شما عاشق نوزادتان هستید. درحالیکه به دنیا آمدن این موهبت الهی به زندگی تان شادی و نشاط بخشیده، اما شاید شرایط عجیب و غریب پوستی او شما را آشفته کرده باشد. احتمالا به زودی متوجه می شوید که تمام آن عکس های دوست داشتنی و صاف و زیبا از نوزادان واقعی نیستند. با سرسره همراه باشید تا شش نکته در مورد پوست نوزادان را با شما در میان بگذاریم.

با این که همه ی اطرافیانتان به شما می گویند که همه چیز مرتب است، ممکن است هنوز هم کمی نگران باشید. و حق هم با شماست، زیرا پوست نوزادان در طی زمان کوتاهی تغییرات بزرگی را به نمایش می گذارد. برای این که کمی از نگرانی هایتان کم کنید، این حقایق جالب را درباره ی پوست نوزادان مطالعه کنید. اطلاعاتی که هر مادری باید آن را بداند:

شش دانستنی جالب در مورد پوست نوزادان
شش دانستنی جالب در مورد پوست نوزادان

۱- رنگ پوست نوزادان

رنگ پوست بیشتر نوزادان هنگام تولد بنفش مایل به قرمز است، و شما ممکن است با دیدن این صحنه تعجب کنید. دست و پاها هم ممکن است کمی آبی رنگ باشند. اما این موضوعات اصلا جای نگرانی ندارد. فارغ از رنگ پوست و نژاد، همه ی نوزادان حالت پوستی یکسانی درست پس از تولد دارند. این موضوع به دلیل کمبود اکسیژن ناشی از فشرده شدن بند ناف در لحظات زایمان است. به محض این که شش های نوزاد اکسیژن را به سیستم گردش خون او وارد کنند، رنگ پوست نوزاد به رنگ عادی صورتی مانندش بر می گردد.

۲- موهای نازک بدن

شش دانستنی جالب در مورد پوست نوزادان
شش دانستنی جالب در مورد پوست نوزادان

در طول سه ماهه ی دوم بارداری، موهای نازکی سراسر بدن نوزادان را می پوشاند که به آن Lanugo می گویند. با این که عموما همه ی آن ها در همان داخل رحم می ریزند، بعضی از بچه ها مخصوصا آن هایی که نارس به دنیا می آیند، ممکن است هنوز هم مقداری از این مو ها را بر روی بدن خود داشته باشند. اگرچه این موها هم به زودی می ریزند و این ریختن موی نوزاد مسئله کاملا طبیعی است.

[irp posts=”3593″ name=”۵ نکته برای مراقبت از پوست کودکان”]

۳- پوشش رقیق روغنی

در داخل رحم، جنین با مایع روغنی و رقیقی محافظت می شود که Vernix Caseosa نام دارد. این لایه ی چسبنده و روغنی از پوست لطیف جنین محافظت می کند. به علاوه این لایه به عنوان یک ساز و کار دفاعی در داخل و بیرون از رحم عمل می کند تا رطوبت پوست بچه را حفظ کند. پس سعی نکنید هرچه سریع تر این پوشش را بشویید. پیش از این کار با پزشکتان مشورت کنید.

۴- یک رنگ پوست جدید؟ دوباره؟

شش دانستنی جالب در مورد پوست نوزادان
شش دانستنی جالب در مورد پوست نوزادان

بله! و این بار به رنگ زرد. بیشتر نوزادان با بیماری یرقان یا زردی به دنیا می آیند که رنگ زرد ملایمی به پوست و چشم های آن ها می دهد. این موضوع به دلیل زیاد بودن میزان ماده ی بیلیروبین در بدن آن ها هنگام تولد است. از آن جایی که کبد آن ها هنوز در حال رشد است، نمی توانند چنین مقادیر بالایی از این ماده را تنظیم کنند. عموما با شیردهی و مراقبت مناسب، اثرات زردی پس از حدودا ۲ هفته از بین می رود. البته اگر این موضوع بیش از این طول کشید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

۵- پوست لطیف و حساس

درست است که او حالا ظاهری تپل و پوستی صورتی رنگ دارد. اما نقش محافظتی پوست او را خیلی هم جدی نگیرید زیرا بسیار لطیف و حساس است. ممکن است لایه های ورنیکس کنده شوند اما سعی نکنید با فرچه یا هر وسیله ی دیگری این لایه را هنگام حمام کردن از پوست او جدا کنید. این کار ممکن است به پوست نوزاد شما آسیب بزند. همچنین از استفاده از محصولات شیمیایی کودکان یا آن هایی که معطر هستند خودداری کنید زیرا باعث بروز حساسیت پوستی نوزادان می شود.

۶-رنگ نهایی پوست

شش دانستنی جالب در مورد پوست نوزادان
شش دانستنی جالب در مورد پوست نوزادان

فرقی نمی کند نوزاد شما چه رنگی به دنیا آمده باشد،- صورتی، بنفش مایل به قرمز، آبی یا زرد- در نهایت این رنگ ها طی چند هفته از بین می روند. سپس ممکن است چند هفته تا چند ماه دیگر هم طول بکشد تا نوزاد شما رنگ پوست اصلی اش را به دست بیاورد. رنگ پوست طبیعی نوزاد شما به وسیله ی ژن های والدین تعیین می شوند. به همین دلیل ممکن است در این زمان شاهد تیره تر یا روشن تر شدن رنگ پوست او باشید. البته باز هم همه چیز عادیست.

امیدواریم این اطلاعات شما را از سردرگمی در مورد پوست نوزادان در بیاورد. حالا که این ها را می دانید، مطمئنیم که برای چالش های نگهداری از چنین موجود لطیفی کاملا آماده اید. در این حال هرگاه هرکدامم از وضعیت ها بیش از ۲ هفته طول کشید، سریعا موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید. نوزاد شما ارزشمند است- با احتیاط از او مراقبت کنید!

[irp posts=”8979″ name=”بیماری‌ های رایج پوستی در نوزادان”]

پاسخ دهید

نظر خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید