و مراقبه لذت ببرید، اما به هر ترتیب باید از استرس جلوگیری کنید.

بهتر خوابیدن در بارداری
بهتر خوابیدن در بارداری

۴) یک روال مناسب و معمول برای خواب داشته باشید

همه چیزی که لازم دارید انجام دهید این است که یک رویه تسکین دهنده، آرامش بخش و ثابت عصرگاهی را پایه ریزی کنید. اینگونه شما به طور خودکار قادر خواهید بود که به یک خواب عمیق و دلچسب فرو بروید. با خواندن یک فصل از یک کتاب خوب، گرفتن حمام گرم و یا حتی دریافت یک ماساژ شانه یا کمر، شما می توانید به خواب بهتر شبانگاهی اطمینان داشته باشید.

بهتر خوابیدن در بارداری
بهتر خوابیدن در بارداری

۵) در طول روز چرت بزنید

شما برای داشتن خواب خوب در طول شب واقعاً تلاش زیادی کرده اید، اما هنوز این اتفاق نیفتاده است. نگران نباشید و سعی کنید در طول روز چرت بزنید تا خستگیتان در برود. شما می توانید روزی ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در تعطیلات آخر هفته بخوابید و یا حتی در روز کاری نیز در صورت امکان این مورد را بگنجانید. اما در این مقطع روز زیاد نخوابید زیرا ممکن است در نهایت موجب خستگی و بی حالی بیشتر شما شود.

کم شدن خواب در بارداری
کم شدن خواب در بارداری

۶) بیدار بودنتان را برای خود ملال آور نکنید

اگر همه موارد را انجام داده اید و کماکان شبها بیدار هستید، بیداری را پذیرفته و با آن کنار بیایید. به عنوان مثال، اگر در نیمه شب از خواب بیدار شدید، می توانید در حالی که دستان خود را روی شکمتان نگه داشته اید، کمی نفس عمیق بکشید. به این فکر کنید که یک بچه کوچک در وجود شما یک خواب دلچسب را سپری می کند. شما حتی می توانید برای او یک لالایی بخوانید. شاید، اینگونه شما خودتان نیز کمی احساس خواب آلودگی کرده و بتوانید بخوابید.

بی خوابی در بارداری
بی خوابی در بارداری

همه ما می دانیم که خواب چقدر ارزشمند است و نیاز به گذشتن از آن می تواند شما را خسته و عصبی کند. اما اگر همه نگرانی هایتان را نادیده بگیرید و فقط کارهای ذکر شده را انجام دهید، ممکن است جواب بگیرید. بنابراین، این پیشنهادها را به روال روزانه خود اضافه کنید و نتیجه اش را ببینید. موفق باشید!

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید